Mezi brázdou a bankovních úvěrem

Mezi brázdou a bankovních úvěrem Originální název: Mezi brázdou a bankovních úvěrem

Nová tiskárna Pelhřimov - 2013
ISBN: 9788074150630

Nová tiskárna Pelhřimov (2013) 9788074150630 641

Předpokládaný výbor autorských, resp. spoluautorských studií a statí Jiřího Šouši, významného českého badatele o dějinách českého zemědělství, peněžnictví, právních, hospodářských, sociálních dějin a v neposlední řadě i dějin správy a pomocných věd historických, je výborem symptomaticky dokumentujícím těžiště jeho odborného zájmu.
Nemá však být jen potěšením a poctou jubilantovi. Sleduje i cíl vážnější, a sice zpřístupnění jeho podstatných prací, jež sice již byly publikovány, ale poněkud se "ztrácejí" v periodikách a sbornících širší odborné veřejnosti spíše zastřených než běžně přístupných a využívaných. Editoři jsou přesvědčeni, že se jedná o studie svým obsahem i dnes velmi sdělné. Jejich výběr doplňují tři studie svým způsobem nové. Jedna z nich vyšla pouze anglicky (Československá půjčka v Londýně 1922. Pole setkávání českých a britských finančních elit), druhá vyšla jen v redukované verzi, a to německy (Vídeňská Grüne Internationale - transferový kanál agrarismu ve střední Evropě) a třetí je studií zcela novou, která dosud publikována nebyla (Z podnikatele a manažera třídním nepřítelem: Jaromír Bečka a jeho rodina - objekt zájmu státní správy 1945-1960). Publikace je tedy hodnotným příspěvkem k rozvoji agrárních a peněžních, převážně pak bankovních dějin střední Evropy a českých zemí, jenž s ohledem na nové a zatím nepublikované texty vyžadoval i standardní recenzní řízení.
Jednotlivé studie jsme řadili v rámci tří elementárních segmentů zájmu Jiřího Šouši chronologicky. Sborník tak dává nahlédnout i jubilantovu profesnímu vývoji vyznačujícímu se prvotinami spíše analytického charakteru s postupným přechodem ke studiím syntetizujícím, vyznačujícím se sofistikovanějšími, současnými metodickými postupy. Detailnější informace v tomto smyslu poskytuje i přiložená jubilantova bibliografie, jež usiluje o úplnost v oblasti samostatných prací, edic a studií. Bibliografii jsme uzavřeli prosincem 2011. Kromě toho je Jiří Šouša autorem více než 250 recenzí, referátů a anotací o literatuře, autorem a spoluautorem 30 popularizačních článků v denním tisku. (Založil/a: alča87)