Holčička, která měla ráda Toma Gordona

BETA Dobrovský - 2002
ISBN: 80-86278-74-3

BETA Dobrovský (2002) 80-86278-74-3 192
BETA Dobrovský (2000) 80-86278-74-3, 80-7291-006-X 192

Svět měl zuby a mohl vás jimi kdykoli pokousat. Trista McFarlandová to zjistila, když jí bylo devět let.
V deset hodin dopoledne začátkem června seděla vzadu v autě své matky, na sobě měla modrý nadhazovačský dres Red Sox (s číslem 36 Gordon na zádech) a hrála si s panenkou Monou. V půl jedenácté zabloudila v lese. V jedenáct se snažila nepodléhat panice, snažila se neříkat si "Tohle je vážné, tohle je moc vážné". Snažila se nemyslet na to, že když se lidé ztratí v lese, někdy se jim může něco stát.

vladislaus
  22. 10. 2011, 7:32
Zajímavé, jak rozporuplně je přijímána tato kniha. Já patřím mezi ty, kterým se nelíbila. Oceňují ji asi jen opravdoví zbožňovatelé Kinga. Já to vidím tak, že do splněného nakladatelského plánu Kinga chyběla kniha, tak za jeden večer vyplodil slátaninu.
Introvert
  8. 2. 2014, 8:17
Mně se tahle ,,Kingovka" líbila moc. Bylo z ní patrné, že tento autor dokáže vytvořit napětí i s minimálním počtem postav. Ano, trochu vybočuje mezi jeho ostatními knihami, ale myslím, že to byl záměr. Super.
Barabura
  20. 1. 2014, 21:08
No těžko se mi to hodnotí. Nápad dobrej, prostředí dobrý, ale mám takový divný pocit, že devítiletá holka by uvažovala asi jinak. Byla taková nějaká moc dospělá na můj vkus. Ale tak zase to nebylo dlouhý a chvílema to bylo i strašidelný. Pro mě je to slabší Kingovka.
Peetuliska
  22. 2. 2014, 12:22
Ztracení malé holčičky v lese může pro někoho skýtat dobrodružství, či nervové vypětí, ne však pro mě. Přišlo mi to nezkutečně nudné, ještě, že to bylo tak krátké. Toto považuji za slabší dílo od tak skvělého spisovatele.
Reetri
  25. 2. 2012, 10:05
Skvělá knížka a pozor, trošku si teď zaSPOILERUJU !!!!

Hrozně jsem se bála, že se dočkám tradičního Kingovského konce a celý ten příběh jsem se vlastně připravovala na to, jak to u Holčičky vezmu, protože jsem si ji až mateřsky oblíbila.
Byla jsem proto velmi mile překvapená, že si mohu oddychnout. Skvělá kniha. Hltala jsem ji jedním dechem v mezičasích v práci, když bylo klidněji. :)
VerenaLord
  29. 1. 2013, 3:24
Holčička byla moje vůbec první kniha, kterou jsem si od Kinga půjčila v knihovně a vůbec první kniha, kterou jsem od něj četla. Proto jí patří nezaměnitelné místo v mém srdci. ,,The world has teeth and it can bite you with them any time it wants."
LeaLea
  1. 4. 2013, 17:11
Tak tuhle knížku rozhodně nepovažuju za reprezentativní ukázku Kingovy tvorby. Hodně roztažené a pořád dokola. Byly pasáže, kdy jsem se opravdu začetla, ale chápu i lidi, kterým příběh prakticky nic neříká. Možná je to proto, že se nikdy neztratili v americké divočině. Sama si vzpomínám, když se mi to stalo v obyčejném českém lese, a tehdy mi nebylo o moc míň než Trishe. Každopádně v tomhle ohledu jsem se do malé hrdinky vcítila velmi dobře. Asociace s Tomem Gordonem se mi líbila, stejně jako typicky kingovská hra s myšlenkami vystrašeného dítka. Stále se ale jako někteří nemůžu zbavit pocitu, že nespatřit tenhle příběh světlo světa, nic moc by se nestalo. Trochu mi připadá, že je to jeden z těch příběhů, které autora pohltí a musí je dokončit, přestože jeho nadšení nebude překonáno čtenářem. Jak ale vidno, tak známé jméno si své spokojené čtenáře i přesto našlo.
Venceslao90
  10. 11. 2012, 23:54
Ano, je sice pravda, že je to celé o jedné holce která se snaží několik dní přežít sama v lese, ale především druhá polovina knihy je opravdu moc hezká a má celkem slušný spád (oproti delšímu rozjezdu). Zpočátku jsem měl pocit, že pro mě bude kniha spíše zklamáním, ale nakonec se z toho vyklubal moc pěkný příběh.
