Jak si postavit letadlo

Jak si postavit letadlo Originální název: Jak si postavit letadlo
Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Nezjištěno / Jiné - 2013

Nezjištěno / Jiné (2013)

"Proč bysme si vlastně nemohli postavit letadlo?" navrhne jednoho podzimního odpoledne krysák Arny svému kamarádovi vrabčáku Zílovi. "Nepřipadá ti, Arny, divné, aby si pták stavěl letadlo?" Přibližně takto začíná další pokračování Edice technických pohádek. V knize se čtenář dozví, jak je možné, že se letadlo udrží ve vzduchu, jakým způsobem se ovládá, jaké přístroje potřebuje mít pilot v kokpitu, jak vypadá motor a další. Hrdinové našeho příběhu se nepotýkají jen s technickými potížemi, ale také se svými pochybnostmi, strachem, a v jednu chvíli jim jde dokonce o život. V této partě se nepěstují žádné velké zdvořilosti, ale když jde do tuhého, projeví se síla jejich kamarádství a je jasné, že se jeden na druhého může zaručeně spolehnout. (Založil/a: alča87)

Jandovka
  30. 7. 2015, 9:35
Text sice není žádný zázrak a v tom množství dialogů by se jeden ztratil, ale po grafické stránce je knížka tak nádherně zpracovaná, že jí míň než 4 hvězdičky zkrátka dát nemůžu. Konečně něco pro děti, co není hnusný kýč, je poučné a neokoukané.

Knížku jsme dostali pro malého od strejdy a myslím, že se přesně trefil co se malým klukům může líbit. A ani v tom nemusí být hromada krve a zabíjení.

Pan autor u mě má bod!
OsmdesátDevět
  19. 1. 2014, 20:48
Když jsem knížku v knihkupectví uviděl, tak jsem po ní jako fanda letectví okamžitě musel sáhnout. Přijde mi, že je poměrně pěkně provedená, ale neodpustím si jednu výtku. V kapitolce vztlak, kde se autor snaží vyslvětlit, proč letadla létají je fatální chyba. Princip, který je tam prezentován je zkrátka fyzikální nesmysl. Je to možná úsměvné, ale i více jak sto let po prvním letu člověka nepanuje příliš shoda na tom, jak korektně vysvětlit vznik vztlaku na profilu (každopádně autorův pokus patří mezi ty známé nepravdivé nicméně jednoduché a zdánlivě jasné teorie). Nechci tu knížku úplně shazovat, ale kdybych jí kupoval svému dítěti, tak bych stránku se vztlakem asi vytrhl, aby dětskou mysl nemátlo zavádění neexistujících fyzikálních zákonů :-)