Padesát odstínů svobody

Poprvé vydáno celosvětově: 2012

XYZ - 2013
ISBN: 9788073887827

XYZ (2013) 9788073887827 650

Když Ana Steelová potká podnikatele Christiana Greye, jejich jiskřivá a smyslná aféra nezvratně poznamená životy jich obou. Ana od počátku věděla, že milovat Greye nebude snadné.a společný život přinese problémy, které ani jeden z nich nepředvídal. Any se musí naučit sdílet Greyův opulentní životní styl, aniž by přitom obětovala svoji bezúhonnost a nezávislost. Grey naopak musí překonat svoji posedlost Anu ovládat a zaplašit noční můry, které ho stále sužují.Když jsou konečně spolu, spojuje je láska, vášeň, důvěrnost a leží před nimi svět nekonečných možností. (Založil/a: Laponka)

E. L. James E. L. James
*07.03.1963

Anael
  16. 10. 2013, 14:00
Předchozí dva díly jsem zvládla, ale tohle nedávám. Skončila jsem na 20. straně s tím, že mi málem praskla hlava. Tohle někdo myslí vážně? No, tak doufám, že si "paní spisovatelka" koupí hezký dům, zajistí bohatého sličného milence a už nikdy nic nenapíše. Byli bychom jí všichni moc vděční.
VerenaLord
  15. 9. 2013, 16:05
Teda tak tohle je neskutečně slabé.. Kam se hrabe Daniele Steelová! Z docela slušně našlápnutého, ale průměrného, lehce eroticky laděného románu vznikne zaláskovaná blbina bez hlavy a paty. Dočteno jen ze zvědavosti, vřele nedoporučuji číst těm, kteří absolvovali první dva díly s dobrým či alespoň realativně slušným dojmem.
Ducii
  22. 2. 2015, 11:15
Tak tenhle díl byl vyloženě slabý. Erotické scény jsou přeskakovány většinou, celkově je to o ničem. Dalo by se to stáhnout na celkem ucházející knihu o 200 stranách. Třeba události v Aspenu bych úplně vynechala. Nejvíce mě rozsekal ten konec. Respektive ty "přílohy"za epilogem .. to už bylo moc. Autorka prostě neví, kdy je dobré skončit. A to se mi první díl od sté strany dále tak líbil. Tohle je ale vyloženě slabé. Nemá to nic a pokud se natočí tento díl, tak bych na to šla z jednoho jediného důvodu - chtěla bych vědět, jak někdo dokázal z tohodle něco ucházejícího natočit. Já si totiž myslím, že to nejde...
Venceslao90
  29. 1. 2014, 14:30
První ani druhý díl mi nepřišly jako něco extra, ale číst se dalo. Čtu běžně úplně jiný žánr, takže jsem to bral jako zpestření. Třetí díl jsem ale už v plánu číst neměl. Když jsem ale brouzdal knihovnou a hledal co jsi půjčit, zahlédl jsem tuhle knížku a řekl jsem si, že si přečtu jak to nakonec dopadne. Ze začátku mi chvíli trvalo než jsem si vzpomněl kdo byl kdo a celkem časté erotické scénky mi už lezly krkem (autorka s ničím novým nepřišla), ale druhá půlka knížky byla podle mě o dost lepší a samotný závěr se mi opravdu líbil. Žádný literární skvost to samozřejmě není, ale podle mě to je nejpovedenější díl. Pokud jsem prvním dvěma dílům dal po třech hvězdách, tady musím hodnotit výše.
Jadelaine
  25. 3. 2014, 17:48
Ufff....Dočteno, nebo respektive doposloucháno, protože poslední díl jsem měla půjčený jako audioknihu a poslouchala jsem u mytí nádobí atd. Číst poslední díl bych totiž asi nezvládla (zkoušela jsem to, ale nešlo to). Nuže- první díl trilogie- všichni z toho šílí, nechala jsem se zlákat, pro mě trochu nový žánr. Nenadchnul, ale dalo se... Druhý díl- trochu nuda, ale aspoň se v něm něco děje (rozuměj jiného než sex a hopsání vnitřní bohyně). Třetí díl je ze tří čtvrtin děsná nuda. Posledních pár kapitol se začne dít celkem očekávatelný děj. Celkový dojem- rozhodně se už do podobného žánru nepustím, nenechám se zlákat vyprávěním neuspokojených a sexem posedlých kamarádek, které četly s rukou v kalhotkách, jak se to hezky čte a jak by chtěly potkat nějakého skutečného Christiana. Celý děj by se dal stáhnout do jedné knihy, kdyby ubylo nudných popisů konverzace (ať už fyzické nebo elektronické) o ničem.
Tojaheva
  17. 6. 2015, 21:39
Tohle jsem opravdu nezvládla. Nebo spíš E.L.James to nezvládla. Nuda, která střídá nudu a zakončuje to nudou. Ale kdepak konec. Pro mě byla koncem strana 88 a dál už to nejde ani za peníze.
PeťkaW.
  3. 3. 2015, 13:36
Ehm... jak to jenom správně vyjádřit a přitom se neopakovat? Chápu, že se kniha dobře čte, chápu, že je teď in tuhle trilogii číst, chápu, že pestré sexuální scény jsou pro někoho zajímavým zpestřením, chápu i znuděné maminky, které u čtení vypnou a zapomenou na stereotyp doma... ale tohle už vážně ne. Happyend, ze kterého se lepila pusa a trnuly zuby, rádoby kriminální zápletka, která neměla ani hlavu ani patu a svou naivitou konkurovala CSI: Miami... tady je prostě všechno špatně a jak se z něčeho... takového... mohl stát bestseller, pro mě bude asi věčnou záhadou.
Mariana.
  21. 4. 2015, 2:37
První díl se dal číst. Šlo to rychle. Žádná hloubka, ale čtivé. Zajímavý emocionální podklad. Ke trojce stručně: TO SE NEDÁ (DO)ČÍST....!!!! Prostě to nejde. Přečetla jsem pár stran a byla jsem tak obalená medem, že jsem myslela, že se v něm udusím...
Adri-Anna
  3. 11. 2013, 19:25
Za přečtení téhle knihy by měli udělovat bobříka odvahy, protože to rozežírá vnitřnosti zaživa :-(( Jediné k čemu je tenhle "bestseller" vhodný, je na podpal do kamen :-)

