Hermafrodit

Hermafrodit Originální název: Middlesex

BB art - 2009
ISBN: 978-80-7381-526-4

BB art (2009) 978-80-7381-526-4 511

Na jaře roku 1974 začne studentku prestižní dívčí školy na detroitském předměstí Grosse Pointe neodolatelně přitahovat spolužačka. Calliope Stephanidesová cítí, že její city jsou opětovány, nicméně o lesbický vztah nejde - záhy totiž vycítí, že s ní něco není v pořádku, lépe řečeno, že je jiná než ostatní dívky. Vlastně, že vůbec není dívka.
Vysvětlení kekí vzácné vývojové poruchy nutno hledat v minulosti, ve zmutovaném genu a též v tajemství, které až do své smrti s pocitem viny střeží Calliopini prarodiče. Příběh zmutovaného genu zavádí čtenáře do malé vesnice v době hroutící se Osmanské říše, řecko - turecké války, jsme svědky vypálení Smyrny, na lodi provázíme řecké emigranty do Ameriky, zažíváme dobu prohibice, velkou hospodářskou krizi, válku, poválečnou konjunkturu, rasové bouře šedesátých let a následně druhou emigraci rodiny Stephanidesových, tentokrát z centrálního Detroitu na poklidné předměstí. Calliope je z části dívka, z části chlapec. Gen předávaný generacemi v ní ukončil svou cestu, její vlastní, neméně dobrodružná odysea má teprve začít.(oficiální text nakladatele) (Založil/a: Phoenix)

Jeffrey Eugenides Jeffrey Eugenides
*08.03.1960

Barabura
  16. 9. 2013, 22:20
Jedním slovem - výborný. Zajímavý příběh, zajímavé osoby, zajímavý způsob vyprávění a vůbec to bylo celý zajímavý, zábavný a plný děje. Nemohla jsem se odtrhnout.
Fabienne
  20. 4. 2012, 17:33
Několik posledních zoufalých pohybů. Pak Tessie prosebně řekla:"Tak si aspoň ty vlasy svaž do copu. Ať ti nelezou do obličeje."
Co jsem jí na to měl říct? Že právě proto si dlouhé vlasy nechávám narůst? Aby mi LEZLY do obličeje? Možná jsem nevypadal jako Dorothy Hamillová, ale mé vlasy měly své výhody. Tak například mi zakryly rovnátka. Překryly satyrský nos. Skryly vady, ale - a to bylo úplně nejlepší - skryly mě samého. Ostříhat je? Nikdy! Schválně jsem si je nechával dál růst. Mým snem bylo mít vlasy tak dlouhé, abych v nich mohl jednoho dne bydlet.
Představte si mě ve věku nešťastných třinácti let, když vstupuji do osmé třídy. Sto osmdesát centimentrů výšky, šestasedmdesát kilo váhy. Po obou stranách nosu mi splývavě visely drapérie černých vlasů. Lidé klepali na pomyslné okenní tabulky před mým obličejem a volali: "Haló, je někdo doma?" Jo, byl jsem doma. Kam jinam bych asi šel?
------------------------------------------

Trochu těžší kniha na čtení ... Děj neplyne úplně hladce; autor se vrací do historie obecně i do historie konkrétní rodiny, děj se rozbíhá do několika nitek, aby se v určitém momentu zase vše spojilo dohromady. Ale všechno se to děje v určitých mezích
a příběh neztrácí celistvost.
S.monika
  5. 2. 2014, 23:25
Velmi zajímavá kniha, je pravda, že je ze začátku četla těžce, až občas chaoticky, než byl čtenář pořádně vpraven do děje, ale určitě doporučuji, jen to pro mě nebyla až zas tak odpočinková četba, jak jsem očekávala
ribička
  5. 11. 2010, 20:14
Čekala jsem psychologický příběh, který popisuje rozervanost jedné smutné duše. Spletla jsem se. Je to příběh, který je krásně napsaný. Příběh jednoho zmutovaného genu od jeho počátku až po výsledek, což je vyprávění, které protínají zhruba tři generace, dvě války a nějaká ta emigrace. Kniha je to naprosto brilantní a rozhodně stojí za přečtení i zakoupení.
woolf
  24. 4. 2012, 10:51
Já osobně se klaním tomuto dílu. Perfektně napsaný román, ve kterém se prolínají historie, pocity člověka a jeho putování nelehkým životem. Vše je dokonale propletené tak, že utváří celek "HERMAFRODIT". Samotný příběh si nenechte ujít - stojí za to.
hrosula
  8. 11. 2012, 18:10
Velmi zajímavě zpracovaná kniha, která se dobře čte. Konečně další originál mezi těmi všemi neustále se opakujícími tématy.
tlachalek
  5. 8. 2013, 13:05
Knihu jsem četla doslova jedním dechem, ač se v některých částech četla trochu obtížněji - hlavně pro autorovo důkladné rozebírání každého jevu. Musím říci, že se jedná o velice hluboký příběh, který mě oslovil, a ke kterému se jednou ráda opět vrátím.
Phoenix
  31. 3. 2010, 14:17
Příběh je velmi čtivý, zajímavý a vzdušný. Sledování peripetií jedné generace rodiny během zhruba 100 let, je dechberoucí. Smyrnu a Řecko jsem měla přímo před očima, a háj datlovníků jakbysmet. Voňavá knížka ke čtení. Velmi doporučuji.