Věčný národ se strachy netřese

Věčný národ se strachy netřese Originální název: The People of Forever Are Not Afraid
Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Jota - 2013
ISBN: 978-80-7462-340-0

Jota (2013) 978-80-7462-340-0 343

Jael, Lea a Avišag spolu vyrůstají v malém zapomenutém izraelském městečku, chodí na střední školu, která má místo tříd karavany, a píší jedna druhé do notýsků vzkazy, aby si ulevily od nudy prostupující jejich náctiletými životy. Když musí narukovat, nepředvídatelně to promění jejich životy i přátelství, které se s vypětím sil snaží udržet.
Jael cvičí elitní střelce a flirtuje s nimi, Avišag střeží hranici a pozoruje běžence, jak se vrhají na ploty z ostnatého drátu, a Lea slouží jako vojenská policistka na kontrolním stanovišti a představuje si životní příběhy lidí, které vídá den co den přecházet na druhou stranu. Klábosí o klucích a šeptají si o stále násilnějším světě, jejž tuší kdesi mimo dohled. Bez ustání cvičí a připravují se na okamžik, který možná nikdy nepřijde. Žijí v jedinečné, jakoby zhuštěné vteřině těsně předtím, než začne jít o život. (Založil/a: Kůstka)

s-reader
  21. 9. 2013, 11:09
Román Šani Boianjiu zavádí čtenáře do řady neznámých prostředí. Samozřejmě, pokud mám na mysli čtenáře českého. Válka, nepřetržitý strach z útoků, bezprostřední přítomnost násilné smrti je jen jedna stránka pro nás cizího světa. Další je židovský způsob myšlení, formovaný životem ve všech koutech světa a častým pronásledováním. A pro čtenáře – muže v románu existuje ještě jedno nezvyklé zákoutí, a to ženská duše. Kombinace všech faktorů z knihy dělá přitažlivé dílo vonící exotikou, z něhož nám sice stále cosi uniká, ale co nedokážeme pochopit rozumem, to jsme schopni vnímat citem.
Lucianna
  18. 12. 2014, 15:57
Určitě jsem si podle anotace představovala něco jiného. Příběh si mi nelíbil čekala jsem naprosto něco jiného než to ve skutečnosti bylo. Čekala jsem válku a tak různě. Ne výcviky, kde následně ošustí toho, koho měly vycvičit. Takže u mě PROPADÁK.
23.44
  7. 12. 2013, 21:55
Autorka má zajímavý a osobitý rukopis. Pro mě jsou zajímavé historické skutečnosti a nám vzdálený styl života v židovské zemi obklopené araby. Historie vytvořila z izraelských žen tvrdé osoby, které žijí rychle a bez ostychu a mají duše poznamenané tisíciletým bojem o přežití. Trochu mi vadilo, že jednotlivé postavy vyprávěly v první osobě, ale všechny měly stejný sloh. V určité části mě děj trochu ukolébal /po odchodu dívek do civilu/, jakoby to nejlepší už měl za sebou, ale konec byl zase o něco zajímavější.