Originální název: Ostatnie życzenie / Droga, z której się nie wraca

ISBN: 978-80-7477-057-9

Leonardo (2015) 978-80-7477-057-9 273
Leonardo (2011) 978-80-85951-65-3 341
Leonardo (1999) 80-85951-14-2 273

V novém, krásném, bohužel trochu i drahém přebalu, vychází povídky od polského mistra fantasy Andrzeje Sapkowského. Celá knihy začíná povídkou Cesta, z níž není návratu. Je to jakýsi úvod do zaklínačova světa a vypráví o seznámení jeho rodičů. Knížka se nadále rozjíždí povídkou Zaklínač, poté následuje Zrnko pravdy, Menší zlo a povídka Otázka ceny, která je takovým před-úvodem do později napsané pentalogie Ságy o Zaklínači. Dále se pokračuje povídkou Konec světa, kde se poprvé setkáváme s elfy a s jejich postavením v zaklínačově světě. Kniha končí více než zdařilou povídkou Poslední přání, kde se zaklínač poprvé setkává s krásnou Yeneffer.
Celá kniha je provázána úryvky příběhu Hlas rozumu, kde se zaklínač zotavuje v chrámu Melité u představené kněžky Nenke a ke konci dopřeje satisfakci uraženému rytíři. Kniha je opravdovým a velmi dobrým úvodem do zaklínačova rozmanitého světa.
Ke knize je navíc přiložena Mapa Severu, která ukazuje svět, ve kterém zaklínač žije a obsahuje nejen místa z povídek, ale i místa, o kterých se mluví v následující pentalogii. Celkově velmi dobrá kniha, která by neměla chybět ve vaší knihovně.

janeicka
  20. 9. 2013, 18:19
K Zaklínači jsem se dostala velkou náhodou, a ačkoliv nejsem fanouškem fantasy, tak si mě příběhy Geralta z Rivie ihned získaly :-) Velmi zajímavá kombinace legend se známými pohádkami, takřka moderní vyjadřování a chování postav, skvělé akce společně s humorem - určitě budu ve čtení dále pokračovat.
Keatin
  3. 3. 2013, 12:32
Oooo, Geralt z Rivie. Nevím, jestli jsem se zamilovala do něj, nebo do Sapkowského. :) Jak já jsem se této knize dlouho bránila. Navíc, z důvodů, které mi teď přijdou liché. Měla jsem za to, že je to fantasy spíš pro chlapy ...jak já byla bláhová. Úžasné vyprávění, které vás nepustí, vtáhne vás do děje s tím, že na konci málem slza ukápne, že už je konec ...sice konec jedné knihy, ale další jsou ještě přede mnou ...pan Sapkowski a Geralt, samozřejmě, si mě získal (což jste asi pochopili). :D
Blondi
  15. 4. 2014, 11:06
Velmi příjemné čtení, u kterého si čověk odpočine, vžije se do myšlení postav, díky perfektnímu vylíčení a popisu okolí, si dokáže i velmi podrobně představit, jak vypadá prostředí příběhu. Jako přidanou hodnotu vnímám Sapkowského originální humor. Rozhodně budu pokračovat i v dalším čtení Zaklínače.
Skřítek
  6. 1. 2013, 21:20
Úžasná sága geniálního tvůrce fantazy. Nakonec jsem podlehla a už si mne Zaklínač nepustil. Neskutečně ladný, příjemně čtivý sloh, mistrný kaleidoskop charakterů postav, vtipné hříčky v podobě hlášek Geralda.
anishta
  5. 12. 2013, 7:39
Naprosto uzasne. Sice mi to trvalo dele nez jsem to docetla, ale ne kvuli toho, ze by kniha nebyla ctiva. Je skvela, inspirace klasickymi pohadkami je kouzelna. Geralta jsem si samozrejme zamilovala. Celkove jsem nadsena.
stripped
  22. 6. 2014, 15:34
Tuším, že se bude jednat o hodně povedenou fantasy sérii. Nechápu, že jsem se jí vyhýbala tak dlouho. Moje blbost, která musí být napravena.
Rames
  13. 7. 2015, 20:09
Dokonalý příběh, obdivuhodná slovní zásoba autora , vulgarismy držené na uzdě to dělá Zaklínače klasikou.

