Než přijde mráz

Poprvé vydáno celosvětově: 2002

Host - 2013
ISBN: 978-80-7294-781-2

Host (2013) 978-80-7294-781-2 456

Případ komisaře Wallandera a Lindy Wallanderové.

Jednoho srpnového večera roku 2001 zavolá na policejní stanici v Ystadu člověk, který údajně viděl na jezeře Marebo hejno hořících labutí.

Kurt Wallander se k jezeru vydá, aby zjistil, co se tam stalo. Bere s sebou i dceru Lindu, která právě dokončila policejní akademii ve Stockholmu a má nastoupit k ystadskému policejnímu sboru. U jezera žádné stopy nenajdou, ale za pár dní udeří zvířecí sadista znovu a brzy začnou mizet i lidé. Za záhadných okolností se ztratí také Lindina kamarádka z dětství Anna. Otec a dcera Wallanderovi se pouštějí společně, a přece každý po svém, po stopách vedoucích až do guyanské džungle a ke křesťanskému soudnému dni. Lindina policejní kariéra může být ohrožena dřív, než vůbec začala. (Založil/a: Pihtipudas)

Rames
  29. 6. 2016, 8:53
Hlavní postavou je zde Wallanderova dcera Linda, ta se rozhodne pro práci u policie a najednou se z její kamarádky stane podezřelá osoba , to je mi ale náhodička. To nic, i to se může stát ale aby se mladá začínající pochůzkářka pustila sama do vyšetřování a porušila snad všechny zásady bezpečnosti které jí vtloukali do hlavy na škole, to se mi nezdá.
Takových nejasností a neuvěřitelností je v Menkellových knihách" habakuk", tak proč se k němu pořád vracím?
VerenaLord
  12. 9. 2016, 14:13
Poslední kniha ze zatím dostupné série od Mankella. Jak je z typického psaní autora již předem zřejmé, i jeho dcera Linda, budoucí policistka, se dostane do víru případu, který se přímo dotýká jejích blízkých. Ač je to předvídatelné, poněkud neuvěřitelné až utopické, kniha se mi moc líbila. Je to takový severský detektivní mls. Moc pěkně napsané, střídmě komplikované a velmi pěkně gradující.
illy
  5. 10. 2014, 18:54
Takže ještě než letos přišel mráz, stihl jsem ještě jednu parádní severskou detektivku (a to za rohem čeká new Nesbo). Tenhleten Mankell umí psá dost dobře, krátké věty, nepříliš zbytečných popisů a přitom se kniha tíhou hodí k mlácení muklů po hlavě a ještě drží tempo. Plus klasicky chladné vztahy (ještě že tam nežiju) a máte knihu na podzimní večer jak dělanou. Doporučuju.
Martin Klíma
  30. 10. 2016, 19:53
Dobře se potatila

Wallander stále skvěle válí. I když Wallander. Tady to není úplná pravda. Kniha je označována jako případ komisaře Wallandera a Lindy Wallanderové. Mělo by to být však spíše naopak. Hlavní slovo tu totiž má komisařova dcera a její otec zde hraje až druhé housle. Ne však nějaké bezvýznamné. Doufám, že se Linda objeví alespoň v posledních dvou zbývajících dílech této skvělé série s komisařem. Když už nedostane samostatný knižní prostor (myslím si to, ale nevím, zda třeba náhodou není postavou v nějakých dalších autorových knihách). Její postava je totiž úžasná. Opravdu výborně se potatila a je skvostně vypsaná, naprosto uvěřitelná, charakterní, hodná obdivu a skvěle fungující sama, v tandemu s otcem či v celém policejním týmu. Celkově mě velice bavila ta rodinná dynamika. Klidně by z ní mohl vzniknout takový rodinný policejní klan. Otec komisař, dcera posléze komisařka a dítě jejich vnouče a zároveň jejich nástupce. To by byla paráda. Nicméně vraťme se opět k rozsahově (456 stran) nijak nevybočující kriminálce. Autor si zde pro nás znovu připravil skvělé všechny postavy, napínavý děj, kvalitní závěr, propracovanou zápletku, pár překvapení. Celkově vzato prostě zase typicky dobrý Mankell.Rozhodně nechybí ani typický motiv ciziny. V tomto díle se s knou podíváme i do USA, Dánska či do Guany. Do knihy se ponoříte hned ze začátku a nutno dodat, že začíná vcelku děsivě. Konkrétně mnohonásobnou smrtí několika lidí v guyanské džungli. Myslím, že takový případ se i skutečně stal. Nejsem si však jist zda přímo na stejném místě. Každopádně je to hrozné. Pak se objeví zapálené zvířecí oběti a základ pro dobrý začátek je položen. Naštěstí ani zbytek knihy není ničím zkažen. Líbilo se mi i vykreslení postavy Lindiny kamarádky Anny, u níž čtenář vlastně do poslední chvíle neví na čem je. Zajímavé je i nazývaní její druhé kamarádky Zebrou. Samozřejmě to není její skutečné jméno, ale celkově to působí tak úsměvně a člověk si při tom opravdu vzpomene na zebru.

Chtě nechtě většina čtenářů s komisařem sympatizuje a tak si oblíbí i jeho dceru a hned jejich první případ dokazuje, že tvoří a nadále by tvořili dobrý tandem. Touto knihou Mankell opět dokázal, že dokáže zaujmout, sepsat skvělý případ a výborně vypsat postavy i prostředí. Jediné mínus na této knize je pak to, že by neuškodilo trochu více rozepsat pravý důvod těch nekalostí, které ti nábožní lidé konali. To už je však maličký detail. Knihu hodnotím 95 %. Jedna z nejlepších knih ze série s komisařem Wallanderem. I když já ji trochu hodnotím bokem. Přece jenom komisař v něm hraje tzv. druhé housle. Přečtěte si i tento díl. Mohu ho jen doporučit. Stejně jako celého Mankella.

ondrasek
  8. 2. 2016, 12:23
Slušná detektivka.
Kurt Wallander i s celou Ystadskou policií tentokrát nevypátrá ani prd, případu se dobrovolně nedobrovolně ujímá jeho dcera Linda a vše podstatné vypátrá sama.
Brzy nazdar, Wallanderovi...
teite
  9. 1. 2015, 16:00
Četla jsem tuto knihu jako druhou od Mankella, a ač se mi líbila víc než Vrazi bez tváře, tento autor mě prostě nechytl. Nedokáže mě vtáhnout do děje, od počátku je naprosto jasné, kdo je vrah, takže člověk může maximálně tak s napětím čekat, kolik lidí ještě zabije, než na to přijde i policie. Klasická detektivka to není, trhriller také ne, neříkám, že jsem nečetla horší, ale četla jsem i hodně lepších. Prostě neurazí, nenadchne.
delfinek
  31. 8. 2013, 16:34
Další podařená severská zápletka,i překlad je velmi kvalitní,problematika náboženských sekt je pro náš ateistický národ zajímavá a zároveň odstrašující.