Originální název: Dreamcatcher

BETA Dobrovský - 2013
ISBN: 978-80-7306-539-3

BETA Dobrovský (2013) 978-80-7306-539-3 688
BETA Dobrovský (2002) 80-7306-041-8 612

Kdysi dávno se v prokletém městě Derry (dějišti klasických románů To a Nespavost) spojili čtyři kluci a odhodlali se ke statečnému činu. K činu, jenž je všechny změnil způsobem, který nikdy nebudou schopní pochopit. Teď, o pětadvacet let později, jsou z kluků dospělí muži, každý se svým vlastním životem a vlastními starostmi. Ale vzájemné pouto přetrvalo.
Každou loveckou sezónu se čtveřice znovu schází v lesích severního Maine. Letos do jejich chaty zabloudí dezorientovaný cizinec, který mumlá cosi o světlech na obloze. A jeho nesrozumitelné blouznění se brzy ukáže až nepříjemně blízké pravdě.
Zanedlouho jsou čtyři přátelé vtaženi do děsivého souboje se stvořením z jiného světa. Jejich jediná naděje na přežití leží ve společné minulosti - a v pavučině snů.

vladislaus
  21. 10. 2011, 18:44
Je zajímavé, že ti, kteří vložili komentář jsou knížkou nadšeni. Ostatní, méně nadšení, své příspěvky nezveřejnili. Já patřím mezi spokojené čtenáře této kingovky. Dobrý nápad a celkový spád díla stojí za 5 hvězdiček.
Richie
  16. 4. 2013, 22:29
Je zvláštní, že čím déle čtu Kinga, tím méně se mi jeho romány líbí. Doufal jsem, že Pavučina snů to změní, ale nestalo se. Přitom kniha začala docela dobře, události na lovecké chatě nepostrádají mrazivé a hororové tajemno. Pak se ale z hororového žánru stává postupně béčkové scifi.
King se opět zbytečně příliš rozepisuje. Popisy všech postav, míst či věcí jsou někdy natolik rozvláčné a zdlouhavé, že jsem měl nutkání přeskakovat odstavce. Kniha mohla být o 200 stran kratší a určitě by se četla lépe.

Kingovu vulgaritu stále hůře snáším, chlapské prostředí lze dobře vykreslit i bez všudypřítomných sprostých slov. Rovněž tou americkou posedlostí záchodovými praktikami (neustálé krkání, prdění apod.) se mohlo v knize více šetřit. Občas se Kingovi povedly nesmysly (např. dva chlapi násilně vyrazí dveře do koupelny a o pár minut později jeden z nich dveře zabouchne a drží kliku, aby se neotevřely).
Popis vojenské jednotky a velení je velmi nepřesvědčivý. Velitel Kurz je spíše postava z laciného béčkového plátku, scény s ním jsem četl jen se sebezapřením - natolik nesmyslná ta postava byla.
Zatímco tedy první část knihy byla na slušné hororové úrovni, zbylých cca 400 stránek již bylo slepeno v prapodivné dobrodružné scifi. Konec se dal předvídat, nijak nepřekvapil, neohromil a já byl rád, že mohu knihu odložit a pustit se do něčeho zajímavějšího. Dávám průměr - 3 hvězdičky.
Keatin
  25. 3. 2012, 14:46
Moje první "Kingovinaů. A naprosto mne ohromil Kingův styl psaní, jeho fantazie. Příběh je skvělý, osoby perfektně propracované. Nikdy nezapomenu na ten pocit po přečtení - jak mi šel mráz po zádech, jak jsem pořád přemýšlela nad přezivšími a Šedivákem a nechutnými scénami na toaletě.
Peetuliska
  25. 2. 2014, 20:01
Parta kamarádů jedou do lesů si zalovit a společně strávit několik dní, ale najednou se objeví tvorové z jiné planety, kteří rozhodně nejsou přátelští...
Kniha rozebírá chlapcova dětství, kdy se seznamují s postiženým chlapcem, který jim je v boji silnou oporou. Nehledejte zde žádné zelené mužíky s anténkami. Je to jedna z knih, na které se nezapomíná, protože se u ní bojíte.