Elleyne
  26. 1. 2015, 1:46
Zkuste vlézt po přečtení této knížky do lesa, až se bude stmívat nebo později, jestli najednou budete taky tak malinkatý a budete chtít rychle vypadnout jako já. A možná vás taky napadne, že les má zuby a může vás kousnout.
ondrasek
  8. 5. 2014, 7:15
Malá holka zabloudí v lese a téměř dvěstě stran se snaží zachránit holý život návratem do civilizace. Myslím, že Stephen z tohoto řídkého tématu vytěžil maximum, kniha mě bavila a Trishe jsem fandil, ať to zvládne.
Na druhou stranu - tady nebylo moc o čem psát, Trisha je v pozici One woman show a jediný, s kým může vést dialogy je imaginární Tom Gordon.
SK to zvládl se ctí, ale s ohledem k jeho dalším knihám nemůžu dát víc jak 60 procent.
To fakt ne.
chrispe
  3. 11. 2012, 21:29
Jednohubka, kterou smlsnete za jeden, dva dny. Mě osobně \"Holčička\" nijak nezklamala, tak jak to tu čtu u jiných.
MolkoZuzka
  26. 9. 2013, 9:00
Asi už jsem blázen a všechny Kingovy knihy hodnotím jen kladně, protože díky Kingovy jsem se do čtení pustila s takovou vervou. Vždycky to bude můj nejoblíbenější autor a osoba s kterou bych se jednou chtěla setkat.
Very.N
  7. 5. 2013, 14:50
Jsem ráda, že už nejsem malá holčička, ale i tak bych se nikdy nechtěla ocitnout v situaci téhle fanynky. Tmavé lesy a bažiny mě od přečtení této knihy děsí o trošku víc :-)
Orina
  11. 12. 2011, 15:29
Moje nejoblíbenější kniha. Přečtenou jí mám už asi desetkrát a stále mi přijde napínavá a velmi čtivá. Myslím, že si jí znova přečtu :)
olla
  13. 4. 2014, 21:15
Holčička je asi nejhezčí kniha, kterou Stephen King napsal. Mně se líbí ty jeho knihy, kde je méně nadpřirozena, prostě příběh, který se mohl opravdu stát. A ztracené dítě uprostřed hlubokých lesů není vůbec nereálný. Takže si dávejte pozor a za každých okolností zůstaňte na stezce.
Hazakiros
  1. 11. 2013, 0:00
King opět předčil sám sebe a dokonale se vžil do kůže malé holčičky a jejího utrpení v temném lese. Ať si říká kdo chce, co chce, tato kniha mě naprosto odrovnala a přesvědčila o Kingově dokonalosti.
Weetr
  16. 1. 2013, 16:28
Nejsem Kingovou obdivovatelkou, přesto jsem už pár knih od něj přečetla. Není zatím nic, co bych na tomto spisovateli mohla docenit. Stejně tak tohle těžce průměrné a velmi nestrašidelné dílko. Žádný zázrak. Bububu v podobě strašení v lese, kde vlastně nic není, až na velký zmar, který malá holčička pociťuje, není podle mě ani zlomek hororu. Nic moc, pane "mistře" Kingu.
mauvais-ange
  24. 2. 2014, 14:57
Zajímavá kniha. Na začátku jsem se ale docela nudila a říkala si, takhle by devítiletá holčička úplně nepřemýšlela...S tím jsem se ale po zbytek knihy celkem smířila a příběh začal být lepší. Jelikož mám sama zkušenost s osamělým nočním přespáním v lese, tak jsem se občas i příjemně bála. Konec byl ale celkem předvídatelný, i když zrovna u této knihy jsem si i docela přála, aby takový byl. Na druhou stranu spoiler - kdyby ji na konci zachránil blonďatý chlápek s brýlemi a modrou dodávkou, to by mě dostalo. Takto je to prostě jen napínavý, místy strašidelný příběh s dobrým koncem...
