Ivan Hrozný

Poprvé vydáno celosvětově: 1975

BETA Dobrovský - 2008
ISBN: 978-80-7306-337-5

BETA Dobrovský (2008) 978-80-7306-337-5 365

Životní příběh prvního cara a zároveň jednoho z největších tyranů v dějinách Ruska.

Ivan IV. se formálně stal vladařem už jako tříletý. Byl to zejména vliv dvora, který způsobil, že se Ivan již od dětství setkával s násilím a krutostí.
Na cara byl kníže Ivan korunován v sedmnácti letech. Zpočátku nadějný a talentovaný reformní panovník, jenž se chtěl stát spravedlivým "carem pravdy", vydal stovky nových zákonů a úspěšně rozšiřoval hranice i vliv své říše, se postupně změnil v krutého a nesmiřitelného vládce, který vraždil pro své vlastní potěšení.
Za pomoci elitních opričníků, jakési obdoby tajné policie, masakroval vlastní poddané po desetitisících. V některých případech neváhal vyvraždit i celá města.

Tradiční obrázek Ivana Hrozného, v našem podvědomí hluboce zakořeněný Ejzenštejnovým filmovým veledílem, je v této pozoruhodné knize zcela překreslen. Tento car, poznamenaný vážnou duševní nemocí a zároveň přesvědčený o své jedinečnosti, byl největším tyranem v ruských dějinách. Ovšem jen do doby, kdy ho předstihl Josef Vissarionovič Stalin. (Založil/a: Richie)

Robert Payne Robert Payne
*04.12.1911 - †03.03.1983

Nikita Romanoff Nikita Romanoff

Richie
  18. 10. 2013, 21:05
Výborně napsaná kniha o kontroverzním ruském vladaři - caru Ivanu IV. Hrozném.
Je neuvěřitelné, jak ruský národ trpně přijímal hrůzovládu tohoto psychicky vyšinutého panovníka, který neváhal vyvražďovat desítky tisíc obyvatel velkých měst. Ivan Hrozný vládl dlouho a značnou část jeho vlády vyplňovalo kruté zacházení s jeho poddanými, u nichž stále hledal domnělou zradu a tak je musel "trestat" jako panovník z boží vůle.
Rusko se za dobu jeho vlády díky schopným velitelům a statečným vojákům dokázalo rozšířit daleko na východ vyvrácením několika tatarských chanátů, ale na západě se Ivanu Hroznému tolik nedařilo, když počáteční územní zisky v Litvě v závěru své vlády ztratil.
Kniha zcela věcně a věrně popisuje jednotlivá období jeho vlády, jeho činy, jednání, smýšlení. Díky této knize poznáme jedinečnou dobu v dlouhých dějinách ruského národa. Velmi doporučuji zájemcům o tuto historii.
Děčínský
  22. 6. 2016, 19:22
Jako hlavní pramen pro své dílo uvádějí autoři „Dějiny velikého knížete Moskvy“ (ne „cara Rusi“!) od Ivanova hlavního nepřítele A.Kurbského, dále vzpomínky německého cestovatele a dobrodruha (H.Staden), německých žoldnéřů v Ivanově gardě, papežova emisara, (A. Possevino), carových lékařů, vyslanců, diplomatů a obchodníků. Mám-li zůstat u hodnocení samotné knihy, tak musím konstatovat, že byla psána s hlavním záměrem využít všechny nepopulární činy tohoto ruského vládce a učinit z nich až jakousi genetickou přirozenost všech ruských vládců (viz podtitul knihy)! Porovnáváním údajů z jiného pramene lze se jen utvrdit v tom, že ze zaznamenaných událostí vybírali hlavně to, co se hodilo do jejich záměru! Toto se ostatně u protiruských autorů praktikuje dodnes!