Miss Utahraptor
  10. 9. 2013, 16:48
Prakticky to samé, jako v předešlých dílech. Od druhé knihy sice přestává být patrné, že původně šlo o fanfikci- co se obsahu týče, forma to však stále vyřvává na kilometry daleko.
Autorka nadšeně pokračuje v zábavné fanouškovské hře Gotta ship 'em all! Nacházíte-li se v blízkosti manželů Greyových, jistojistě si zde najdete i ideálního partnera. Když už se konečně zdá, že se na obzoru rýsuje alespoň jedno Nešťastně až do smrti, zdánlivý běh událostí se otočí o 180° a všichni se zase mohou vrátit do 2D růžovoučkých zámků v oblacích.
Co se „hlubších“ rovin příběhu týče- Jeho srdceryvná backstory působí i tentokrát strašlivě uměle. Veškerá hrozící nebezpečí ulpívají v paměti tak chabě, že se z ní vykouří kdykoli se přímo o nich přestane mluvit. A potají jsem se modlila ke všem bohům, aby si autorka rozmyslela alespoň ten epilog a událost k němu vedoucí. Marně, samozřejmě.
Ivet
  31. 3. 2014, 13:08
A do třetice ne. Obvykle se stává, že se autor zlepšuje se zvyšujícím se počtem vydaných knih, ale tady žádný pokrok nenajdete. Sice jsou přidány nové zápletky, které by mohly někoho zaujmout, ale pořád je to o tom samém stále dokola. A ani ten sex už za nic nestojí.
Autorka navíc zvýšila dávku cukru minimálně o dvojnásobek, což mi málem přivodilo čtenářskou cukrovku. Takhle sladký příběh jsem už dlouho nečetla a doufám, že to potrvá ještě věky, než na něco podobně přeslazeného narazím.
Na druhou stranu obdivuji, že dokázala napsat slaďárnu na pár, který je absolutně nestabilní a v praxi nemožný. Jestli si takhle někdo představuje fungující manželství, tak to potěš koště. Vážný vztah rozhodně není jen o sexu, ať už je jakkoliv dokonalý.
Už nikdy se k této trilogii nevrátím. Svůj úkol jsem splnila. Mým cílem bylo knihy přečíst a objektivně zkritizovat. A že bylo co kritizovat.. ale to bych o tom musela napsat knihu, abych popsala všechny nedostatky tohoto "veledíla". Nikdy víc!
Lucy Sisk
  28. 2. 2014, 22:00
Erotické romány si vydobyly své místo na výsluní, především díky celosvětově rozšířené trilogii 50 Odstínů šedi, 50 Odstínů temnoty a 50 odstínů svobody. Romány, které stydlivým vykouzlí červené skvrny na tvářích, puritány uvrhnou do nepříčetnosti a hlasité kritiky postihne němý úžas. Erotické romány zapůsobí na všechny, bez ohledu na to, zda si přečteme celou knihu nebo pouze knižní upoutávku.
Nnelly
  15. 9. 2013, 19:27
Četla jsem ještě v angličtině... má to strašně jednoduchý sloh a není to až tak trapný, ale popravdě i tak.
Fakt, že si někdo jde do banky se zbraní za pasem kalhot, dá si kafíčko, zavolá si a vybere několik milionů? Autorko, můj Bože! Kravina.
Na druhou stranu celou dobu byl patrný vývoj děje i postav, ale obešla bych se bez Vnitřní bohyně, posílání mailů a podobně (koho to zajímá?) a Ana je neskutečně hloupá hrdinka, přestože i ona se vyvinula, což se v ostatních napodobách (Blackstone - wtf???) neděje.
Veronika
  5. 8. 2014, 20:22
Asi už len do počtu a preto, aby som mala kompletku? Čítané, ledva dočítané a stačilo. Dúfam, že už nikdy v živote nebudem mať česť s touto autorkou.
Ginnidlo
  22. 9. 2013, 10:47
Nudné, nezáživné a prapodivné psaný děj už od prvního dílu, který vlastně ani nemá děj a je notně přehnaný a zápletka veškerá žádná. Porno pro maminky a jednodušší čtenáře.
