Bod obratu

Bod obratu

Podtitul: věda, společnost a nová kultura

Originální název: The turning point. Science, society and the rising culture
Poprvé vydáno celosvětově: 1982

DharmaGaia - 2002
ISBN: 80-7287-024-6

DharmaGaia (2002) 80-7287-024-6 514

Na základě myšlenek a vědeckých objevů filozofa a matematika Descarta a fyzika Newtona se v 18. století se vytvořila všeobecně přijatelná představa světa, karteziánsko-newtnovský světonázor, který ve svých důsledcích ovlivňoval vědu i společnost více než dvě a půl století. V polovině 20. století nastává hluboká celosvětová krize na všech úrovních života, ze které vyplývá, že mechanistické pojetí se už déle nedá aplikovat na globálně propojený svět, jak ho vnímáme dnes. Proto je potřeba vytvořit nové paradigma - novou vizi reality, která zahrnuje základní změnu v našem myšlení, vnímání a hodnotách. Autor v prvních kapitolách zkoumá mechanistický způsob myšlení a jeho důsledky. V poslední části následuje diskuse o nové vizi reality, která v mnoha oborech musí nahradit karteziánský světový názor. Studie vznikla na začátku 80. let 20. století. U nás vychází v prvním vydání, hlavní závěry jsou platné i dnes.

Zdroj: www.mlp.cz (Založil/a: missbee)

Fritjof Capra Fritjof Capra
*01.02.1939