Čaroděj a sklo

BETA Dobrovský - 2008
ISBN: 80-7306-016-7

BETA Dobrovský (2008) 80-7306-016-7 656
BETA Dobrovský (2001)

Konečně se Stephen King vrací s dlouho očekávaným čtvrtým dílem k sérii Temná věž. Roland, poslední pistolník, a jeho družina těsně vyvázli z jednoho světa a vstoupili do dalšího. Právě zde svým druhům Roland vypráví dávný příběh jedné lásky a dobrodružství, ve kterém hraje hlavní roli pozoruhodná žena - Susan Delgadová. Čaroděj a sklo je strhující vyprávění plné šokujících obratů.

Čaroděj a sklo je po Pistolníku, Třech vyvolených a Pustinách čtvrtou knihou z celkem sedmi, které tvoří dlouhý příběh, nazvaný Temná věž. Děj celé série se odehrává v neobyčejném světě, zaplněném ohromujícími vizuálními obrazy a nezapomenutelnými postavami. Temná věž se nepodobá ničemu, co jste zatím četli. Do rukou se vám dostává vizionářský příběh Stephena Kinga, magická směs fantasie a hororu, který může být i jeho vrcholným dílem.
Připojte se proto k výpravě za nedostižnou Temnou věží.

Peetuliska
  4. 5. 2014, 4:04
4.putování Rolanda za Temnou věží. Zabýváme se současnými problémy našeho katet, ale hlavně si vypravíme do minulosti, k Rolandově první lásce, než se svět hnul.
Fenomenální kniha, nemohla jsem se odtrhnout, zatím nejlepší díl.
G8
  27. 12. 2012, 15:51
Pro mě (spolu s posledním dílem) naprostý vrchol celého cyklu Temné věže. Kniha se stylem vyprávění liší od ostatních dílů, zejména tím, že děj tolik neskáče mezi jednotlivými světy. Konečně se dozvídáme něco bližšího o Rolandovi a jeho pohnutkách na této pouti. Dominantní prvek knihy tvoří brilantně vykreslený vztah mezi Susan a Rolandem, který Rolanda představí v trochu "lidštějším světle". A pak je tu samozřejmě velice silný konec, který se mi zaryl až do morku kostí.
Ailees
  24. 6. 2011, 21:07
Od Čaroděje a skla jsem možná čekala trošku víc. Podle mě zde chybí to pravé Kingovo mistrovství, které tak jasně vyzařovalo z předchozích tří částí. Děj je až dost očekávatelný - snad proto, že dříve již King mnohé události naznačil, a zde je pouze dotáhl do detailů. Proč si toto dílko přečíst? Když už pro nic jiného, tak kvůli závěru, který je naprosto fantastický!
MuMura
  24. 1. 2013, 14:06
Být na místě Rolanda, spáchám sebevraždu, to tedy ano! Achjo, to bylo tak moc nespravedlivý. Jedna z nejsmutnějších knížek, co jsem kdy četla. Ale zároveň jedna z nejlepších.
VaclavB
  17. 6. 2015, 11:57
Kdo čekal pokračování putování postapokalyptickou krajinou a městy Pustin a Paprsku, musel být zklamán. Pan King čtenáře vrací do doby před tím, než se svět Rolanda hnul. Seznamuje nás s jeho starým Ka-tet a jeho osudovou láskou. Prostě a jednoduše se čtenář ocitne v jiném světě a jiném příbehu, než jaký dosud četl. Ale jakém příběhu! Je to klasická tragédie - Elektra i Klytaimnestra, Oreateia i Ifigenie. Sai King dokázal, že je velký spisovatel. Baže. A tento díl temné věže je zatím jediný, ke kterému se v budoucnu chci vrátit a vychutnat si jej v klidu znova.
JarKun
  28. 10. 2013, 19:34
První díl, Pistolník, mi přišel rozvláčný, na Kinga velmi zvláštní, velmi zkratkovině psaný, nesrozumitelný, ale čím víc jsem se začetl do druhého a třetího dílu, získalo si dílo kultovní místo v mém srdci. Čaroděj a sklo byl dalším rozporuplným dílem. Nejdřív dramatické rozuzlení famózního závěru třetí části s Blainem Mono a poté jakési dlouhé ustrnutí, jako by nás chtěl King nechat vydýchat vyprávěním opět rozvláčného až chvílemi nudného příběhu z Rolandovy historie. Čím víc se však i tento vsunutý příběh blížil konci, tím spíš bylo znát, že to bude mít v závěru opět typický Kingův drajv. A tak už se teď nemůžu dočkat až se pustím do Vlků z Cally.
Novinha
  18. 11. 2012, 17:45
Baže, čtení jsem si užila, to tedy ano.
Ve čtvrtém díle se na začátku setkáváme se známým čtyřlístkem doprovázeným brumlákem Ochem. Velmi brzo se však přesuneme do dávné minulosti, do období Rolandova dospívání, kdy fráze "svět se hnul" ještě čpí novotou. King nám v podobě Rolandova vyprávění (vtipně přerušeného mezihrou "a jak to všechno můžeš vědět?") předkládá Rolandovu osudovou lásku. Romantickou literaturu běžně nečtu, tak nemohu soudit, nakolik je milostná zápletka v duchu červené knihovny. Nicméně možnost nahlédnout pod skořápku toho drsného týpka s revolvery se santálovou pažbou je pozváním, které se neodmítá. Pozváním, které je navíc okořeněné westernovými kulisami jemně doplněnými nadpřirozenými prvky, ošklivou čarodějnicí a zlými záporáky. A seznámíme se nejen s Rolandem zamlada, ale také s jeho nejlepšími přáteli z dětství, vtipálkem Cuthbertem a přemýšlivým Alainem, a že je to milé setkání. Rolandova minulost však skrývá nejedno temné tajemství... A doplňuje další důležitý dílek do celkové skládanky Temné věže.