HPL
  10. 6. 2014, 15:36
Přiznám se, že jsem Drýmkečrovi moc nevěřil. Film se mi sice líbil, a knihu jsem byl rozhodnut si každopádně přečíst, nicméně jsem zkrátka měl své pochybnosti. Ty se rozplynuly hned na prvních stranách! Okamžitě jsem se s hlavní čtyřkou sžil, a to ještě v prologu. To že kluci pocházejí z Derry, není náhoda, protože podobnost s Klubem smolařů je tu více než značná. Je to ono klasické přátelství, které dokáže King tak výborně popsat.
Přestože je překlad na velice vysoké úrovni, chvilkami mi bylo líto, že nečtu anglický originál a přicházím tak o ty brutální hlášky (které, ať by se pan Petrů snažil sebevíc, zkrátka přesně přeložit nejdou).
Děj houstne sice postupně, ale zato neúprosně. Je sice pravda, že popis armádní jednotky je přinejmenším komický, zas natolik kýčovitě do celku ale přece jen nezapadá. Taky nákaza byla moc hezky provedená a vymyšlená. A nesmím zapomenout na Dudditse, kterému taky člověk prostě musí fandit (tahle "kritická" část se KIngovi taky moc povedla, a funguje přesně jak má!).
Velmi potěšily hlavně různé narážky na jiná díla, ať už scéna v Derry u vodojemu (která zahřeje u srdce každého fanouška Pennywise), nebo např. faktu, odkud má plk. Kurtz svoje jméno (která naopak zaručeně vyvolá úsměv na tváři kohokoli, kdo doceňuje kvalit Connradova Heart of Darkness, či si přinejmenším oblíbil závěrečná Brandova slova z Apokalypsy), o pobrukování oblíbené Sympathy for the devil ani nemluvě.
A nějaká negativa? Vlastně ani ne. Těch 600 stran naprosto odpovídá obsahu, a klidně bych zvládl ještě víc - nenudil jsem se ani jednou. Jediné co mi chybělo byl detailnější popis větřelců a taky scéna z filmu, kdy na začátku přijedou do Díry ve zdi a všichni spolu vklidu popíjejí a baví se.
King v doslovu píše, že knihu napsal kuličkovým perem, což musel být zážitek :D, ale také dodává, že to byla kniha, která ho nejvíc bavila psát a je to na ní skutečně cítit. Jednoznačně Top 10 Kingovi tvorby.
PS: SSDD
aage
  28. 10. 2012, 2:19
Pavučina snů byla první knížka, co jsem od Kinga četl, a odstartovala jednu z manických etap mého života. Od té doby uběhlo už téměř deset let, většina kingovek mi v hlavě pobledla v šedivý knižní průměr, ale s Pavučinou mě stále pojí jistá nostalgická láska a rád se k ní vracím.
První část se ostatně řadí k tomu nejlepšímu (a překvapivě i nejtemnějšímu), co King kdy napsal - a stačila mu k tomu čtveřice přátel, jejichž motto tak přesně vystihuje jejich životy, a několik svíravě nostalgických retrospektiv. Úzkost ze smrti je tu všudypřítomná, náznaky minulosti i budoucnosti pulzují tajemstvím. Někde po Bobově záchodovém dobrodružství se ale vyprávění láme, rozlévá se do šíře, ale ztrácí na hloubce. Druhá půlka je nepříjemně utahaná, předvídatelná a do sebe zahleděná, aluze na Apokalypsu mi čím dál víc připadá jako nedostatek soudnosti. Mile překvapí snad jen řádění pana Šedého a závěr alá Wellsova Válka světů. Pavučina má holt svoje mouchy, ale co naplat, když mi to její ppdd dovede vždycky projasnit den.
scajo
  19. 11. 2015, 16:05
Pavučina snů má úplně všechno, co mám na příbězích Stephena Kinga nejraději - originální zápletku s výbornými postavami, kterým buď fandíte, nebo je nenávidíte a drtivou atmosféru, která vás připraví o pár nehtů (tentokrát nekonečná lesní pustina, osamělá chata, závěje sněhu, mráz, migrující zvířata a ... však vy víte co). Pavučinu snů řadím po zralé úvaze k nejlepším Kingovým dílům, a to jak díky zápletce a několika nezapomenutelným bizarnostem, tak především díky ďábelskému tempu v poslední třetině románu, což je dáno i tím, že celá kniha se až na několik výletů do minulosti odehrává během cca 24 hodin, tedy skoro v reálném čase.
chrispe
  24. 10. 2012, 21:54
Tato kingovka je hodně čtivá, pamatuju si, že jsem se od ní prostě nemohla odtrhnout a musela jsem číst pořád dál a dál... příběh má opravdu spád (btw: a to se v příbězích s mimozemšťany nijak zvlášť nevyžívám).
