Město Ember

Originální název: City of Ember

Argo - 2009
ISBN: 978-80-257-0093-8

Argo (2009) 978-80-257-0093-8 236

Pochmurné město Ember, ztracené uprostřed Neznámých území a obklopené neproniknutelnou tmou, čelí postupnému rozpadu. Jeho obrovské podzemní skladiště se zásobami potravin a předmětů denní potřeby se pomalu vyprazdňuje, a tak obyvatelé strádají. Největší hrozbou pro Embeřany, nad nimiž se klene temná obloha a jimž jediné světlo poskytují reflektory a žárovky napojené na dosluhující generátor, jsou stále častější výpadky elektrického proudu. Bojí se, že je tma co nevidět pohltí nadobro.
Dvanáctiletá Lina Mayfleetová a její stejně starý spolužák Doon Harrow mezitím netrpělivě očekávají svůj velký okamžik: Den rozřazení, kdy si ze starostova sáčku vylosují první zaměstnání. Svobodomyslná Lina touží po práci, která by jí poskytla volnost, zatímco hloubavý Doon chce proniknout na místo, kde by mohl přispět k záchraně skomírajícího Emberu. Protože nepřízeň osudu může napravit jedině výměna vylosovaných papírků, bývalí kamarádi, které kdysi rozdělila malicherná hádka, se znovu sblíží. Když pak Lina objeví doma v komoře útržky dávného dokumentu, s Doonovou pomocí se ho pokusí vyluštit. Je to opravdu vzkaz od zakladatelů města, bájných Stavitelů, kteří v něm popisují cestu z temnoty? Pokud ano, co přesně v něm stálo předtím, než ho dostala do rukou - a hlavně do pusy - Linina sestřička Poppy? A proč se nikdo z dospělých, komu se chlapec a dívka se svým objevem svěří, nemíní těmito dohady zabývat?
Lina s Doonem se nakonec pustí do hledání na vlastní pěst, ale výsledek jejich úsilí jim místo vděku spoluobčanů přinese jen vyhlídku na uvěznění v městské Cele. Zdá se, že jediným možným řešením je útěk... jenže co bude potom? (Založil/a: matrosh)

Jeanne DuPrau Jeanne DuPrau
*??.??.1944

Shifer
  10. 1. 2013, 16:26
Když jsem jí dočetla, tak se mi strašně líbila, ale teď, když nad tím tak přemýšlím, celá tahle série je průměrná.
AndysSsek
  28. 5. 2014, 19:03
Nejdříve jsem viděl film, než jsem si přečetl knihu. Většinou se obecně tvrdí, že kniha je lepší než filmová adaptace. V tomto případě mi o malinko více přišlo zajímavější filmové zpracování. Nemohl jsem se oprostit od scénáře z filmu a pořád jsem čekal, kdy přijde to, co jsem viděl v televizi. Kolikrát se tak ani nestalo nebo přišlo něco nového, ale kniha byla i tak skvělá. Námět se mi hodně líbil a celkově bych knihu označil za poutavou a zábavnou.
Sutton007
  5. 2. 2013, 18:03
Tato kniha je velmi poutavá. Přečetla jsem ji rychle a moc se mi líbila, ale rozhodně není pro každého.