Originální název: Gerald's Game

ISBN: 80-7306-017-5

BETA Dobrovský (2010) 80-7306-017-5 288
Knižní klub (2001)
Melantrich (1996) 80-7023-241-2 320

Psychologický horor jednoho z nejznámějších světových autorů thrillerové literatury Stephena Kinga nás zavádí na osamělou chatu u liduprázdného jezera ve státě Maine, kam si vyjel manželský pár Gerald a Jessie za sado-masochistickými sexuálními hrátkami...

Osvědčený mistr děsu a hrůzy svým románem, plným napětí, naturalisticky líčených scén a překvapivých zvratů, jistě potěší nejen své věrné příznivce, ale všechny čtenáře milující horor a vzrušení.

Barabura
  10. 2. 2012, 10:25
Podle anotace jsem si myslela, že to bude sm porno, které se zvrhne v hororáč. Když se hned na začátku knihy ocitla Jessie připoutaná k posteli, myslela jsem si, že tohle se prostě nedá rozjet bez nudy na 288 stranách. A ono jo. Žádný hluchý místo. Celou dobu jsem byla napnutá jak struna. Chvílema jsem měla pocit, že jsem tam přivázaná s ní. Pan King dokázal rozjet takovej psychologickej mazec, že jsem to úplně fyzicky cítila. Když popisoval události, které se staly při zatmění, tak jsem úplně cítila tu tvrdou věc na zadku. A promítnutá halucinace z Dolores Clainbornový byla už jenom třešničkou na dortu.
Peetuliska
  22. 2. 2014, 10:59
Ač je tento spisovatel mistr ve svém oboru, tak touto knihou mě moc nenadchl, četla jsem ji jako první a asi to nebyla dobrá volba. Kniha zachycuje manželský pár, který se v poutech oddává sexuálním hrátkám, až manžel zemře a žena se nemá jak dostat z pout, následně se rozehrává psychologické drama.
lensha95
  11. 3. 2012, 11:40
Báječná kniha, občas se mě sice do čtení nechtělo, ale vždy mě nutilo číst to, že se brzy dočtu k dalšímu flashbacku. Nemohla jsem se dočkat až objevím to děsivé tajemství.
Mistrovsky popsané finální dostání se z pout (a taky celkem nechutné, bála jsem se, že se pozvracím).
Pár dní po dočtení mě ve snech děsila tajemná postava s dlouhýma rukama a nohama a kufříkem plným šperků. ;)
VerenaLord
  30. 1. 2013, 11:07
Tento horor hraje na mojí psychiku jako na nataženou strunu. Děsivě si vybavuji tu hrůzu, když Jess zůstane ležet připoutaná k posteli a její manžel zemřel.. To utrpení, které musela prožívat, tu zimu, žízeň i hlad, strach, deprese a beznaděj. Brrr... kniha splnila téma psychologického hororu nadmíru dobře. Nejsem schopná knihu hodnotit více hvězdami, protože ve mě zanechala stopy hrůzy až do dnes.
scajo
  18. 4. 2013, 14:21
Asi po padesáti stránkách jsem si říkal: "Je to tady - první King, kterého možná nedočtu, protože mi nesedí." Hlavně mě štvaly ty hlasy, co pořád promlouvaly k hlavní hrdince. Jenže počáteční nic moc pocity pak rychle vystřídalo nadšení, brzy už jsem hltal každé slovo a i ty hlasy mi tam najednou seděly. A moc se mi líbilo, jak jednoduše a přitom chytře z toho všeho autor na konci vybruslil.
Balu
  29. 8. 2012, 12:37
Toto jsem téměř nedočetl do konce, resp. závěr už jsem "přeskákal", protože se tam PROSTĚ NIC NEDĚJE! Jistě, je to celkem logické, když je 3/4 knihy hlavní hrdinka připoutaná k posteli, ale číst pořád v náznacích o jejím duševním očistci prostě není to, co jsem chtěl číst. (viz komentář od marphy78)
Nechutné odhalení na konci je sice dobré, ale zbytek to nezachrání.