Baže, to tedy ano.
kingmaker
  13. 4. 2012, 10:53
Řekl bych, že King se v tomto románu pokusil o napsání čistokrevného westernu a to se mu docela povedlo. Je to příběh, jako od Jacka Shaefera, nebo Zane Graye, klasický western, do kterého se jako by nedopatřením dostávají nadpřirozené prvky, v podobě čarodějnice, nebo skleněné koule, ukazující kde co, která ovšem jakoby vypadla z Pána prstenů. A je třeba říct, že tyto nadpřirozené motivy mi přijdou zbytečné. Bohužel se ale King pokusil také o napsání romantického, zamilovaného příběhu, a tady si myslím, že šlápl vedle. Postava Susan se mi vůbec nelíbila a stejně tak mi přišlo pitomé i jednání zamilovaného Rolanda. King prostě není a nebude autorem zamilovaných příběhů. No a pak ještě jedna výtka, která dělá z tohoto románu zatím nejslabší díl „Temné věže“-je to příliš natažené. V některých fázích jsem se dost nudil a dokonce jsem uvažoval, že snad některé stránky přeskočím, ač to nedělám.
DeviR1
  23. 4. 2013, 18:21
Naprosto úžasné. Nejprve jsem měl problém začíst se, ale potom mě příběh pohltil. Než jsem knihu začal číst, nechápal jsem, proč bychom měli číst nějaký milostný příběh, který Roland prožíval ve čtrnácti letech. My chceme přece akci a dobrodružství při cestě k Temné věži! Ale teď už to chápu, po této knize se váš pohled na Rolanda prohloubí, nebude to už jen jakýsi pistolník, který odněkud přišel a putuje k Temné věži.
dollyk
  25. 11. 2016, 1:03
Příběh z Rolandovy minulosti je boží. Skvěle napsaný a nemá chybu. Nikterak ale dějová linie z Rolandovy současnosti. To je jen slepenina, která má vše držet pohromadě, aby bylo možné navázat na další opět skvělý díl. V celku tedy o jednu hvězdu chudší.
Hedgehog
  4. 9. 2013, 22:35
Čaroděj a sklo je nejzáživnějším dílem série, kdy Roland je raným pistolníkem a příběh není takovým gulášem žánrů western, sci-fi, post apokalypsy, fantasy. Možná proto mi fantazie pracovala na plné obrátky a děj ubíhal mílovými kroky.
Honzy
  2. 5. 2012, 22:30
A sakra, tady jsem narazil... Po naprosto fantastickém třetím dílu jsem se po nějaké době vrhl na díl 4. Bohužel mě neuchvátil tak jako trojka. Čtverka byla zbytečně natahovaná, zdlouhavá a opravdu dost často nudná. Příběh byl sice hezký ale stavět 500 stránek především na lásce - to se prostě nepovedlo. Mrzelo mě, že často byla kniha hodně předvídatelná a že se mi nedostavil pocit, kdy jsem měl otevřenou pusu. Posledních 100 stran naštěstí King mírně zachránil, ale jinak pro mě zatím nejhorší díl Temné věže. Škoda, to jsem se tak těšil. 70%
Mariona
  23. 6. 2015, 7:12
Dávám 5*, Rolandův příběh je fascinující, jen jedno malé zklamání a to, že se Cuthbert čte Kjůtbert (já celou dobu četla Katbert, Kjůtbert mi prostě nesedí :D)
Tomáš Lánský
  25. 3. 2014, 22:34
Nejdiskutabilnější kniha. V době kdy jsem příběh Temné věže četl poprvé, mě výlet do minulosti děsně iritoval. Po vynikajících Pustinách, kde jsme se seznamovali se Středosvětem, jsem byl natěšen na další putování a odhalování jeho tajemství. Já chtěl vědět, co se stane Ka-tet, kam je zavede cesta Paprsku a kdy se na scéně objeví sám R.F. Místo toho mě po slibném začátku s Blainem Monem King vtahuje do dávné minulosti Rolandova mládí, namísto akčního mixu sci-fi a westernové fantasy dostáváme love story.
Když jsem ale četl ságu podruhé a už věděl co se stane, příběh jsem si mnohem víc vychutnal a těšil se z milých detailů. Jako bych četl jinou knihu. Velcí lovci rakví, Farsonova armáda, Sheemie, krutý osud Susan, skvělá Rhea (vůči jejímu osudu máš u nás vroubek, sai Kingu, to říkám!), to vše jinak banálnímu příběhu dodalo potřebné koření. Důkaz, že King umí perfektně napsat postavy, které oživí i poměrně jednoduchý příběh, má čtenář právě v Čaroději a sklu.
marphy78
  15. 3. 2013, 18:49
