Čistý

Originální název: Pure

Host - 2013
ISBN: 978-80-7294-818-5

Host (2013) 978-80-7294-818-5 360

Rok kostí, špinavých hrobů, úmorné práce. Rok mumifi kovaných mrtvol a zpívajících kněží. Rok znásilnění, sebevražd, náhlých úmrtí. A přátelství. A touhy. A lásky… Rok tak odlišný od všech ostatních, které prožil. Paříž v roce 1785. Přeplněný starý hřbitov zamořuje vzduch zápachem a znepříjemňuje život lidem v jeho okolí. Do tohoto prostředí přichází mladý venkovský inženýr Jean-Baptiste Baratte s královským pověřením k demolici kostela i hřbitova. Ale hřbitov má už od nepaměti své místo v srdcích místních obyvatel. Někteří si proto život bez kulis kostela a hřbitovních zdí nedokážou představit. Baratte svou práci zpočátku chápe jako příležitost přispět vlastním dílem k historickému pokroku a coby muž vyznávající ideály rozumu a osvícenství se pouští do odstraňování historického břemene, které sužuje celou Paříž. Ale zanedlouho vytuší, že zkáza hřbitova by mohla být předehrou jeho vlastní zkázy. (Založil/a: DanielOsbourne)

Andrew Miller Andrew Miller
*29.04.1960

Casey
  28. 3. 2014, 15:17
Celkem zajimava knizka. Ikdyz nema buhvijaky dej, nic se tam nevysetruje, neni tam zadna zahada (coz bych pri sanaci stareho hrbitova ocekaval) ani dej nema kdovijaky spad, neco vas nuti cist a cist s pocitem, ze se z toho neco vyklube. Bohuzel se tak nestane a knizka skonci tak nejak v pulce. Ale zabavila me a tema je opravdu super, stejne tak popis mista a atmosfery. A ma krasny prebal :-)
badatel
  11. 1. 2014, 18:52
Nalákal mě velmi hezký přebal knihy. Ten také přesně odpovídá celkovému vyznění knihy. Info na přebalu dosti přehání, ale to nevadí. Je to moc milá knížka plná střípků ze života v Paříži na konci 18. století. Pěkné čtení.
Pihtipudas
  8. 10. 2013, 16:21
Číst Čistého je čtenářská radost. Je to kniha, která je literaturou s velkým L, kniha, kterou charakterizuje nádherný jazyk, kniha, která dokáže popsat vše tak, až si připadáte, že jste součástí děje, že s Barratem žijete v té smradlavé Paříži, která se ani trošku nepodobá té dnešní. Děj plyne jaksi sám o sobě, přestože v něm jsou důležité zvraty, nijak vás neochromí, prostě jsou a vy je berete tak, jak přichází. Je to tak plné života (ač to zní divně vzhledem k tématu knihy), opravdovosti, lásky ke slovu i místu, že román chcete číst znova a znova a dál si užívat to krásné proplouvání mezi slovy a větami. Existuje hodně dobrých knih, které přečtete, líbí se vám, ale za pár měsíců už si stěží vzpomenete na název. Na Čistého jen tak nezapomenete!
Noctua
  18. 9. 2013, 11:49
Mám z této knihy rozporuplné pocity. Na jednu stranu se mi líbila, ale nakonec jsem vlatně zklamaná. Téma slibovalo hodně zajímavého a moje očekávání bylo proto velké. Jenže se nějak nedostavilo dostatečné uspokojení. Líbila se mi psychologie hlavní postavy i jak se nechala ovlivňovat okolím a událostmi. V samotném tématu likvidace starobilého zapáchajícho hřbitova, měl autor obrovský prostor pro zajímavé psaní a zápletky, ale podle mě ho moc nevyužil. Občas se to (zbytečně) snažil dohnad nějakou lascivní poznámkou. Největší mínus je podle mě ve stylu napsání knihy. Chvíli mi při čtení trvalo než jsem si uvědomila co mě vlastně stále tak obtěžuje, abych přišla na to, že kniha je vyprávěná v budoucím čase. Ne ve smyslu co se bude dít, ale popis toho co se právě děje je psané v budoucím čase. Je to divné.... Kniha je v podstatě o konci jednoho historického místa Paříže, které si zasluhuje určitou úctu a pokoru, i když musí ustoupit "modernizaci", ale konec příběhu se opět odehraje zbytečně urychleně, bez fantazie. Takže téma hodně zajímavé, ale A.M. si s tím mohl dát víc práce.
Venovanokniham
  20. 10. 2016, 10:09