Ruxandra
  2. 4. 2012, 13:02
Jedna z mála Kingových knih, u kterých mi doopravdy běhal mráz po zádech a chvílemi jsem musela přestávat číst. To naturalistické popisování utrpení, bezmoc a hmatatelný strach... Prostě fantasticky napsáno!
Hazakiros
  31. 10. 2013, 23:56
Namísto obvyklého horroru naprosto špičkový psycho-thriller. Nemohl jsem se odtrhnout a děj i konec zcela předčil má očekávání. kdo nečetl, prohloupil!
Popis návštěvy psa v domě je dokonalý a slabším povahám snadno přivodí nevolnost.
Raggen
  2. 7. 2014, 8:17
Obsahuje spoiler spoiler Souhlasím s Baraburou - psychologickej mazec! I když si nemyslím, že bych byla slabší povaha, při čtení části s dostáváním se z pout jsem měla co dělat.. Normálně mi připadalo, že mi ta kůže z ruky slejzá taky a v metru nacpaným lidma to nebyla úplně paráda. Myslela jsem, že knížku nechám na sedačce někomu, kdo to dá bez úhony. Nakonec ale zvítězila zvědavost a zbylou část jsem hltala jak o život. A ještě že tak. Nevím, jestli je mou nejoblíbenější od Pana Kinga, každopádně je zatím tou nejšílenější a zanechala asi největší stopu... Klobouk dolů, tohle bylo vážně něco!
slide
  20. 8. 2010, 8:58
Brutálně , ale velmi dobře napsaná kniha o tom kam až mohou zajít sexuální hrátky , když se nepovede to co se povést má.Tuto knihu buď po půlce odložíte protože se vám udělá špatně od žaludku , nebo ji naopak přečtete jedním dechem.
EdnaMoodnii
  8. 12. 2012, 18:09
Když jsem knihu zaklapla, měla jsem z ní dobrý pocit, závěr se mi líbil, ale chvílemi jsem měla docela problém se soustředit, což možná ani nebylo chybou autora; ale i vzhledem k tomu, že jsem četla i mnohem poutavější knihy, odebírám hvězdičku.
SallyZen
  17. 12. 2011, 15:53
Nějak mě to nebavilo.. ani jsem ji nedočetl. A hned na to jsem přečetl první díl Temné věže, což mě bavilo dost více. Snad se ktomu ještě někdy vrátím. :)
Svatoslav.Svatomír
  3. 3. 2011, 11:03
Mistr strachu se vydal úplně jiným směrem, než jsme zvyklí. Zůstal věrný svým oblíbeným tématům, jakými jsou náboženství, mezilidské vztahy či problémy v rodině. Tentokrát je ale zabalil do zvrhlejšího vydání. Příběh se na začátku tváří nevinně, ale svižným způsobem vás vhodí do ringu ihned po několika stránkách, kdy přichází první zvrat.

Jessie je atraktivní žena středních let s temnou minulostí, o níž nikdo nemá ponětí. Žena, od narození pronásledována osudem, je šťastně vdaná za úspěšného právníka, ale jak to tak bývá, po několika letech společného soužití přichází stereotyp, a to jak v běžném životě, tak v sexuálním. Pro okořenění svého intimního vztahu postupně pár sklouzává do čím dál zvrhlejších praktik. I dospělí mají své hry. Když je Jessie ze zábavy připoutána za ruce k posteli, netuší, co ji místo radovánek čeká za děs. V jednom hrůzném okamžiku Gerald umírá a Jessie zůstává sama z dosahu klíčků a jakékoliv pomoci. Během několika dní prožije tu nejhorší noční můru svého života, při které pozná, co to znamená bruslit na tenkém ledě.