......Stvoření bylo něco přes sách vysoké, mělo vypoulené oči, kozí rohy a bradku. Stejně tak pohyblivá ústa připomínala pysky přežvykující kozy. Spodní část tvorova těla byla až po rozštěpená kopýtka pokrytá dlouhým, hustým rezavým ochlupením. Strašidlo mělo rovněž dlouhý, štětkou zakončený ohon, kterým energicky zametalo.
" Uk! Uk!" zaštěkal netvor, přehrabuje kopýtky. "Co vy tady? Pryč, pryč, nebo potrkám, uk, uk! "
" Kopnul tě někdy někdo do prdele, kozlíčku? " nevydržel Marigold.
" Uk! Uk! Méééé! " zamečel kozorohý. Těžko říci, zda to byl souhlas, nesouhlas nebo mečení jen tak. ........
achilles
  20. 12. 2015, 12:22
Pohodovka. Pohádka pro dospělé, nebo spíše pohádkové fantasy. Opravdu zdařilé dílo. Geralt sympatický, přesto svou přítomností vždy budil neklid. Připomíná mi trochu Krysaře, lidé ho potřebovali, ale zároveň nesnášeli. Tam, kde se objevil bylo něco v nepořádku a proto bylo lepší mít ho daleko od těla.
Myrddin33
  24. 10. 2014, 9:12
Tak konečně jsem se pustil do této série. Nedělal jsem si žádné předběžné názory a musím říci, že se mi kniha líbila. Velmi dobře se četla a několikrát jsem se upřímně zasmál. Jednotlivé příběhy se mi zdály dobře postavené a každý měl v sobě své kouzlo, takže jsem se u žádného nijak nenudil. Jen mi tak trochu přišlo, že zde je ještě místo pro zlepšení a ten potenciál příběhu není ještě úplně dosažen na maximum a tak se budu těšit na další díl a uvidím, jak si autor poradil dál.
Všivák
  28. 3. 2013, 20:32
Kniha Geraltových dobrodružství. Každé zaklínačovo dobrodružstvý zde psáno, má na začátku nenápadnou, až zanedbatelnou zápletku. Až překvapivě se vždycky zamotá a vygraduje. Konce jsou někdy nečekané, rafinované a hlavně skvělé. Geralt je hrdina jak má být. Plný životních zkušeností. Většinou hledá řešení tak, že jde proti proudu a lidé ho za to nechápají a odsunují na okraj společnosti i přesto, že jim pomáhá. Míň slov je někdy víc. Skvělé. Už se těším na další díl.
HPL
  3. 2. 2014, 0:16
Ze začátku jsem byl poněkud na pochybách. Nejsem zrovna příznivce "klasické" fantasy a ze slovanských kořenů jsem měl také pár obav.
Kniha mě vskutku nejdřív nudila. Nicméně (vyjma první) všechny povídky se v průběhu děje zvrtly nějakým nečekaným zajímavým směrem, pohlédly na klišoidní námět originálním způsobem a dokonce nabídly i pár filosofických třešniček.
Co se jazyka týče, musím říct, že nejvíc se mi líbilo, jak mluvili vesničani buransky (velmi autenticky napsáno).
Samotný Geralt je moc dobře vymyšlená postava, ale co se mi na knize líbilo nejvíc, byli protivníci, kterým čelil.
Pro mě dozajista nejlepší povídka Konec světa! Z toho "čerta" jsem chytal záchvaty smíchu.
Sečteno podtrženo se mi kniha líbila a dobré stránky rozhodně převažují nad těmi špatnými, ty tu však přesto zůstávají (nezáživný začátek, občas nudné pasáže), a tak to na plný počet není. Meč osudu si ale určitě přečtu, tak uvidíme - třeba si mě Sapkowski ještě získá.
Jasanek
  14. 5. 2014, 23:08
Z úvodu knihy mi přišel Zaklínač takový zmatený (i když od první stránky se čte skvěle!) a bál jsem se, že mě nechytne i přes jeho proslulost. Mýlil jsem se, zamiloval jsem si Sapkowského vysvětlování minulosti a vybarvování postav, jeho někdy drsné ale někdy naopak milé až růžové vybarvování okolí, kde se Geralt nachází.
