Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Návštěvníci

73%
4 18
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Návštěvníci
 Všechny obaly
Návštěvníci
 Všechny obaly
Autor:
Originální název: Návštěvníci

Nejnovější vydání: (Všechna vydání)
Albatros - 2008
ISBN: 978-80-00-02001-3
Počet stránek: 202
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 2x v oblíbených
v přečtených 27x v přečtených
v knihovně 24x v knihovně
k přečtení 2x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Albatros (2008) 978-80-00-02001-3 202
Albatros (1994)
Albatros (1977)

Píše se rok 2484 a počítač CML (CENTRÁLNÍ MOZEK LIDSTVA) signalizuje přelet neznámého tělesa, které může mít pro Zemi katastrofální následky. Narychlo svolaná Světová rada zvažuje, jak zabránit hrozícímu zániku civilizace 25. století. Jisté řešení nabídne akademikRichard, který je specialistou na historii lidstva. Připomene postavu velkého učence 20. století Adama Bernaua, který už jako malý chlapec objevil princip umožňující přesun kontinentů a zaznamenal jej do svých školních sešitů. (Založil/a: matrosh)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

mumin
80% 80% 80% 80% 80%
  29. 4. 2016, 21:43
Předloha populárního dětského seriálu z 80. let. Hofman založil humor na konfrontaci současného světa s vyspělou civilizací budoucnosti. Čtveřice vědců z 25. století maskovaná jako geologové, která se vrátí časem do roku 1984, čelí v městečku Kamenice nečekaným nástrahám. Ačkoli je cílem expedice získat HLAVNĚ NENÁPADNĚ deník budoucího nositele Nobelovy ceny Adama Bernaua a okamžitě se vrátit zpět, návštěvníci se rychle stanou středem pozornosti.

Kniha sice cílí na mladší čtenáře, ale přesto (možná právě proto) obsahují velmi silný ideologický podtext. Hofman preferuje selský rozum před neužitečným vzděláním („Já absolvovala zoolingvistiku, ale to snad nepotřebuji ani na Proximě Centauri.“), vitalitu před sterilitou (v budoucnosti je např. ilegální výroba piva nebo neexistují nemoci), řemeslnou zručnost před důvěru v odlidštěnou techniku, lidovost před elitářstvím. Zatímco členové expedice ADAM 84 objevují s až dětským nadšením lákadla konce 20. století, děda Drchlík je schopný řešit problémy, se kterými si utopická (ale zároveň infantilní a změkčilá) společnost budoucnosti nedokáže poradit.

Hofman byl zručný spisovatel. Knížka je plná vtipně vypointovaných scének, originálních nápadů a zábavných dialogů. Amarouny, Centrální mozek lidstva nebo huminidování díky filmovému seriálu zná snad každý.