Fandové tzv. skoků do minulosti neboli flashbacků si přijdou na své. Základní dějová linie je časově rozdělená do dvou rovin. Do součastnosti, ve které Jessie prožívá muka, a minulosti, v níž poznává stinnou stránku rodiny. V samém jádru se skrývá křehký příběh o nefunkční rodině a tajných potřebách. Někomu nemusí být po chuti míchání žánrů, ale zde vše dokonale zapadá a v závěru dostáváte specialitu i přes místy roztahaný děj.

Stephen King mi udělal obrovskou radost! Geraldova hra je podivnou oslavou ženství. Může to znít poněkud bizarně, ale svým způsobem je to tak. Samotná hlavní hrdinka je typická emancipovaná žena, která přes veškerý strach suverénně nakopává nepřejícímu osudu zadek. Román není vhodným čtivem k jídlu. Děj je prošpikován spoustou brutality a psychicky náročných scén, při kterých vás zamrazí. Samotný závěr jsou jedna z nejkrvavějších jatek v historii psaného thrilleru, a ruku na srdce, kdo by měl odvahu přejít práh bolesti pro záchranu svého života. (Má recenze pro sarden.cz)
hawranek
  22. 12. 2010, 22:13
Jestli jsem se do té doby, než jsem přečetla tuhle knížku, bála stínů, protože se mi zdálo, že v nich někoho vidím, dneska, když se náhodou uprostřed noci probudím, už radši ani neotvírám oči....
Anysek
  10. 3. 2014, 14:52
Knihu jsem přečetla za dva dny. Při jedné scéně jsem si chtěla zakrýt oči :), což by asi u čtení nebylo moc účelné. Je to první kniha od Kinga, kterou jsem vyzkoušela a výběru vůbec nelituju. A hlavní hrdince patří můj obdiv. :)
mailo-s
  27. 4. 2013, 9:16
Geraldova hra je moc dobře napsaný psichologický thriler je pravda že první polovinou knihy jsem se prokousával těžko ale tak se začalo odhalovat tajemství z dětství a od té doby jsem to hltal víborné narážky na další Kingova díla jako Dolores Clainbornová které vrcholilo v okamžiku zatmnění slunce tedy ve stejnou dobu onoho tajemství nebo užasný román Nezbytné věci jehož postay se oběví u konce Geraldovi hry.
Po trochu méně čtivém začatku budete (aspon pro mě) budete odmněněni úžasným vyvrcholením a vypoentovaným koncem.
Janiska
  19. 4. 2011, 11:21
Mám ráda Kinga, ale tahle mě nebavila...souhlasím s Neniou, baví mě jeho rozsáhlejší díla s více postavami. I když Misery se jsem zhltla, Geraldova hra mě nebavila vůbec.
martinek69
  18. 6. 2015, 10:36
Geraldovu hru beru jako jeden ze slabších počinů mistra hororů. Přez půl knížky rozvalená, k posteli přivázaná a schizofrénická pani, která mne nadchla jen ochotou, stáhnout si z kůže zápěstí. Druhá postava - vysoký, anorektický úchyl bohužel jen postává v koutě a něco málo se o něm dozvíme až ke konci, což je, dle mého názoru škoda.. Kdyby měl více "vstupů" mohlo to být o něçem jimém..
Tomáš Iron Koutník
  28. 1. 2015, 14:39
Kdyby kniha skončila zhruba po 3/4, rozmýšlel bych se mezi 4-5 hvězdami. Za ten závěr knihy, který je tam tak násilně vměstnán a téměř nesouvisí se zbytkem knihy, jen má dohnat chybějící "nechutnosti" , dám s přihmouřenýma očima 3.
citroon5
  16. 2. 2014, 20:00
Starej prasák Gerald to nezvládl,přímo to pos..l a Jessie je v pořádným průseru. :-S
To je hlavní dějová linka,která se postupně zajímavě rozvíjí.
Pak ale přicházejí vzpomínky a těžká schíza,které nás od původního děje neustále odvádějí a někdy až otravně to celé natahují.
Finále to celkem zachraňuje a to ,co se zdálo jako lehká fantasmagorie (záhadný návštěvník) je nakonec vysvětleno.