K tomuto příběhu musím napsat, jakožto první knize ze série Temná věž, komentář. Po prvních třech knihách, kde postupně stoupala laťka, ale nedosahovala těch kvalit, jakých jsem u tohoto spisovatele zvyklý, přichází díl, který mi vykřesal úsměv na tváři a nastartoval mě k tomu, ať to s touhle sérii ještě nevzdávám. Když zhodnotím první tři díly - ano, je to poutavé, ale místy chaotické, nemá to potřebný "grif" abych se k tomu vracel. Čtvrtá kniha - panečku, to je jiné kafe!! Zase se o kousek posuneme ne k temné věži, ale k osobnosti Rolanda a tomu, jak svůj život zasvětil Temné věži. Tak trochu western, tak trochu love-story tak trochu horror, tak trochu výborný příběh. Baže, to teda jo. Ptáku a medvěde, zajíci, rybo.
stavos
  17. 3. 2011, 14:35
Úžasný pohled do Rolandova dospíváná a jeho první a zároveň poslední opravdovou láskou.. (pokud Temnou vě neberete jako lásku, ale posedlost). Krásně formovana dějová linka, spousta nečekaných zvratu, spousta úžasných postav, prostě stojí za to přečíst!!
Flynn
  10. 3. 2011, 9:34
Naprosto nepopsatelný zážitek ze čtení. Krásný příběh z Roladnova mládí, který nám zodpoví některé otázky. Hlavně tu o Susan, jeho životní lásce. Krásně popsáno, úžasné prostředí, skvělé postavy, které ve vás budou zas a opět vyvolávat spoustu emocí. Mistr King to prostě umí, když už vám postavy z Rolandova mládí přirostou k srdci a jste napjatí, tak on tam zase vloží alespoň stránku o tom jak soudobí poutníci (roland a jeho nové Ka-tet) sedí u ohně a tento příběh společně s vámi poslouchají. Díky tomu si uvědomíte že na vaše velké favority se přece nezapomnělo a že tam pořád jsou a čekají až se po krásném vyprávění zase vydají dál. Skutečně mistrovsky napsáno. !!!!POZOR TED BUDE SPOILER-KDO NEČETL AT DAL NEČTE!!! Úplně mě usadilo když byli v liduprázdném Kansasu a za stěračem našli jasný odkaz na knihu Svědectví. Stejně tak jméno hlavního záporáka Randalf Flagg. To jsem fakt koukal... jsem zvědavý co se z toho dále vyvrbí, páč tohle mě doslova zvedlo ze židle.
quelhar
  14. 7. 2012, 18:57
Temná věž patří k nejlepším sériím, co jsem kdy četl, a kromě závěrečného dílu (což je přirozené) z něj vyčnívá čtivostí právě Čaroděj a sklo, můj nejoblíbenější díl. Jen u málokteré knihy jsem byl při čtení tak nadšený, jako při sledování osudů mladého Rolanda a jeho přátel. Bravo!
HellFire
  28. 9. 2011, 9:31
Je pravda, že jsem knihu četl již před několika lety, ale vykreslení Rolandovy lásky je tak neskutečně reálné, že na něj nezapomenu.
Fujta
  16. 11. 2016, 21:11
Už je to nějaká doba co jsem tuhle knihu četl, ale to nic neubírá na tom jak mě uchvátila. Stále mám její děj před očima, i když některé detaily už vybledly. První tři díly Temné věže mě bavily, ale to bylo asi tak nějak všechno... ničím nevyčnívaly nad jinými knížkami (snad jenom svou chaotičností na jejíž pochopení člověk musel číst v absolutním klidu. A to jsem ještě netušil co mě čeká ve zbylých dílech - nyní nepočítaje ten čtvrtý).
Čaroděj a sklo byl nejlepší z celé série Temná a věž a dost možná nejlepší dílo co jsem od Kinga četl (společně s Cujo). A to ani nemusel být tak složitě napsán! Stačilo to jenom trochu zjednodušit! Postavy byly nádherně napsány (to ale bývá u Kinga zvykem) a jejich osudy jsem prožíval společně s nimi! Když jsem knihu dočetl, musel jsem chvíli počkat než jsem se pustil do další, abych ji mohl trochu vstřebat. Jde o jednu z mála knížek k nimž se jednou určitě vrátím, výhodou je, že ani nemusím číst všechny předchozí, abych se v ní neztrácel.
Wajsik
  27. 7. 2016, 12:45
V tomto momentě (ihned po dočtení) nejlepší díl Temné věže. Neuvěřitelně živý, nespravedlivě krutý a stále pokračující. Z mladého života Rolanda bych prosil více stránek, ach baže. Mnoho otázek mi pluje myslí a mnoho se jich tam v řadě za sebou vytváří. Snad dostanu odpovědi na většinu z nich, než se potkáme na úpatí Temné věže. Sai Roland.
freestyla
  13. 11. 2015, 10:47
"Henry, koho bys chtěl, aby ti kryl záda, kdyby ses dostal do sraček?"
"Eddieho."
"Proč Eddieho? Neuměl by se vydrápat ani z papírovýho pytlíku. Tak proč sakra?"
"Protože když Eddie šumí v tý svý zasraný zóně, dokáže ukecat samotnýho ďábla, aby se podpálil."
Marťa Vachová
  30. 11. 2013, 12:27
Knihy od S. Kinga nemám moc v oblibě. Přečetla jsem jich opravdu jen pár... tato sága mezi ně patří. Četba byla náročná a vyžadovala naprosté soustředění. Byla jsem ráda, že jsem si knihu přečetla a už se těšila na pátý díl!!!