JarKun
  19. 5. 2013, 11:29
Mám rád Kinga i v nehororové poloze. Pokud člověka dokáže zaujmout kniha o tom, jak se obyčejná holčička ztratila v lese a celou knihu se vlastně nic neděje, jen s ní prožívá člověk její opuštěnost a spojenost se světem prostřednictvím walkmana, tak je to určitě o silném autorovi. Hvězdičku jsem odebral kvůli závěru. Stísněnost v knize hezky narůstala a gradovala, ale v závěru, jako by někdo na pana Kinga zazvonil a on rychle dopsal poslední stránky, aby mohl jít otevřít dveře. Škoda. Ale i tak hezké dílo s trochu jiným druhem děsu, než jsem od Kinga zvyklý.
bublynka22
  10. 1. 2012, 19:18
Tuhle knihu jsem četla až na konci svého "kingovského" období, kdy jsem čekala na každé čtvrté stránce kaluž krve a byla jsem příjemně překvapená, že to tak není. Snad nejstrašidelnější na celé té věci je, že by se vážně mohla stát a pokud se dokážet stát tou malou rozvážnou a odvážnou fanynkou Red Sox...;)
b.w.
  8. 5. 2015, 12:08
Perfektní kniha, naprosto mne pohltila... Mnohem více si užívám příběhy tohoto autora, kde není zbytečně moc, pro mne až někdy trochu přihlouplého nadpřirozena - tohle je jedna z nich. Děkuji pane Kingu, za tento zážitek a smekám před Vaším umem! Vřele doporučuji.
trbuch
  15. 3. 2014, 14:30
Pro mě to byl takový opravdu velmi dlouhý a zajímavý výlet. I mně se zdálo, že devítiletá holka si nějak ví skoro se vším rady, ale to je ta Amerika, tam je všechno jinak. Knížka je to skvělá, nemohl jsem se od ní odtrhnout.
čarodějka999
  5. 8. 2012, 21:17
Přečteno během jednoho dne :)...ač jednoduché téma a ztracené holčičce, tak se mi velmi líbila. Dokonce je řadím mezi nej Kingovky,
Honzy
  13. 6. 2010, 15:04
Nevím proč, ale tuhle knížku já prostě nemám rád. Byla to má jedna z prvních "Kingovek" a po jejím přečtení jsem si myslel, že už nic jiného nepřečtu. Naštěstí se hned poté ke mě dostaly dokonalé "Nezbytné věci" Tahle knížka ale byla(překvapivě k délce!!)strašně dlouhá, nemohl jsem se do ní ponořit a nuda, která se v ní odehrávala mi neseděla ke Kingovi. Holčička, která 200 stránek chodí po lese, nad něčím nesmyslným přemýšlí a stále to jsou jen kraviny, mě prostě nenadchla. Možná jsem moc kritický, ale zkrátka jsou jiné knížky podstatně lepší, co mistr King napsal. Abych jen nekritizoval - moc se mi líbilo popisování psychiky a zamilovanosti holčičky do Red sox. K dobré knížce ale tohle nestačí pane Králi!
Plisek
  2. 5. 2015, 15:34
Dalo by se říci slabší, že jde o slabší či slabou Kingovku. Možná, že kdyby ji nenapsal sám mistr ani nespatří světlo světa. Nicméně mě kniha bavila. Nechybělo napětí a obdivuji Stephena Kinga za to jak dobře umí vařit z vody.
Hedgehog
  4. 9. 2013, 21:38
Knihu jsem četl čtyři večery v temné místnosti, přesto jsem se nebál jako u jiných Kingových knih. Drobné zklamání, přesto příjemně strávený čas.
Margot
  15. 4. 2013, 7:46
Moje druhá knížka od Kinga (po Řbitově zvířátek) a měla jsem to stejně jako Reetri (a přesto jsem si říkala, že přece jednou, zrovna teď to tak skončit nemůže!)
Moc čtivá knížka, zhltla jsem ji za dva večery a malé Trishe jsem neskonale fandila. Představivost, natož dětská, je někdy opravdu ošidná věc :-)
Evina Kalousová
  29. 8. 2016, 13:00
Obsahuje spoiler spoiler Jo, tenhle jeho výtvor byla další perla v jeho tvorbě. Holčička ztracená v lese, která jde na medvěda s baseballkou a hledá rádiový signál, aby mohla poslouchat záznam zápasu Toma Gordona. Neskutečná kniha. Je to naprosto odlišně psáno, není to jeho klasický styl - ale na druhou stranu on je tak nevyzpytatelný autor, že mě to v podstatě ani nepřekvapilo. Takže, kdo chce zažít Kingovu tvorbu z odlišného soudku, má možnost.
Týna13
  1. 3. 2014, 0:51
Ze začátku jsem byla z knihy trochu rozpačitá, nějak jsem se "do toho" nemohla dostat, ale po pár stránkách jsem se do příběhu začetla a nepustilo mě to až do konce. Pro mě je to celkem překvapení, nečekala jsem, že se mi to bude až tak líbit. Až na ten pomalejší začátek je to dobrý příběh :)
mailo-s
  27. 4. 2013, 10:12
Tahle kniha mi dobře posloužila jako oddechovka mezi jinými Kingovími díly kde máte nervy napjáté k prasknutí, po Mrtvé zoně a Prokletí Salemu to byla příjemna procházka lesem ovšem po Kingově způsobu.