Za mě dobrý,někdy zbytečně protahovaný,ale ta hlavní dějová linka je super.
Jo a doporučuji si pak ještě přečíst knihu Dolores Claibornová,tyto dvě knihy jsou spolu lehce provázané.
Miss_Fí
  26. 8. 2013, 9:00
Občas není na škodu mít dobrého kamaráda, kterého informujete, že praktikujete nezvyklejší praktiky. Přes časté protesty, že knize by slušela spíše podoba povídky, King vytěžil z tématu ženy uvězněné na posteli téměř maximum.Bravo
Aadri
  12. 5. 2013, 21:11
Hm, tak tahle kingovka mi příliš nesedla, pro mě zatím nejslabší, co jsem od mistra hororu četla. Nezaujal mě monlog hlavní hrdinky a při sto padesátém popisu svalových křečí jsem měla co dělat, abych nepřeskakovala řádky. Na druhou stranu linie, při které se dozvídáme o zatmění se mi líbila. Tak 3 a půl.
marphy78
  14. 1. 2012, 11:56
Asi po 160 stranách, kdy jsem četl jenom utrpení ženy, připoutané v poutech na posteli, trpicími schizofrenými představami (myslím to, jak promlouvá s Ruth a Ženuškou), jsem se chystal praštit s knihou o nejbližší zeď. Pak se najednou ale objeví nějaká postava v koutě, a kniha dostane nový rozměr. Tak dobře. Neříkám, že to bylo to nejlepší dílo od Kinga (četl jsem zatím jenom cca 10knih), ale na rozsah románu to rozhodně nebylo. Děj se zbytečně táhne a rozpíná do nesmyslné časové linie (připominalo mi to dílo de Balzaca). Skoro 2/3 knihy se budete brodit dětstvím(neustále se opakující traumatický zážitek je obsažen v každé kapitole), dehydratací a snahou se vymanit z pout. Ne - tohle nebylo na román. Tohle měla být povídka, pane Kingu!
fredyzh
  10. 10. 2011, 19:57
Trochu viac napätia by nezaškodilo, hlavne čo sa týka tej tajomnej postavy v kúte. Aj ten bastard pes by mohol čosi viacej zožrať, keď už bol taký hladný.
teenka
  7. 9. 2016, 11:29
Perfektně zpracované dílo, které čtenáře upoutá od prvního okamžiku. Ukázka toho, že mistrovi vystačí k ději jedna místnost a pár rekvizit. Příběh jsem naplno prožívala s hlavní postavou. Již samotná smrt manžela při sexuálních hrátkách mně zarazila a byla pro mne překvapením. To, co se odehrává po jeho smrti je velmi napínavé, občas až nechutné.
sarkar
  26. 11. 2015, 21:01
Jediná kniha od Kinga, kterou jsem nedočetla. Nějak jsem se v tom ztrácela, hlavní hrdinka přivázaná k posteli tam mluví sama se sebou či co a nějak mě to nezaujalo. Možná někdy příště jí dám ještě jednu šanci...
bobe.hop
  22. 9. 2013, 20:03
Stephen je prostě milovník empatických lidí, takže jim vždycky nabídne co mají nejraději ;). Většího šílence, co se tvorby pocitů stísněnosti týče, by jste hledali těžko. A tak se zadařilo i v tomhle kousku. Kniha hraje v určitých pasážích na nervy, jako by to byly napnuté struny, citlivějším občas polechtá i žaludek. Jejím kamenem úrazu je častá táhlost děje a propíráním té samé tématiky dokola. V celkovém vzezření nakonec román působí na čtenáře, jako by pozvolna a dlouho usínal, a jednou za čas mu někdo vylil kýbl studené vody na hlavu. Celkem kladně bych ohodnotil finále, které přineslo překvapivé zjištění ve formě anulování pocitu přítomnosti nadpřirozena. Pro Kinga je jeho nepřítomnost sice neobvyklá, ale faktem je, že v tomto případě se jedná o osvěžující a zvratový prvek. Jen moc nechápu, proč se člověk, jež má nějaké cíle (ať už jakkoliv zvrhlé) chová jako strašidlo. Trochu to připomíná náhle výkyvy v chování filmových, nebo seriálových postav v důsledku změny scénáře. Je celkem těžké ohodnotit tuto knihu, i když ve mně zanechala ve finále dobrý pocit, problémem zůstává její mírný spád. Viděl bych to tak na dlouhou povídku, nebo kratší knížku. Abych nebyl nespravedlivý vůči jiným knihám, dávám 3, ale bylo by to spíš na 3-4. Což mi bohužel nedovoluje toto nešikovné bodové rozhraní.