Hodnotím jen 4 hvězdičkami, protože mě štve jaký z Geralta cítím potenciál, zatím nevyužití potenciál, který se doufám v dalších knihách projeví.
scajo
  23. 12. 2015, 14:18
Obecně nejsem příznivcem povídek, ale ty o Geraltovi mě dostaly. Hlavně ten svět... ten svět!!! A samozřejmě sám Geralt... Fantasy mě za normálních okolností nebere, ale v podání Sapkowského mě fascinuje a dokonce nutí k zamyšlení. Sapkowski je bez debat mistr point, což jasně dokládá nejlepší povídka Menší zlo. Tu asi jen tak nezapomenu. Zkrátka hodně příjemné seznámení s tímto autorem.
wwwhisk@s
  13. 4. 2013, 19:51
Nádhera. Pro mě, jakožto milovnici fantasy naprostá lahůdka. Je tu vše: humor, láska, sex, kouzla, tajemno, násilí... Prostě bomba. Nejlepší povídka byla pro mě Poslední přání, kde mě úplně dostal Geraltův exorcismus :D Ano, ano, ano, Sapkowski je génius...
LadysR2
  3. 6. 2015, 13:37
Pro mě jasné zklamání. Kdysi mi to každý doporučoval a já se tomu bránil. Přece nebudu číst něco, kvůli čemu lidi tak šílej, že? Vžycky proti proudu!
A tak jsem Zaklínače zkusil až teď. A nic. Velmi dobrý úvod mě navnadil a pak už bohužel nic. Pořád jsem čekal, až se něco stane, něco velkého, něco, co mě dostane... Nenašel jsem to tam.
Čerpání z pohádek prima, ale to je tak všechno. Historky negradují a Zaklínač je pořád stejně matný. Celou knihu.
Na tak vysoce hodnocenou knihu bych čekal pořádnou KLÁDU.
včelka
  3. 6. 2016, 18:09
Fantasy příběhy mám ráda, ale z takových těch těžkých scifáren mám trochu strach. Proto jsem se do Zaklínače pouštěla s menšími obavami. Nicméně obavy se nenaplnily a kniha se četla krásně. :) Moc se mi líbilo nenucené vložení známých pohádek do Geraltových příběhů.
Snad se ke 2.dílu dostanu co nejdříve. Už na mě čeká v knihovničce. :3
Ciba
  29. 10. 2014, 9:49
Humorné, svěží, ale hlavně velmi dobře napsané povídky, které se v průběhu let staly kultem. Trochu se stydím, že jsem se k tomu dostal až teď. Nakonec jsem si však Geraltovi patálie jaksepatří vychutnal a mohu tohoto bělovlasého pragmatika bez reptání šoupnout do síně slávy po bok Gandalfa, Arlena nebo Tyriona. Sapkowski není Tolkien. Je jiný, ale minimálně stejně tak dobrý. Směle k Meči osudu.
Ailees
  9. 4. 2013, 21:41
Zamilovala jsem se a zároveň i překonala sama sebe - takhle rychle jsem žádnou knížku nepřečetla za poslední tři roky :) Těžko napíšu něco lepšího, než co už tu napsáno bylo... Okouzluje mě, v jakém stylu pan Sapkowski transformuje pohádky notoricky známé z dětství do fantasy žánru - s jakým vtipem a zároveň s jakou vážností, sdělením. Co bych vyzdvihla jako druhé, jsou ženské charaktery - žádné prázdné obaly sekundující mužům, ale skutečné hrdinky ve vší své temnotě, směšnosti, kráse, i nevinnosti. Za ně jsem velmi vděčná :) A nejlepší povídka - pro mě jednoznačně Menší zlo.
Casey
  6. 2. 2016, 18:26
Paráda, paráda, paráda!!! Nemam co vytknout, od začátku do konce jsem se bavil a nebyla pasáž, která by mě nebavila. Geralt je výborně vymyšlená postava. Už se těším na další příběhy,
Desmond
  28. 12. 2013, 15:10
Ne že by se mi povídky s Geraltem nelíbily, ale skákat nadšením se mi u nich nepovedlo. Chyba bude asi v tom, že než jsem se k Zaklínači dostal, přečetl jsem vydařenější fantasy. I tak se však na další setkání s bělovlasým zabijákem nestvůr těším.