Musim uznat ikdyž jsem Kingofil že je to asi nejslabší co jsem zatím od kinga četl ale neznamená to že se mi to nelíbilo naopak jsem se do toho začetl pomněrně rychle a schutí jsem jí dočetl protože mně zajímalo jak to dopadne protože v kingově případě nikdy nevíte.
Pár momentu je tu (aspon pro mně) děsivích třeba uprostřed bažin jsem mněl velmi skličující pocity.
Prostě není to typycká Kingovka,nedočkáme se potoků krve ani šokujících zvratů nebo vybroušených poent.
Spíše budeme udiveni z čím si malá holčička musí projít v Americké divočině a jak se z tím dokáže vypořádát.
trilji
  4. 8. 2012, 16:24
Tahel knížka se mi celkem líbila i když to nebyla ta Kingovská klasika ale byla i tak zajímavá a strašidelná byla tím že něco takového i když je to vymyšlené se může na krásně stát. Tohle musí být největší horor pro rodiče.
Terinacz
  19. 3. 2015, 14:39
Dovolila bych si říct dokonce, že je to slátanina..
Četla jsem ji v nudných hodinách ve škole, nebo v dlouhých chvilkách před spaním, rozhodně jsem ji nehltala s takovým nadšením jako jiné Kingovky..a dá se říct, že jsem ji dočetla pouze z úcty k panu Kingovi..
Katharo
  12. 9. 2016, 0:25
Podle mě skvělá kniha, která se četla jedním dechem. Začátek je trochu sušší, ostatně zdá se mi, že všechny Kingovy knihy mají pomalejší rozjezd, ale poté už se nedá zastavit. Hvězdičku dolů dávám jen za to občasné autorovo sadistické mučení té malé holčičky, tady mi přijde, že se v tom vyloženě vyžíval a u dětské postavy se mi to hůře zpracovávalo.
teenka
  7. 9. 2016, 11:33
Příběh se mi líbil a vždy jsem se s napětím ke knize vracela. Nemohla jsem se dočkat, až se konečně Trisha dostane z lesa. Autor mne opět vtáhl do děje a já prožívala všechnu hrůzu s hlavní postavou. V porovnání s jeho ostatními díly jsem postrádala tajemno.
rightname
  26. 9. 2015, 11:30
Myslím, že hlavní problém téhle knihy je jméno autora na obalu. Kniha sama o sobě určitě není žádný zázrak, ale dobře napsaný krátký příběh. Jenže od Kinga asi většina čtenářů čeká něco jiného a pak je zklamaná. Podle mě je to opak českého Viewegha - kdyby na spoustě jeho knih nebylo jeho jméno na obálce, tak zapadnou do stoupy a nikdo po nich nezapláče...
Maya1234
  20. 8. 2015, 0:10
Přestože řada lidí považuje tuto Kingovu tenkou knížku za slabší kousek z jeho tvorby, mě naopak velmi zaujala. Hlavní hrdinku Trishu jsem si hned oblíbila a doufala jsem ve zdárný konec knihy. Po přečtení této knížky nemám ani trochu dobrý pocit, když procházím sama lesem. :)
Expitch
  3. 5. 2015, 18:13
Kdybych neležel v nemocnici kde se nedala chytit wifi, asi bych jí nedočetl. Přišlo mi to, jak kdyby ta kniha měla 1000 stran.
NikolaD
  26. 1. 2015, 3:41
Má první kniha od tohoto autora. Hned jak mi kniha přišla pod ruku, nemohla sem se dočkat, až si ji přečtu. Pro mě trochu zklamání. Prvních a posledních pár stránek mě bavilo, zbytek nuda. No.. aspoň víme, že se nemáme moc vzdálit od cesty bez upozornění, když si jdeme odskočit.
Mar tty
  13. 1. 2015, 20:12
Kingovo vciteni do dětského uvažování, vyhodnocování situací a neustalyho panickyho strachu z démona,kterej tě sleduje mě rozstrelilo..Samozrejme má lepší knížky,ale z tohodle příběhu jsem měl husí kůži..
