Rozšíření bitevního pole

Rozšíření bitevního pole Originální název: Extension du domaine de la lutte

Mladá fronta - 2006
ISBN: 80-204-1072-4

Mladá fronta (2006) 80-204-1072-4 154

Kultovní francouzský román z roku 1994, který Francouze rozdělil na Houellebecqovy bezvýhradné příznivce a zuřivé odpůrce. Hlavní hrdina, třicetiletý střední kádr, odborník na informatiku, se suchou ironií líčí v první osobě svůj banální život bez ambic, bez přátel a bez lásky. Zatímco kolem něho kolegové bojují o zvýšení platu a snaží se urvat co nejvíc rozkoší, protagonista upadá do depresí. Jeho „citová výchova“ směřuje k otupělosti a znechucení, kde jistě ví jen jediné: že existuje cesta, kterou je třeba urazit. (Založil/a: xxtom)

Michel Houellebecq Michel Houellebecq
*26.02.1958

vladislaus
  30. 12. 2013, 15:20
Hrdina knihy potřebuje pomoci, možná že i autor, možná, že my všichni. Toto je téma knihy, ale čtení to je spíše pro pseudointelektuály. Já naštěstí svět tak černě nevidím.
ForFreedom
  10. 8. 2013, 14:27
Až s podivem, jak primitivně (a do jakých primitivností) a přitom výstižně lze shrnout současný svět; Houellebecqovi se to touhle existencialismem zavánějící novelkou nepochybně povedlo po všech směrech. Krutý a beznadějný cynismus, Sartrovská nevolnost, nesmlouvavý obraz doby, společnosti, její nesmyslností, prázdnotou a triviálností jejích cílů znuděného a zděšeného jedince v ní… Občas sice trochu schematické a zjednodušující, na druhou stranu to ale zase o to víc podtrhává zneklidňující pocit z nepřítomnosti žádoucí naděje a východiska, tu bahnitou strnulost přetechnizovanosti, podepisující se na mezilidských vztazích a lidskosti vůbec. Doporučit lze už jen pro ten deficit skutečně současných (současností se zabývajících) a dobrých knih 4/5.
Romanka
  8. 7. 2015, 8:02
Moje první kniha od tohoto autora a jsem naprosto nadšená. S jakou trefností dokáže vylíčit náš svět, kdy každý se za něčím honí, za penězi, za vztahy, ale má to všechno nějaký hlubší smysl? "Oficiálně jsem tedy v depresi. Ten výraz mi přijde trefný. Ne že bych se cítil nějak zvlášť na dně; to spíš okolní svět mi připadá vysoko."
MatesS
  17. 4. 2014, 11:14
Dílem outsiderství, dílem nepochopení, dílem scény, které jakoby vypadly z bestiálně ordinérních životů tisiců flákačů a snílků. Hledat slova je marné, takže přibližme alespoň pocit. Eh, neudělalo by se Michelovi zle? A co na tom sejde?
Jana Edita
  5. 8. 2016, 9:52
Tohle je Houellebecq přesně podle mého gusta. Nemám a nemusím mít stejný světonázor, ale literárně je to skutečně vycizelované - na několika málo stránkách najdeme skoro všechno, všechnu hořkost a zmar současného světa, znechucení lidí, kteří zrovna moc nevědí, co se sebou. Jistě to není jediný možný/"správný" pohled na skutečnost, ale jako výpověď o světě, v němž žijeme, je i tento pohled třeba.
maillard
  27. 7. 2016, 17:32
Na stanici metra jsem zahlédl nápis: "Bůh si přál nerovnost, ne nespravedlnost," stálo na zdi. Zamyslel jsem se, kdo může být tak dobře informovaný o božích záměrech.
Palahniuk
  24. 3. 2015, 14:20
Nesouhlasím s názorem, který tu zazněl, že kniha je pro pseudointelektuály. Proč proboha? Kniha mistrně popisuje stav věcí současnejch. Jak jsme u Houellebecqua zvyklí, bez zbytečných vytáček, hezky k věci, brutálně upřímně. Kniha není pro pseudointelektuály, je pro všechny. Hlavně pro ty, kteří se dokáží ztotožnit s autorovou myšlenkou, že náš život je jen špatnej vtip a že hledat smysl a doufat je ubohé, jako Michelovo umění lhát (si).
bubous
  5. 2. 2012, 19:09
velmi zajímavé...připomněl mi existencionalisty...a kdo měl rád je...bude se mu líbit i tahle knížka