Hazakiros
  1. 11. 2013, 0:41
Poměrně dobře napsané sci-fi, které přesně odpovídá kvalitě S. Kinga. Ripley a pan Šedivý mě dostali. Určitě stojí za přečtení, ačkoli se domnívám, že v tomto případě se filmové zpracování povedlo o něco lépe. (A že mi to fakt nejde z huby-pera).
Raggen
  25. 5. 2014, 15:27
No... Začátek mě až tak nebral.. Nejsem úplně fanda scifi a ona vlastně celá kniha je scifi. Ale ten začátek?!? Vážně jsem se rozmýšlela jestli číst dál. Nakonec jsem se překonala (i když hlavou mi běhalo "to je ale kravina"). Nemám totiž ráda nedočtené knihy. A jo, začalo mě to i bavit, konec už jsem hltala. Takže pocity rozporuplné, člověk se musí přimět k tomu nehodit na začátku knihu do kamen a číst dál, nakonec to za to i snad stojí. SSDD
Taylor
  21. 2. 2014, 12:36
Výborná, skvělá...jedna z mých nejoblíbenějších knih od Kinga. King se v knize držel stejného modelu jako ve své veleúspěšné knize To ( přeskakuje z dětství do dospělosti, kde se příběh uzavře ). Tento styl vyprávění je mi velmi příjemný a čtenáře udržuje v neustálém napětí. Knihu mohu vřele doporučit. SSDD
JarKun
  28. 12. 2013, 16:34
Už toho mám od Kinga načteno poměrně hodně, takže mám s čím srovnávat. A tato knížka patří mezi ty oblíbenější. Co se do originality týče, tak tady už King začíná tak nějak kombinovat motivy z jiných svých počinů ( mimozemšťané a čtení myšlenek = Tommyknockeři, parta kamarádů, která se vrací na místo svého mládí = To ), ale mám rád knížky, v nichž King kromě sci-fi, fantazie a horroru přidává a obyčejné lidské příběhy. A tady se mu hlavní hrdinové a jejich přátelství podařilo rozepsat famózně. O to víc pak člověk smutní, když to přátelství je přetrženo násilným a hrubým způsobem. Z Kinga dělá mistra horroru právě to, že postavy u něj nejsou jen figurky nutné k navození děsu a postupné likvidaci, ale jsou to lidé se svými bolestmi, radostmi a příběhy. Tím King převyšuje ostatní horroropisce o třídu.
twiGGy88
  29. 9. 2013, 19:26
Kristovy banány, kdysi jsem si na Kingovi opravdu ujížděla. Dnes už bych po jeho knize asi nesáhla. Nadšení do sci-fi a hororů mě opustilo. Ale pro milovníky tohoto žánru je to určitě správná volba. Konkrétně ale Pavučina snů je spíše průměrným počinem.
Les_pulpinos
  24. 6. 2015, 14:14
Mou chybou bylo to, že jsem jako první viděla film, a tak se mi obličej Kurtze neustále ztotožňoval s M. Freemanem, kterého opravdu dvakrát nemusím. Plně souhlasím s komentářem uživatele Richieho, ještě ale navíc trochu rýpnu do úplného závěru - už jste se někdy setkali s 8měsíčním miminem, který umí tvořit sice jednoduché, leč smysluplné věty??? Snad to byla jen chyba překladu ;) .... jo, mohlo to být kratší, ale od jisté části to mělo docela spád...Tři a půl hvězdičky
Tomáš Iron Koutník
  27. 6. 2014, 13:58
Obsahuje spoiler spoiler Pro mě kniha celkově lehce podprůměrná (přesto, že Kinga čtu obecně rád). Nejvíc mi tam vadil ten super Down.
