Kořeny

Veduta - Pavel Ševčík - 1999
ISBN: 80-86029-67-0

Veduta - Pavel Ševčík (1999) 80-86029-67-0 567
Mladá fronta (1981)

Mimořádně úspěšný román amerického autora je rodovou ságou, která sleduje osud sedmi generací zamerikanizovaných černochů v průběhu dvou staletí.
Dvě třetiny knihy jsou věnovány zakladatelům rodu, kteří byli ze své rodné Gambie násilně odvlečeni na otrokářské lodi do Spojených států. Dílo je rekonstrukcí skutečných událostí, které prožívala autorova rodina, proto je někteří američtí politikové řadí do literatury faktu - především to však je barvitá, vzrušující četba nabitá dějem a zajímavými reáliemi. Kniha se stala podkladem k úspěšnému televiznímu seriálu. (Založil/a: matrosh)

Alex Haley Alex Haley
*11.08.1921 - †10.02.1992

vladislaus
  25. 10. 2016, 17:27
Nejhorší zážitek z knihy je popis cesty Kunteho přes oceán. Jinak mne na knize mrzí , že osudy rodiny po válce Sever proti Jihu, jsou popsány již jen zkratkovitě. Není tu už žádný konflikt, což se mi moc nezdá. Konflikt bělošské a černošské kultury se přece táhnul i po zrušení otroctví ( rasová diskriminace, Ku-klux-klan apod. ) . O tom zde už není ani zmínka. Určitě by si to vyžádalo další díl knihy.
janeicka
  22. 2. 2014, 11:08
Skoro až neskutečný příběh několika generací černých otroků, psaný s citem a s velkou dávkou sugestivně psaných událostí - ať už je to přeprava černochů na otrokářské lodi anebo mnohdy nelehký život u bílých pánů. Dobře zapracované byly zmínky o amerických dějinách (válka o nezávislost, občanská válka), poslední kapitoly z pohledu autora byly jedinečné - především popis toho, jak vlastně pátral po rodinné historii předávané ústně a nakonec vypátral i africkou vesnici, ze které byl kdysi jeho předek Kunta Kinte unesen otrokáři. Opravdu neskutečně silný příběh, který mohu vřele doporučit.
svobodka
  21. 11. 2012, 19:43
Když jsem knihu dočetla, byla jsem přesvědčena, že je to nejlepší kniha, kterou jsem kdy četla. Teď už bych tak striktní nebyla, ale rozhodně je to jedna z nejkrásnějších. I když to slovo nejkrásnější se sem moc nehodí, protože je neskutečně smutná. Hlavně tím, že to, co je v ní popsáné, se skutečně dělo.
LadysR2
  30. 9. 2012, 7:56
Vynikající kniha, jejíž děj začíná idylkou vesnice v Africe, pokračuje únosem domorodců otrokáři a následně vypráví životy několika generací potomků afričanů v Americe. Poutavě napsaná historie rodu u které mě ke konci mrzelo, že už jsem na konci knihy
Cracky
  14. 9. 2014, 2:31
Krásně napsaná knížka o naprosto nepředstavitelném utrpení, které podstoupilo obrovské množství Afričanů. Autor velmi čtivě popisuje příběh do naprostých detailů, od každodenního idylického života v africké vesničce, přes otřesný převoz na otrokářské lodi až po nelehký život v zemi "tubobů". Kniha mě naprosto vtáhla do děje a já měl místy pocit, že skutečně procházím příběhem po boku Kunty, a tak mě hodně mrzelo, když v zhruba polovině knihy se ze dne na den vytratil z příběhu. Avšak i nadále to byl skvělý čtenářský zážitek. Rozhodně byl zajímavý i závěr, ve kterém autor popisuje své pátrání po svých předcích, které ho zavedlo až do Afriky.
indosh
  13. 4. 2011, 11:34
Hodne dobra kniha , ke konci jsem se citil jako soucast kuntovy rodiny a prozival vsechny radosti i starosti s nimi doporučuji . hodne chytlave a ctive !!!