Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Drákula

80%
4 6
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Drákula

Podtitul: Knihy tajmena, poznání a dobrodružství


Autor:
Originální název: Dracula
Poprvé vydáno celosvětově: 1995

Nejnovější vydání:
Svojtka & Co. - 2000
ISBN: 8072372858
Počet stránek: 88
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Svojtka & Co. (2000) 8072372858 88

Když Jonathan Harker přijíždí na Drákulův hrad, netuší, co ho tam čeká, ale brzy zjistí, že mu jeho hostitel usiluje o život.
Toto je příběh o boji proti zlým silám, který vede výstřední profesor Van Helsing a jeho stateční mladí přátelé proti nejkrvelačnějšímu upírovi na světě.
Od děsivých zážitků z Transylvánie k řádění Drákuly v Londýně v neotřelém a napínavém převyprávění ožívá původní horor Brama Stokera. (Založil/a: CrazyBubu)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

spirlice
100% 100% 100% 100% 100%
  21. 9. 2013, 18:51
Román je rozdělen na dvě části, začíná deníkovými zápisky Jonathana Harkera, britského právníka, který odjíždí do Transylvánie za hrabětem Draculou, aby s ním projednal koupi několika domů v Londýně. Ovšem za několik dní zjistí, že s hrabětem není něco v pořádku. Dracula je velmi podivný, obléká se jen do černého oblečení, nesnáší sluneční svit, neodráží se v zrcadle a spí v rakvi na hlíně. Jonathan neuposlechne Draculův příkaz a usne na hradě mimo svůj pokoj a setká se se třemi ženami (Dráculovy nevěsty), které ho svádí, Dracula Jonathana zachrání z jejich spárů a svým ženám dává pytel, ve kterém je zabalena neznámá naříkající oběť. Později Dracula donutil Harkera podepsat tři dopisy, pro Minu a zaměstnavatele. Píše se v nich, že je všechno v pořádku, že se Jonathan brzy navrátí. Jonathan je přesvědčen, že ho Dracula chce zabít.
Zápisky Mínina (Jonathanova snoubenka) deníku. V Londýně je Mína na návštěvě u své přítelkyně Lucy Westenrové, která žije se svou churavou matkou. Lucy trpí náměsíčností, dívka, která obdržela hned tři nabídky k sňatku (od psychiatra dr. Johna Sewarda, Američana Quinceyho Morrise a Arthura Godalminga) je jako bez života. Na krku má dvě krvavé ranky.
Do městečka Whitby, kde se nachází Mína a Lucy, za bouře připlouvá loď. Z lodi při přistání vyskočí velký pes. U kormidla stojí přivázaná mrtvola kapitána s růžencem v ruce, po žádném z členů posádky není ani stopa. Loď přivezla čtyři bedny hlíny. Plavbu z Černého moře provázely podezřelé události, námořníci se postupně "ztráceli", vše nasvědčovalo tomu, že na palubě byl upír.
Dr. Seward ve svém deníku, který si vede jako nahrávky na fonograf, popisuje případ svého pacienta Renfielda, který chytá mouchy, ty dává k jídlu pavoukům, pavouky krmí vrabce, které nakonec sám sní. Údajně chce zkonzumovat co nejvíc životů, aby se tím prodloužil život. Jednoho dne uteče, avšak je dopaden u domu, kde rozmlouvá s "mistrem". Jedná se o dům, jež si koupil Dracula.
Mína odjíždí do Maďarska, protože v maďarské nemocnici leží její snoubenec Jonathan, se zápalem mozkových blan. Mína s Jonathanem se vezmou. Mína si z hrůzou přečte Jonathanův deník. Lucyin stav je čím dál tím horší, opouští ji její snoubenec Artur, kvůli zdravotnímu stavu svého otce, proto požádá přítele, doktora Sewarda, který je ředitelem sanatoria pro duševně choré, aby ji léčil. Dr. Seward si přivolá z Amsterodamu svého přítele, velmi uznávaného vědce, profesora Abrahama Van Helsinga. Van Helsing usuzuje, že je postižená vampyrismem, do oken a do postele věší svazky česneku, což má zabránit upírům další vysávání krve nebohé Lucy. Lucy se nakrátko "uzdraví", ale její smrti už nelze zabránit, stává se z ní nemrtvá. Steward Van Helsingovi nevěří, dokud se na vlastní oči nepřesvědčí, jak Lucy vysává krev z dětí. Lucy zabijí, srdce ji probodnou dřevěným kůlem a useknou ji hlavu, takto zabitý upír již neprocitne.
Navrací se Lucyin snoubenec Artur, zdrcený smrtí snoubenky i svého otce. Van Helsing povolává i Mínu s Jonathanem, pročítá Jonathanův deník, který ho přivádí k odvážnému plánu a sice zabít Draculu.
Dracula pronikne do sanatoria, zabije Renfielda. Minu, která se nachází taktéž v sanatoriu, přinutí, aby vypila jeho upíří krev. Tím se stává upírem. Jedinou nadějí, jak Mínu zachránit, je zabít Draculu dřív, než Mina "zemře". Po Draculově smrti, zahynou všichni jeho "potomci" všichni nemrtví. Dracula se neobejde bez svých beden s hlínou z jeho domoviny, proto ho chtějí pomocí nich lapit do pasti.
Postupně jsou v různých domech v Londýně posvěceny všechny Draculovy skrýše, jedna bedna chybí a Dracula uprchne z Anglie na lodi do Transylvánie. Van Helsing s přáteli se snaží dostat se do Draculova zámku dříve nežli on, po souši. Van Helsing proniká do zámku, zabije tři upírky a čeká na příjezd hraběte.
K zámku přijíždí vůz se spícím Draculou, slunce zapadá. Nastává souboj mezi sluhy obsluhující vůz a skupinou Vana Helsinga, při níž umírá Quincey Morris. Draculova hlava je sťata a srdce probodnuto dřevěným kůlem. Draculovo tělo se rozpadá na prach. Mina je zachráněna.
Po roce se manželům Harkerovým narodí syn Quincey.