Lenka R.
  29. 12. 2012, 20:04
Je pravda, že začátek byl trošku zdlouhavý, ale jelikož právě na podobné popisy myšlenkových pochodů jsem, mi to ani trochu nevadilo. Pokud se člověk prokouše pro někoho nezáživnou první polovinou knihy, kdy vlastně hlavní hrdinka pouze vzpomíná (opomenuli toulavého psa a občasnou snahou dostat se z pout) a rozmlouvá se svými povahově velmi rozdílnými já, zažije opravdickou hrůzostrašnou lahůdku, při které se někomu chce zvracet, já nemohla odpoutat oči od knihy. Ano, způsob dostání se z pout je poněkud netradiční a u Kingových knih tradičně krvavý a nechutný (všechno jsem to viděla v duchu, představovala si to a neměla jsem daleko k tomu, abych se třásla hrůzou) a konec je poté alarmující, když si člověk představí, kdo že tam byl - a ano, ve všech tmavých stínech vidím protáhlý bílý obličej neznámého a nezvaného hosta... Ale předpokládám, že tohle všechno bylo záměr autora - takže shrnuto a podtrženo - velká spokojenost. A kdo chce, aby se mu u knihy občas nechtělo zvracet nebo řvát hrůzou, nechť Kinga nečte.
Anyzz
  10. 11. 2012, 10:20
Moje první přečtená knížka od Stephena Kinga, která mě opravdu ohromila...když jsem ji začala číst, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Zezačátku nechutná, potom zase strašidelná, kniha jak má být.
Lucinka =)*
  7. 3. 2012, 9:46
Tato kniha mě velice zaujala a to je mi teprve 16.Četla jsem ji když mi bylo 14 a mohu ji doporučit.I když pár výhrad bych asi také měla ale jinak jsem zpokojená.
jamalos
  27. 5. 2011, 18:35
Knizka se mi dost libila a zabavila me na nekolik cest vlakem do Brna :-) Jen jsem cekal a mozna i doufal ze se ta 'tajemna' postava projevi trosku vic (morbidneji) v hlavni dejove zapletce :-)
bren
  20. 1. 2011, 14:16
Tady asi záleží na vkusu, mě osobně se líbila natolik že jsem ji četla dvakrát. Je to dost strašidelné a i když je tam málo postav, je to dost šílené a prostě hororové, a asi i dost na přemýšlení.
nenia
  6. 1. 2011, 15:26
ach jo...další postel, další one man (woman) show, další niterné pochody, minimum postav a snaha navodit atmosféru, která nefunguje...Stephene piš raději kolosální díla s miliony příběhů, postav, lokací a akce...další Misery už bych nezvládl.
Granger
  1. 12. 2010, 15:21
Tak to je jedna z knížek od Kinga, kterou jsem do konce přečetla až napodruhé, poprvé jsem se ji snažila číst, když mi bylo 16, nečetla jsem ji. Ale v 19 jsem ji už hravě přečetla. Ale musím říct, že to spíše průměrná kniha.
Zaori
  15. 8. 2010, 20:37
Asi nemám štěstí na Kingovy knížky a vybírám si ty, které se mi až nelíbí. Uznávám, že některé pasáže byly skvělé, ale většinou mi Geraldova hra připadala dost nechutná. Rozhodně to není čtení k jídlu, hehe.