Fridrich Veliký

Originální název: Frederick the Great

Domino - 2000
ISBN: 80-86128-92-X

Domino (2000) 80-86128-92-X 264

Životopis zakladatele pruského státu a nejsilnějšího protihráče Rakouska na poli evropské mocenské politiky v 18. stol. Soukromý život a profil osobnosti panovníka. Budování pruského státu a upevňování jeho postavení v rámci evropské politiky. Militarizace a mocenská expanze (války o dědictví rakouské, válka sedmiletá, dělení Polska atd.) (Založil/a: Nijura)

Nancy Mitford Nancy Mitford
*28.11.1904 - †30.06.1973

Gallienus
  26. 8. 2015, 20:16
Obsahuje spoiler spoiler Jedna z nejlepších biografií co jsem měl možnost číst, navíc z pera ženy, což mě velmi udivilo, vzhledem k osobnosti, která je zde popisována. Fridrich Veliký byl vskutku barvitá osobnost, mnozí v něm vidí pouze vojáka, autorka však renesančního člověka, který svou velikostí přerostl soudobé monarchy v Evropě. V knize je spousta detailů z Fridrichova života, to co mě velmi překvapilo, byla jeho náboženská tolerance..., dnes to přijde těžko uvěřitelné, ale jedním z jeho nápadů (nerealizovaných) byla výstavba mešity pro Turky, které chtěl usídlit v hlavním městě za účelem obohacení pruské kultury a zvýšení rasové rozmanitosti německého národa, trochu by tím předběhl svou dobu. Kniha není jen o válčení, které panovník vedl, je i o jeho hluboce zakořeněném smyslu pro krásu k architektuře, literatuře a hudbě.