Mé vzpomínky

Mé vzpomínky Originální název: Mé vzpomínky
Poprvé vydáno celosvětově: 1993

Nakladatelství Lidové noviny - 1993
ISBN: 80-7106-026-7

Nakladatelství Lidové noviny (1993) 80-7106-026-7 462 Předmluva Zdeněk Urbánek; doslov Václav a Ivan Havlovi, grafická úprava Pavel Štefan

Vzpomínky na vznik Lucerny i Barrandova, na okolnosti, za nichž vznikaly první české filmy, ale především na dobu, kterou autor nazval "doba podnikatelská" - na první republiku.

Přední pražský podnikatel v oblasti stavebnictví, realit a pohostinství stavitel inženýr Václav M. Havel napsal své vzpomínky z podnětu příbuzných v posledních letech svého života, aby ukázal, jak zdůrazňují v doslovu jeho synové Václav a Ivan "styl tvůrčí podnikatelské činnosti v dobách, kdy podnikání bylo ve vážnosti a kdy úspěch byl ctěn". V neobyčejně poutavém vyprávění podloženém pečlivým ověřováním každého faktu z nejrůznějších dokumentů bohatého rodinného archivu autor líčí aktivity v podnikání a ve veřejném životě nejen své, ale i svého otce a bratra Miloše, známého průkopníka filmového průmyslu. Sám Václav M. Havel byl ve středu historických událostí u nás při vzniku Československé republiky, nebo později kdy stál v čele meziválečného studentského hnutí, či se angažoval v zájmových organizacích hostinského provozu.

S nejrozmanitějšími detaily najdeme v knize vše, co provázelo zrod areálu budov Lucerny, nové pražské čtvrti Barrandova i počátků a zakladatelské éry naší kinematografie. Poznáme rodinné zázemí rodiny Havlových, početný okruh jejich známých a přátel, k nimž patřili přední politikové a umělci. Objevíme lidský přístup ke všemu, co inženýr Havel dělal, laskavost i shovívavost a humor, když popisuje různé ústrky a bezpráví totalitní moci, ať nacistické či komunistické, které by1 nucen prožívat a překonávat. Kniha je svědectvím bohatě naplněného života, po němž zůstaly nejen krásné vzpomínky, ale i výsledky stavitelského podnikání a poučný odkaz hodný k tvůrčímu následování.

Kniha obsahuje bohatou fotografickou dokumentaci.

(Zdroj: text z obálky knihy a www.rozhlas.cz/vltava) (Založil/a: Čtec)

Václav M. Havel Václav M. Havel
*12.09.1897 - †22.07.1979