IndiaPanda
  5. 11. 2014, 18:44
Kniha mi přišla nudná a nezáživná. I když mám Kinga ráda touto knihou sem se horko těžko prokousávala a modlila jsem se, aby byl už konec. :-)
Barbara02
  30. 12. 2013, 15:23
Holčička, která si vyjde se svou matkou a bratrem na výlet se ztratí v lese. Bojuje s komáry, s vosami, brodí se močálem, zase komáři…Pořád čekáte, že se konečně začně něco dít a ono nic. Kniha, která by se vešla do pěti stran je napsaná až neuvěřitelně čtivě, ale bohužel postrádá jakékoliv (stačilo by i malé) překvapení.
nathanaelka
  7. 3. 2013, 19:10
Kniha se mi moc líbíla, celou dobu jsem se připravovala na smutný konec. Jaké milé bylo překvapení, když jsem knihu dočetla. I když to nebyla Kingovská klasika, knížka se mi líbila a doporučuji k přečtení.
avel
  4. 12. 2012, 18:28
Mně se tato kniha bezesporu líbila. Nejsem vysloveně Kingův příznivec. Jeho knihy čtu jednou za čas, dvě po sobě bych nedala. Ale Holčička, která měla ráda Toma Gordona je pro mě jednou z nejlepších. Perfektně vykresléná postupná změna psychiky holčičky, poměrně reálný příběh a bravurný popis situací. Pro mě Kingova jednička :)
stenatko
  14. 8. 2012, 9:57
Obdivuju jak někdo dokáže popsat horor o tom jak se někdo ztratí a k tomu popsat i dětský uvažování. No prožívat bych to nechtěla a zvlášť ne v Americe. Jinak kniha docela dobrá :)
Sagittarius
  22. 3. 2012, 14:24
Nějak jsem nepochopil o čem ta kniha je. Dá se popsat třemi slovy: Ztratila se holčička. Přišla mi trochu natahovaná a nic se nedělo. Od autora znám lepší kousky.
LubikFCB
  3. 3. 2012, 4:29
Musím uznat, že než se tam objevil (Spoiler alert) ten pseudomeděd, knížka měla zajímavý námět, a to tajemno se v knize ani nemuselo objevit. Až na tyto nedostatky skvělá kniha, která stojí za přečtení. Ocenil bych hlavně pocit, kdy se na scene "neviděné" v houších.
Bogu55
  6. 9. 2011, 12:12
Pozor! Možná budu ve svém hodnocení trochu spoilerovat;). Včera jsem tuto knihu dočetla a mám z ní asi takovýto pocit: Šíleně dlouhý rozjezd, prvních cca 20 stran se nedělo v podstatě vůbec nic, jen byla rozepsána rodinná situace dívky, což by se dalo sepsat v pár odstavcích, budiž na pár stranách. Když jsem se přes tento nudný začátek prokousala a přišly první kritické momenty dívky, i s napětím jsem očekávala, co se bude dít. V jednom momentu jsem se opravdu bála, to se musí uznat. Vlastně tam bylo více dobrých momentů, ale situace se neustále opakovaly - najít nějakou potravu a vodu, snažit se najít cestu, tu ji píchne vosa, tu si narazí bok, pak se setmí a kdesi ji cosi pozoruje... A konec? Ten alespoň mě docela zklamal. Pořád jsem čekala na to "něco", co mě uspokojí, ale bohužel... Jak už někdo psal, povídka by to mohla být výborná, kniha i přes to všechno se číst rozhodně dá (budiž plus za momenty, kdy si říkáte, jestli se toto opravdu stalo nebo hrdinka jen blouzní), ale maximum hvězdiček si podle mě nezaslouží.
Petr N.
  29. 8. 2011, 15:02
Pěkná knížka. Velice se mi na ní líbilo, že King děsil strachem z něčeho neznámého. Nepředhazoval žádné mrtvoly, příšery atd. V podstatě jste nevěděli, čeho se bát, ale přitom důvod ke strachu byl.
ctenarka
  11. 8. 2011, 20:08
Tak trochu jiná Kingovka. Ale nemůžu říct, že by mne nebavila.Nato, že tam účinkovala vlastně skoro jen jedna postava, to vůbec nebylo nudné. Dokonale popsaná atmosféra lesa (až jsem měla chuť si taky vyjít a pozorovat přírodu, ale jen v blízkosti hlavní cesty:-) )a dokonale vystiženo myšlení malé holčičky - mám stejně staré dítě, tak jsem si říkala, jak by si asi v takové situaci poradilo...
Sedlina
  27. 7. 2011, 15:34
Já nemůžu souhlasit, děj byl zbytečně zdlouhavý, nudný a pořád dokola. Mě tahle kniha vůbec nezaujala, byla první, co jsem od S.K. četla, takže si další čtení od tohodle proslulého autora asi ještě rozmyslím.