Erasmovo dílo v minulosti a současnosti evropského myšlení

Erasmovo dílo v minulosti a současnosti evropského myšlení Originální název: Erasmovo dílo v minulosti a současnosti evropského myšlení
Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Centrum pro studium demokracie a kultury - 2013

Centrum pro studium demokracie a kultury (2013)

Kniha vznikla u příležitosti výročí 400 let od prvního vydání Chvály bláznivosti Erasma Rotterdamského. V jednotlivých kapitolách se pokouší zachytit různé aspekty myšlení a tvorby tohoto významného humanisty: od klasické filologie, přes filosofii a teologii až k politice. Probírán je také vztah Erasma či jeho díla k jeho současníkům i následovníkům (Rabelaise, Johannes Reuchlin, Sebastian Franck, Agrippa, Marco Marulič, Hadrián IV.) a zvláštní pozornost je věnována i recepci Erasmova díla především v českých zemích.
Do publikace přispěli odborníci z Česka (v čele s naším největším znalcem Erasmova díla Michalem Svatošem), dále z Nizozemí, Belgie, Chorvatska a Francie. K jubileu Chvály bláznivosti připravil pro tuto knihu zvláštní příspěvek také nestor erasmovských bádání Jean-Claude Margolin. (Založil/a: Kůstka)