Základní myšlenka tohoto historického románu - likvidace hřbitova - mi přišla velmi zajímavá a rozhodně originální. Nicméně když jsem četla, měla jsem pocit, že autor je tak trochu suchar. Přijde mi jako ti angličtí aristokraté ze Ságy rodu Forsythů. A podobně na tom jsou i postavy v knize – takové nemastné neslané, nemůžu říct, že by mě někdo z nich opravdu zaujal nebo dobře pobavil. Vedlejší zápletky mi přišly vynucené, taky zůstaly nedokončené, jakoby autor chtěl psát jen o tom hřbitovu, ale mermomocí potřeboval napsat román. Jenže mu chybí šťáva, zápal pro věc. Další věcí, která mě trošku nakrkla je to, že v anotaci je popsán téměř veškerý děj. Všech těch pár dramatických událostí tam vypíchli. Možná to má zajistit „hltavost“ pro čtenáře, ale na mě to nějak nezapůsobilo, děj je celkem předvídatelný. Nic ve zlém, ale takovéhle anotace by si vydavatelé mohli příště klidně odpustit. Takže pro tentokrát jsem se zamilovala do námětu, ten je geniální, ale zpracování nic moc. Spíš nic než moc.
Mayaku
  20. 5. 2016, 13:03
Ústřední myšlenka vypadala tak slibně a obálka tak lákavě! Ale bohužel musím říci, že takto suchopárný příběh bez zápalu jsem dlouho nečetla. Za pár měsíců už si nevybavím nic, než že to bylo o inženýrovi, který měl za úkol asanovat pařížský hřbitov a kostel. Škoda, že ohromný potenciál námětu nebyl využit.
Javor14
  10. 6. 2014, 0:34
Mladý venkovský inženýr Jean-Baptiste Baratte přichází do Paříže s královským pověřením k demolici kostela i hřbitova. Píše se rok 1785. Baratte chápe svůj úkol jako příležitost ke kariéře. Postupně ale zjišťuje, že konec hřbitova Neviňátek může být i jeho koncem.
Pěkně, napsané, nádherná slovní spojení - jako bych tam byla...
Kniha končí katastrofou, přesto se zdá jaksi nedokončená. Ovšem čtenář může zapnout svoji fantazii. Vřele doporučuji.
Santino
  22. 9. 2013, 22:30
Když jsem četl recenzi na idnes.cz, kde tato kniha dostala 95%, málem jsem ještě tentýž večer běžel do knihkupectví. Sliboval jsem si, jak si budu zase po delší době vychutnávat historický román...uf...kdybych věděl, jak se spletu, asi bych peníze utratil za jinou knihu...kybych to měl shrnout, tak mě kniha ani jednou nepřekvapila, ani jednou jsem neměl pocit, že bych četl něco výjimečného, ani jednou jsem si neřekl, že toto je prostě ONO, toto je těch 95%! Autor z toho nevymáčknul téměř nic. V recenzi na idnesu bylo napsáno, že při čtení máte pocit, že kosti skoro leží vedle vás....bohužel, velmi vzdáleně skoro. V knize je popisováno tolik zajímavého, ale není to dotaženo, autor přeskakuje z jednoho ke druhému. Nedotahuje slibné začátky. Bohužel obyčejných 50%...neurazí, ale za týden už nebudu vědět, že jsem to četl.
krakli
  6. 4. 2016, 20:25
Tuhle knihu asi nelze chápat jako detektivku. Příběh je realisticky podaný bez příkraz. Vystihuje dobu a lidi v ní. Samotný fakt likvidace starého hřbitova je zajímavý. Popsaná technologie provedení má hodně daleko do dnešních pravidel a hygienických předpisů. Velmi mi to připomenulo Goldingovu Věž a nebo styl Bernarda Clavela (Dlouhé čekání). Byl to čtenářský zážitek, který zpomaloval čas a prováděl mě světem boje člověka s hmoutou (zemina hřibova a kosti) a boje člověka s lidmi, kteří jej obklopují. Inženýr Jean-Baptista Baratte byl velmi silný a rozhodný ve svém usílí ale také zranitelný proti přesile pověrčivosti a pomatenosti.
M.Hynecek
  27. 9. 2013, 12:21
Nevím co si mám myslet o této knize. Očekával jsem boj člověka, vnímajícího likvidaci hřbitova jako poslání, proti staromilcům a starousedlíkům. I přes to, že očekávání v tomto ohledu nesplnil, mě něčím zaujal. Byl totiž velmi čtivý. Na to že ve své podstatě neměl žádnou strhující záletku, ani nebyl extra napínavý, přečetl jsem ho naráz a za relativně krátkou dobu.