Blueberry
  12. 1. 2015, 20:59
Zaklínač se ke mě dostal jako audiokniha. Už dlouho si na něj dělám zálusk a hrozně mě Gerralt z Rivie zajímal. Bohužel musím říct, že povídky prostě nejsou mým šálkem kávy. Poslední přání jako úvod do Zaklínačova světa mě bezezbytku zklamal. Postavy mě nezaujaly a zápletky povídek jsou jen pouhé vykrádačky klasických pohádek. Opravdu, Sapkowski originalitou příliš neplýtval, alespoň ne v této knize. Ještě se uvidí, zda-li mu dám druhou šanci. Nyní ale na to chuť nemám.
Lúthien Celebrindal
  10. 12. 2014, 11:36
Povídky jsou čtivé a pěkně vysvětlují, jak se potkaly všechny důležité postavy ze zaklínačova světa. Nicméně přesto mi tam chybělo trochu více humoru a naopak mi připadaly nadbytečné všechny narážky na klasické pohádky (Kráska a Zvíře, Sněhurka a sedm trpaslíků a další). Z těchto důvodů hodnotím povídky níže než pozdější romány o zaklínači.
irulan
  10. 2. 2012, 23:05
Kromě jiného se mi líbila úprava klasických příběhů do formy až převrácené, ironizace a nejvíc jsem se bavila u některých peprných hlášek postav....je to fantasy, ale naprosto ne vážná, řekla bych, že si dělá srandu sama ze sebe a je nepřekonatelně originální. Moc hezky popsané lehké erotično, až se divím,že se v prudérním Polsku mohlo zjevit něco takového..Seriál=naprosto nevystihující
VaclavB
  4. 8. 2016, 10:57
Série Zaklínače patří k těm, ke kterým se rád vracím. Po třetím přečtení přidám pár komentářů. První díl jde na rozjezd velice zlehka. Člověk až váhá, jestli se tou knihou má zdržovat. Střídají se zde motivy pohádkové, erotické, filozofické... až si říká, jestli to do fantasy patří. Pak vás to ale vtáhne a nepustí. První díl je jen začátek velké jízdy! Klíčová kapitola na hradě v Cintře skoro zapadne mezi ostatními.
rahzul
  10. 4. 2016, 0:32
Sérii Zaklínač jsem si schválně nechával na příhodnou dobu. A ta právě nastala. Sapkowského styl psaní jsem si oblíbil již v jeho husitské trilogii. V jeho knihách nacházím tak nějak vše - skvělý hlavní hrdina a i ostatní charaktery, rozsáhlý svět, dobře popsané souboje a předevšim neskutečné hlášky :D .
Povídkové Poslední přání je dobře poskládané, hlavní linie se odvíjí v klášteře a jednotlivé povídky jsou pak ve formě flashbacků. Hodnotím velice pozitivně a jdu na další!
Plue
  29. 12. 2013, 10:41
Výborná kniha, obzvlášť se mi líbily narážky na klasické pohádky a jejich "temnější" výklad :D Začátek, prolog, se mi četl asi nejhůř, protože jsem nebyla zvyklá na jazyk, kterým byla kniha psaná a např. jsem nebyla schopna si představit vrana a bobolaka, ale pak mě to strhlo! Vyzdvihnu povídku Konec světa, ale všechny povídky byly skvělé a četly se jedním dechem, každá byla trochu jiná. Kniha nepostrádala vtip a napětí, všem doporučuji!
nečik
  11. 10. 2011, 6:46
Nejradši mám povídku kterak Geralt k upírce příjde. Opravdu jsem se při četbě příjemně bavil. Sapkowski je génius.
Tamaruška
  20. 10. 2015, 17:01
Příběhy o Geraltovi byly do jednoho prostě parádní :) Co se týče jednotlivých kapitol, hned u první povídky o strize jsem měla husí kůži až na zadku :D jinak se mi nejvíce líbil příběh na motivy "Krásky a zvířete" - Zrnko pravdy a taky Poslední přání. Je zde sice obtížnější se zorientovat ve všech těch postavách, ale děj má spád, každý příběh je úplně jiný a Geralt sám je prostě osobnost, díky které se člověk nudit nemůže :) takže rovnou pokračuju s dalším dílem :))
spitfirehaga
  11. 7. 2014, 9:05
Zatím asi nejlepší kniha ze série o Zaklínači, kterou jsem četl. Pominu autorův skvělý styl psaní a originální humor, kterým je kniha protkána. To co mě na knize zaujalo a také pobavilo nejvíc je využití a zapracování klasických pohádek a příběhů do světa Zaklínače, kde tyto jinak naivní a roztomilé příběhy získaly naprosto nový rozměr.
kozel89
  10. 7. 2013, 14:30
Moje první setkání s Geraltem z Rivie. Četl jsem už sice lepší fantasy ale zaklínač patří určitě mezi to lepší co jsem četl. Velké plus dávám překladu knihy, celkově mě kniha bavila a přečetl jsem ji poměrně rychle zejména díky absenci nudných pasáží.