Od tohoto dílu však uplynula dlouhá doba, než jsem se k pokračování dostala. Tehdy se čekalo i dlouho na to, až kniha vyjde. Postupem času jsem na tuto ságu zapomněla přečetla jsem si ji od začátku asi před rokem.... teď mě opravdu čeká pátý díl. :)

Zatím mě sága baví!!! A myslím si, že tento čtvrtý díl je zatím ten nejlepší!!
Ninka
  28. 6. 2013, 12:42
Asi nejlepší díl z celé série Temné věže, ačkoliv nejsem jejím fanouškem. King v této fantasy linii není čálek mého čaje...
Roty
  31. 8. 2012, 14:25
Roland se Susan je úžasný pár, ve kterém ta chemie opravdu fungovala a byla parádně popsaná. Stejně tak vztahy mezi jeho kamarády. Teď jdu na Vlky z Cally a doufám, že si to ta babizna pořádně odskákala, ale zároveň se bojim toho, jaký osud potkal bývalý rolandův ka-tet Cuthberta a spol.:(
eddiedean
  17. 3. 2011, 10:19
Před tím, než jsme začal číst Čaroděje, jsem byl zklamaný, že příběh bude převážně z Rolandova mládí (chápejte, toužil jsem už konečně spatřit tu zatracenou věž), ale sai King mě vyvedl z omylu...jakoby říkal počkej chvíli a nespěchej nikam, bez této části bysi k věži nikdy nedošel..
pistalka
  18. 9. 2010, 18:06
Musím souhlasit s tím, že Čaroděj a sklo byl úžasný díl. Ta atmosféra celé knihy byla nezapomenutelná. Spousta krásných postav, úžasné (chápej: geniálně promyšlené) prostředí a téměř až hypnoticky podmanivá plynulost děje. Říkám díky, sai King!
Maerlyn0
  3. 8. 2010, 10:55
Rozhodně souhlasím. Nejlepší kniha z celé série. Rolanda jako hormony nasyceného mladíka si rozhodně nikdo nemůže nechat ujít :) Asi si budu muset přečíst čaroděje ze země Oz
Křepi
  21. 4. 2010, 10:22
Nejlepší kniha ze série Temné věže. Už v úvodu je napínavá část s hádankama a šíleným vlakem. Na konci je pak Čaroděj ze země Oz (což u nás není tak rozšířená pohádka, takže člověk si to tak neužije). Ale nejdůležitější část, která zabírá většinu knihy je Rolandovo vyprávění o jeho mládí. V té době se svět ještě nehnul, takže celé vyprávění má hlavu i patu, na rozdíl od ostatních částí Temné věže, kde nic není pevně dáno. Kvůli této knize doporučuji přečíst celou Temnou věž, stojí to za to.