HellFire
  24. 4. 2014, 15:43
Stephen King je prostě perfektní. Jeho vykreslení postav, charakteristiky, drobné detaily, přátelství... Tohle všechno dělá Kingovy díla nezapomenutelnými. Líbí se mi, jak dokáže do děje hladce začlenit nadpřirozené schopnosti tak, že mi to vůbec nepřipadne jako něco neobvyklého. V Pavučině snů jsou hlavními hrdiny čtyři přátelé - Henry, Jones, Bobr a Peter. Na prvních sto stranách se vlastně nestane nic tak podstatného, ale přečtete je jedním dechem. King v nich vlastně "jen" začleňuje hlavní hrdiny do děje, načež odkazuje i na postavy a děj, který si přečtete až později v knize. Dlouho tak přemýšlíte nad tím, o co asi tak šlo :). Jakmile ale Jonesy zachrání neznámého chlapíka v lese a odvede ho do chaty, začnou se tedy dít věci a dojde na hlavní premisu knihy. Tou jsou tentokrát mimozemšťané a jejich snaha podmanit si Zemi... nebo ne? Téměř do konce nevíte, jak se bude děj vyvíjet. Kingovy se opět podaří do postav vdechnout život a jejich útrapy snášíte s nimi, jako by byly reálné.
Dragita
  20. 6. 2010, 0:36
Moje první knížka od Kinga, díky ní, už mě tato mánie nepustila.Opravdu moc dobře napsaná, promyšlený příběh, mimozemštani a napětí, to je prostě moje:-)
mistrpropr
  26. 2. 2014, 21:01
Poměrně dobře se to čte, i je to chvilkama celkem napínavý, ale prostě mi tam něco chybělo. Nebral jsem to tak, že se u toho musím třást strachy, jenom jsem prostě čekal o trochu víc. Na můj vkus je tam příliš mnoho stránek, který by tam vůbec nemusely být. Hlavně při popisování kamarádění s Dadycem, chvílema mi to fakt už lezlo krkem :) Ale abych jen nenadával, atmosféru to má, až na zmíněný úryvky se pořád něco děje, takže celkově spokojenost. Doporučuju přečíst, i když je to dlouhý :)
Assguard
  21. 8. 2013, 14:59
Tohle pro mě byl jeden ze slabších počinů Stephena Kinga. Právě u Kinga asi málokdo připustí, že by jeho kniha mohla být něco méně než nadprůměrná, což ale tahle bohužel je. Za celou dobu čtení mě nedokázala vtáhnout do děje a vybudovat tu správnou atmosféru. K těmto faktům je navíc neadekvátní délka knihy. Tloušťka 600 stránek je skutečně hodně a dojely by na ní i méně nezáživné tituly. Horor je často budován pouhým hnusem, takže jsem byl u knihy pouze znechucen a i to jen místy, ale žádný další efekt hororové prvky neměly.
TynaK.
  11. 3. 2013, 0:00
Můj nejoblíbenější Kingův knižní počin. Ač je příběh primárně o mimozemské invazi popisuje také silné celoživotní přátelství, které vzniklo na základě laskavosti pár malých kluků. Stephen King nám tu předvádí svou úžasnou fantazii a zároveň, jak bývá jeho zvykem, nikoho nešetří. Někomu by možná mohly vadit dlouhé pasáže myšlenkových pochodů hlavních postav, ale podle mě by kniha bez nich nebyla tak dobrá. Vřele doporučuji!
King
  21. 10. 2011, 18:36
Na to, že ji všichni kolem mě hodnotili tak špatně, se mi tahle knížka líbila. Těch šest set stránek uteklo jako voda, protože jsme s epři nich neuvěřitelně dobře bavil. Delší díla od Kinga jsou prostě o moc lepší než ta krátká.
bren
  20. 1. 2011, 14:21
Byla to má první kniha od Kinga, bylo mi tehdy 14 a připadala mi opravdu děsivá a strašidelná, a četla jsem ji po tom ještě asi pětkrát. Naprosto mě uchvátila. A do dneška se k ní ráda vrátím. Ostatně díky ní se stal Stephen King mým nej autorem.
Jonash
  12. 3. 2010, 13:01