Životní prostředí České republiky

Poprvé vydáno celosvětově: 1990

Academia - 1990
ISBN: 8020002928

Academia (1990) 8020002928 284 1.vydání

Publikací chce nové ministerstvo životního prostředí České republiky v duchu své politiky otevřenosti plně informovat občany této země o skutečném stavu prostředí, ve kterém žijí. Se snahou o nic nezakrývající pohled předkládá kniha čtenáři - v šíři u nás nebývalé - základní fakta o katastrofálním stavu a vývoji naší přírody i obytného prostředí. Přináší rozbor politických, ekonomických, organizačních i etických příčin neradostné situace. Je zrcadlem nastaveným skutečnosti, kterou musíme znát, mají-li být správně voleny kroky k nápravě a reálně hodnoceny možnosti řešení.
Analýza dokládá nejen destrukci jednotlivých složek životního prostředí, ale i devastující dopad politiky totalitního režimu na krajinu, regiony, sídla, zdraví a životní styl. Seznamuje rovněž s mírou ovlivnění našeho života radioaktivitou, cizorodými látkami a odpady včetně toxických. Náročnějšímu zájemci nabízí ke studiu i grafy a tabulky.
Tento počin MŽP ČR tak ústí v pomyslnou tlustou čáru podtrhující "zděděný" účet. Účet, který však na cestě za zdravější přírodou i člověkem musíme platit všichni - ať už půjde o očistu zdecimovaného ovzduší, vody, pracovního či přírodního prostředí nebo o trestuhodně nedbalé skládkování, neuvážené meliorace a jiné zásahy do ekosystémů kolem nás. A platit musíme postupně, trpělivě a patrně bolestně, avšak promyšleně, systematicky a rázně. (Založil/a: zuki.ez)