Honzissis
  17. 7. 2016, 12:54
Konečně jsem se k tomu dostal a dalo mi to ještě víc než jsem očekával. Příběhy o Geraltovi si musí oblíbit prostě každý. Andrzej nám v knize dává vše po čem toužíme dávku strachu, humoru, fantazie, filozofie, lásky, erotiky a spoustu dalšího. Povídky jsou perfektně postaveny a vypravěčsky excelentně zvládnuty. Stránky knihy mi mezi prsty doslova utíkaly a příběh jsem zhltl, na mě, velice rychle. Vlastně nemám ani co vytknout a jdu na druhý díl! Díky pane Sapkowski.
Methat
  14. 1. 2016, 19:35
Táto kniha (a všetky ďalšie) je povinným čítaním všetkých milovníkov fantasy a hernej série Witcher. Je jedno, či ste najskôr hru hrali a až potom čítali poviedky alebo naopak, knihu si užijete rovnako a k tomu si doplníte históriu Geralta, ako začínal, ako sa prvýkrát stretol s Yennefer alebo ako zachránil dcéru kráľa Foltesta. Všetky poviedky majú v sebe akúsi rozprávkovosť, no nie sú pre deti, pretože sa v nich objavujú vulgarizmy. Naozaj, čo poviedka, to skvost.

Osobne som hral najskôr prvé tri hry série Witcher, ktoré by nevznikli, keby nebolo pána Sapkowského, týmto mu ďakujem – za vytvorenie úžasného fantastického sveta. A veľká vďaka aj českému ostravskému vydavateľstvu Leonardo, pretože Slováci by takýto skvost neboli schopní preložiť ani za tisíc rokov (ok no, už ho preložili – 2015)…
Loro
  29. 8. 2014, 15:44
Úžasná knížka, mnohem lepší než film, rozhodně nechybí akce, chviklama to bylo u brutální, ale i tak asi nejlepší fantazy které jsem kdy četl :)
Zhabza
  19. 4. 2011, 22:37
Knihu jsem četl krátce po vydání a jako mnozí ostatní jsem byl zaklínačem pohlcen. Z odstupem času můj zájem poněkud ochladl, za což trochu může sága o zaklínači, která je přeci jenom někde jinde. Oběvování světa A. Sapkowskeho skrze jeho povídkové knihy patří k mým nejlepším čtenářským zážitkům vůbec. Jestli bych to tak vnímal i dnes? Nevím. Každopádně zaklínač na dlouhou dobu definoval můj čtenářský vkus.
Dumbicek
  29. 6. 2016, 7:47
Nemám moc ráda povídkové vyprávění,takže i tady mi to dělalo trochu problémy. Každopádně mám fantasy moc ráda a Geralt se mi zalíbil. Bavilo mě i zapojení příběhu do klasických pohádkových motivů. Určitě si přečtu i další díly, protože z toho dílu mám pocit, že místo pro zlepšení tady je. Měla jsem půjčené to starší vydání a ten přepis mě teda doháněl k šílenství. I přesto všechno se mi to trefilo do noty, ale Arlen je stále jednička.
ssassi
  30. 5. 2014, 9:16
nějak jsem neměla pocit, že by tohle mělo být "holčičí čtení". ale pak jsem si tady přečetla recenze a do knížky se pustila. trochu neumím chodit v tom "povídkovém rozkouskování", ale knížka mě bezesporu nadchla. nečekala jsem, že se tak nasměju :-D pustila jsem se hned do druhé!
Mifeet
  11. 1. 2014, 16:21
Popravdě kniha mě nenadchla tolik jako ostaní čtenáře zde. Měl jsem po shlédnutí polské série vysoká očekávání, ale volně propojené povídky mě tolik nevtáhly do děje a hlavně postrádal jsem pohled samotného zaklínače - kniha je vyprávěná ve třetí osobě bez jeho úvah, na které jsem se v knize těšil. Uvidíme, jaké budou další knihy v sérii.
