Oceán na konci uličky

Polaris - 2013
ISBN: 978-80-7332-206-9

Polaris (2013) 978-80-7332-206-9 184
Polaris (2013) 978–80–7332–20 184

Svoje dětství si pamatuji živě… Věděl jsem strašlivé věci. Ale věděl jsem, že se rodiče nesmí dozvědět, že o nich vím. Vyděsilo by je to.
Pro našeho vypravěče to všechno začalo před čtyřiceti lety, když byl sedmiletý chlapec. Tehdy ukradl podnájemník jeho rodičům auto a spáchal v něm sebevraždu, čímž probudil prastaré síly, které je lépe nechat na pokoji. Temné bytosti z míst za hranicemi reality se díky fatální chybě ocitly na svobodě, a když zlo proniklo až do chlapcovy rodiny, zjistil, že bude muset udělat všechno, co je v jeho silách, aby vůbec zůstal naživu.
Jeho jedinou nadějí byly tři ženy, které žily na farmě na konci jejich uličky. Nejmladší z nich, Lettie, tvrdila, že jejich rybníček je oceán, přes který sem připluly za staré země.
Její maminka říkala, že si to Lettie nepamatuje správně, protože to bylo dávno, a stará země se stejně potopila.
A Lettiina babička tvrdila, že se mýlí obě, protože si starou zemi nemohou pomatovat.
Taky říkala, že skutečná stará země se nepotopila, ale vybuchla. (Založil/a: mitulka)

Magyana
  31. 1. 2015, 10:28
Gaiman prostě umí. Ještě nikdy mě nezklamal a to už nám od něho načteno pěkných pár knih...
Oceán na konci uličky patří k těm, kde převažuje dětský pohled na svět. A je to pohled neuvěřitelně kouzelný.
anishta
  22. 3. 2016, 20:59
V knihovně jsem viděla Gaimana, tak jsem ho čapla a vůbec jsem netušila do čeho půjdu. A musím říct, že to byla dost síla. Čekala jsem trošku jednodušší příběh, tohle bylo dost hluboké a celkem mě to dostalo. Je to taková jednohubka, ale musím říct, že se povedla!
LuciusWlk
  30. 10. 2014, 16:53
Oceán je román, který přečtete za jeden den. Příběh, který mě polapil a já si jej prožil do poslední stránky. Nechal jsem se vtáhnout do myšlení dětského světa a usmíval se nad pravdami, kterými jsme si myslím, prošli v tomto věku všichni. Příběh je opět nádherně jednoduchý a promyšlený, pozvolna se odvíjející a temně podmanivý a jak jinak než úžasně odvyprávěný.
Gaiman je sázka na jistotu nevšedního příběhu, originálního a poutavého. Ani zde tomu není jinak. Oceán na konci uličky je kouzelný příběh. Příběh, který voní, jako krásná vzpomínka.
illy
  14. 3. 2014, 8:11
Nebudu řešit zda je, nebo není tohle Gaimanovo nejlepší dílo. Je to prostě krásná fantasy knížečka. Mám rád příběhy z pohledu dětí (King, Simmons), vše se zdá děsivější a uvěřitelnější. A jak říká hrdinka v knize - žádní dospělí nejsou. Všichni jsme jen děti a když vyrosteme, jen zakrýváme svou dětskou osobnost. Tohle si přečtěte.
S.monika
  16. 9. 2015, 8:50
Tuto knihu jsem si na poličce šetřila a těšila jsem se až si ji přečtu. Knížka je krátká, ale příběh o to hutnější. Gaiman vás zcela vtáhne do světa, který umí vytvořit jenom on sám. Líbil se mi úplný závěr, prakticky poslední kapitola, která mi celý příběh dokonale "uzavřela". Škoda, že nespoileruji, ale podle mě těmi posledními stránkami to jeste více podtrhl.
antoniana
  1. 1. 2015, 15:50
Při čtení jsem si vzpomněla na Koralinu, Oceán je ale přece jenom trochu jiný. Gaiman dobře namíchal dětskou fantazii s hororovými prvky. Kiha ubíhá dost rychle a na konci by člověk rád věděl, co bude dál, prostě typický Gaiman.
Desmond
  18. 4. 2014, 11:34
Jsem fanda Gaimana, přesto hodnotím jen třemi hvězdami. V knize jako by se míchala Koralina, Kniha hřbitova i Sandman. Zkrátka vše, co se mi tolik líbilo na jiných autorových dílech. Bohužel jsem v této knize nenašel nic, co bych si dokázal spojit jen s Oceánem a ne něčím jiným. Přesto jsem si román vychutnal od prvního písmene do poslední tečky.
Zlatokrt
  19. 1. 2014, 21:02
Chtěl jsem typického Gaimana... a dostal jsem ho se vším všudy. Oceán pro mě není jeho nejlepší kniha, ale rozhodně je skvělá a nemám k tomu co dodat. 90 %
jakub.s
  9. 2. 2015, 14:48
Nejdřív mi přišlo, že Oceán až moc připomíná Koralínu, ale pak se to tak nějak víc rozjelo a od VANY se to jen vezlo... takže Gaiman opět nezklamal, smekám a děkuji za skvělý čtenářský zážitek :)
jethro.tull
  23. 9. 2013, 15:04
Ze začátku jsem měl dojem, že čtu oddychový příběh pro děti, ale pak jsem si uvědomil, že bych jako dítě tenhle příběh vnímal jako větší horor, než jsou knihy o upírech,vlkodlacích či řeznících všeho druhu. Potom jsem najednou zjistil, že jsem Gaimanovou bránou vstoupil do jiného světa, kde je jedno, jestli to je příběh pro děti, nebo pro dospělé. Gaiman je skvělý vypravěč a velice věrohodně a uvěřitelně líčí myšlenkový svět sedmiletého dítěte. Možná že určité vzpomínky máme společné, jen je zapomínáme, když se zrovna neocitneme u rybníčku, který je oceánem.
85 - 90 %
Renyem
  20. 9. 2016, 9:33
Kouzelné:) Příběh mě opravdu bavil od začátku až do konce... až mi bylo líto, že to tak rychle skončilo. Je to taková tenoučká knížečka, ale hodně zajímavá a dokonce mnohokrát k zamyšlení.
hervissa
  27. 8. 2014, 18:46
Nerada pořizuji knížky "naslepo", ale v případě Oceánu jsem se rozhodla Neilovi věřit. A můžu s čistým svědomím říct, že se to vyplatilo. V knížce se úžasným způsobem proplétá temná linka až téměř hororové reality s dětskou nevinností a výsledkem je nádherný příběh, který mě vtáhl do sebe a nepustil až do poslední stránky :)
Azrael515
  10. 9. 2013, 8:17
Autor neostal nič dlžný svojej povesti. Nieje to síce jeho najlepšie dielo, no ak ste premlku trpeli ako ja, tak to dielo zaposobí veľmi osviežujúco.
Tak trochu mix Koraliny a Amerických bohov. S novým prekladateľom mám drobný problém, hlavne s jeho obsesiou zdrobneninami. Taktiež sa v knihe nájde pasáž, alebo dve, ktoré sú zjavne obeťou prekladu. Inak vítam kratší rozsah, ktorý podľa mna Gaimanovi sadne lepšie. Vyhol sa tak svojim "stagnujúcim stredom". Domnievam sa, a kniha to i naznačuje, že je to zatial jeho najosobnejšie dielo a nesie autobiografické rysy.
Pre fandov 5*, pre zbytok 4*.