StepanHrouda
  16. 8. 2016, 12:55
Mám raději ucelený děj než povídkový styl, ale Poslední přání se mi četlo jedna radost - povídky mají spád, zajímavý námět (inspirace pohádkami mi nijak nevadila) a hlavně Geralta tak, jak ho mám nejradši. Nezávislého, bojujícího s nestvůrami, bez Yennefer :)
K tomu Sapkowskyho úžasný styl, humor a jazyk (i když zde asi spíše věc překladu).
Arktos
  24. 5. 2015, 21:13
Moje první setkání se Zaklínačem a rozhodně mě přesvědčil abych si přečetl i další pokračování. Vůbec se nedivím, že jsou na toto dílo poláci tak hrdí. Kniha je velmi čtivá, napínavá a chvílemi i dost (přisprostle) vtipná. No a Geralt to je přesně ten typ hrdiny, kterého chce každá žena a každý muž chce být jako on :D Také jsou velmi povedené některé postavy inspirovány lidovými pohádkami- tady mám na mysli hlavně "Sněhurku" znásilněnou lovčím a žijící se sedmí gnómy, kteří se jí střídají v posteli jako na běžícím páse. :D Povídky se mi nejvíc líbily Konec světa a Poslední přání.
Merit
  10. 7. 2014, 19:25
S hodnocením jsem na vážkách, které způsobilo to, že jsem očekávala něco naprosto jiného. Spousta lidí pěla na zaklínače ódy, takže jsem se nechala zlákat. Očekávala jsem temný epický příběh formátu Pána prstenů, ale dostala jsem jen sérii pohádek pro dospělé (sedm trpaslíků? kouzelné zrcadlo? kráska a zvíře? jako vážně?), což mě dokonale otrávilo. Skoro mám pocit, že jsem četla něco jiného, než ostatní komentující.
Dojem trochu vylepšil poslední příběh, který byl alespoň trochu originální a pokud se příběh ponese dál v tomto duchu, určitě si dojem vylepším.
P.S. Ten překlad stojí za velký kulový.
LaBrume
  13. 8. 2013, 0:22
Popravdě, začátkem knížky jsem se prokousávala pomalu. Ne, že by se mi povídky nelíbily, spíš jsem si zvykala na osobitý styl psaní a spoustu rozstříkané krve. Ale cítila jsem, že čím dál se dostávám, tím víc mě to bere sebou. Hlas rozumu a jednotlivé povídky do sebe začaly zapadat a vyprávěly příběh jednoho zaklínače. Vcuclo mě to a nemohla jsem přestat číst. Bod navíc dávám za originální pojetí známých dětských pohádek, (to mě opravdu dostalo, musela jsem si chtě nechtě zamumlat pár slov o genialitě) a za strigu. Výborný náhled do zaklínačova světa a pozdějších událostí. Co na tom, že většinu času Geralt někam příjde, zabije nějakou stvůru, pokud možno tak, aby teklo co nejvíc krve a k tomu všemu, jako třešínku přefikne nějakou kočenku. To k tomu tak nějak patří, no ne?
Easykk
  6. 3. 2013, 13:57
Tenkrát můj první Sapkowski, ke kterému jsem díky omílanému Zaklínači měl pořádnou skepsi. Ta zmizela po prvních pár stránkách a dočetl jsem povídky jedním dechem. Teď, když jsem to začal číst znovu, je to ještě lepší - spoustu věcí se mi najednou spojilo a vyjevilo, tolik souvislostí, které na první čtení jen těžko dáte dohromady. Prostě úžasné fantasy dílo, které je v dalších povídkách a hlavně pentalogii knih rozvedeno do takové podoby, že jsem jen žasl. Nádhera!
Wara
  28. 4. 2016, 21:39
Přečteno až v rámci třetího vydání z roku 2015 a popravdě vůbec nevím, proč mi to trvalo tak dlouho ;). Sapkowského tvorbu znám již dlouho, postavu Zaklínače taktéž, ale až teď přišel čas na tuto knihu. Soubor povídek skrývající pod tímto názvem mě ale hned chytl, kulisy světa jsou načrtnuté parádně a postavy včetně "komparsistů" se chovají uvěřitelně.
Hlavní "hrdina" Geralt je sice součástí onoho světa, ale díky (či možná spíše kvůli?) všem svým pochybnostem, svému svědomí a se svým osudem v patách jakoby tam ani nepatřil.
Moc mě bavily různé druhy použitých "nářečí", kterými jsou zdůrazněny rozdíly v mluvě trpaslíků, obyčejných nevzdělaných vesničanů a naproti tomu třebas čarodějek.
Quinty
  3. 4. 2016, 22:25
fantasy mám vcelku ráda, ale tohle mi zas tak úžasné nepřišlo. Zezačátku mi to připadalo jako slátanina, nutila jsem se dál do čtení-což se mi moc často nestává. Ale pak mě to docela chytlo a už jsem četla s chutí. Jdu číst pokračování.
Vůbec jsem ale nepochopila ten začátek, Visennu a Korina a až teď tady čtu, že to byla kapitola, kde se seznámili jeho rodiče? Tak to mi vůbec nedošlo. Asi si to přečtu znova :D
kyska85
  21. 10. 2014, 10:57
Nevím, tahle knížka mi ze všech zaklínačů sedla así nejméně. To nemění nic na tom, že jsem dostal opět další výborný nášup ze světa zaklínače a určitě stojí za přečtení.
Cheny
  15. 9. 2011, 19:49
Když jsem před asi 3 lety dostal tuto knihu, měl jsem rozečtený již román, takže mi postava Geralta nebyla neznámá, ale o to více mě kniha pohltila a odstartovala honbu za ostatními díly, které se bohužel velmi špatně shánějí i v dnešní době.
Zde autor dokazuje svůj nesporný vynikající talent povídkáře. Velmi mě zaujalo skloubení slovanských bájí, včetně pohádek a propletení na sebe nenavazujících povídek jedním "Hlasem rozumu" do uceleného příběhu mi přijde opravdu geniální. Nelze hodnotit jinak *****
Neuroxerus
  5. 1. 2011, 20:26
Skvělá zbírka povídek se skvělím bonusem (Teď nevím jestli to byla heraldika nebo mapa, každopádně byli skvělé oba). Miluji Geralta už od dětství, a miluji styl jakým A. Sapkowsky píše. Povídky jsou prostě skvělé:-).
viktorie327
  19. 6. 2016, 14:38
O teto knize jsem slyšela hodně věcí. Četlo ji hodně lidi kolem mě a tak jsem si řekla ze si to taky přečtu ať vím co čtou...ze zacatku se mi do toho vůbec nechtělo,ale po první kapitole jsem se do toho tak vzila. Asi tak po 30 stránkach jsem zjistila ze to ma i mapu...ihned jsem hledala všechna města, která tam zatím zazněla. Bohužel jsem si koupila knihu vázanou a to mě mrzí, ale řekla jsem si, že první díl muže být jiný. Zajímavá,dobře napsaná,krásná,občas vtipná,sympatická kniha. Příběh o Geraltovi z Rivie s drsným výcvikem mě ohromil a určitě budu pokračovat dalšímy díly.
Tomáš Kužel
  5. 11. 2015, 10:20
Ke Geraltovi jsem se dostal díky hrám Zaklínač. Hry mě baví, tak jsem si řekl proč nezkusit i knížku... jasně, kniha stejně luxusní jako hry. První díl jsem přečetl ani nevím jak a už čtu druhý, myslím že zanedlouho budu kupovat další a další.
Tohle je přesně typ knih co mám rád..fantasy, mágové, rytíři, draci ....
Ten kdo má rád fantasy četbu tak tohle by neměl minout.
hk47
  30. 9. 2015, 22:13
Zaklínač je má nejoblíbenější fantasy. Autor mi naprosto překvapil. Ať už se jedná o povídky nebo o ságu, svět Zaklínače není rozdělený na klasické kladné postavy a padouchy. Hlavní hrdinové, se kterými se člověk v takových dílech zpravidla ztotožní, zde nejsou vůbec bez poskvrnky. Nejsou to dokonalí a neprůstřelní hrdinové, se kterými se setkáváme u Tolkiena a jemu podobných. Záporáci zase nejsou jenom zlí a s těmi nejhoršími lidskými vlastnostmi. Dost často je člověk dokáže i pochopit, pokud se na situaci dokáže podívat z jejich úhlu pohledu. Andrej Sapkowski se dokázal vyhnout tomu klasickému rozdělení na čisté dobro a zlo, které mi na knihách velmi vadí.