calamity-jane
  23. 11. 2013, 16:02
Tenhle díl hodnotím jako nejlepší ze všech. Když si člověk odmyslí všechny ty "akční" a "pohádkové věci" o spoustě peněz a neomezených možnostech, tak je to krásný příběh o manželství, které zažívá krizi i hned po svatbě a o tom, že je potřeba spolu mluvit, i když to rozhodně není vždy jednoduché
Evelýny
  16. 2. 2015, 22:37
Padesát odstínů septické horečky pokračuje. Ke konci jsem již tak schvácená, že sotva dočítám. Mám halucinace: Padesát odstínů šedi po 30 letech. Na prahu červené mučírny stojí v sepraných děravých džínách Ana s rákoskou v ruce, na zemi leží spráskaný, spoutaný Christian Grey a jeho ocelový pohled .....Radši si jdu vzít Paralen. :)
A to tu máme ještě film. Nabité kino, které místy ani nedutá, dokonce přestane chroupat kukuřici - já tam byla. Čekala jsem výhradně ženské osazenstvo, ale k mému překvapení to bylo padesát na padesát ( české ženy mají asi výborné přesvědčovací metody). Jsem zvědavá, jak dlouho budeme čekat na muzikál.
wendieta
  13. 1. 2014, 18:24
První dva díly se mi docela líbily, ale tohle? To snad ani nemůže být pravda, vždyť je to přeslazené až hanba a nudné. A hlavní hrdinka dělá ostudu ženskému pokolení. Je to hnus velebnosti :-)
venison
  10. 1. 2014, 11:36
Huráááá, mise splněna a dočteno! V životě jsem nečetla nic tak nudnýho o sexu - je to pořád do kola a sladký jak limonáda - dost jsem přeskakovala, protože mě zajímalo jestli se tam vůbec něco rozjede a jestli to náhodou neskončí hromadnou rituální sebevraždou :-D
ilon-a
  16. 9. 2014, 11:42
Klesající hodnocení díl po dílu asi o něčem svědčí. Ač se mi nelíbil ani první, ani druhej díl, tak trojka je absolutně ze všech nejslabší. Pořád dokola se omílají ty samé věci, ty samý fráze, věty, sexuální požitky. Christian si furt hrabe do vlasů, furt si dávaj polibek na tvář, do koutku úst, na kluby; slečna Greyová "je vždycky připravená", Anino podvědomí na ni pořád čumí přes půlměsíčkové brýle (wtf??). Ana by mohla bejt profesionální měnička barev - hned se červená, hned bledne. To, že spolu ty dva budou mít velkou šťastnou rodinu bylo hodně předpovídatelný. Jako jediný plus dávám knize za konečnou pasáž - pohled očima Christiana Greye. Jinak pro mě prostě celkově přeslazená romanťárna se straými otřepanými klišé. Autorka nepřišla absolutně s ničím novým. Děkuju, jednou stačilo.
kajas1993
  11. 11. 2013, 19:16
Přečíst si celý příběh z pohledu Christiana by bylo zaručeně zajímavější (viz úplný závěr). Přes veškeré nedostatky (okatá inspirace Twilight ságou mě celkem dost iritovala) jsem knihu dočetla rychlostí blesku a těším se na filmové zpracování.
Elki
  13. 10. 2013, 11:41
Já už k tomu snad ani nebudu nic psát...postavy stejně stupidní, stejně paranoidní, napětí žádné (popravdě by vůbec nevadilo, kdyby tý mladý blbce žárlivá bejvalka pocuchala ciferník trochu víc, aspon by se něco dělo). milion stran o tom jak se neustále musí ujišťovat, že se milujou a neopustí, Ana stále nechápe jak funguje antikoncepce, ale nedivme se, zřejmě má inteligenci na úrovni autorky. Té bych vřele doporučila, aby se vrátila ke sloupkům, které nikoho neurazí. Naprostá zbytečnost na téměř dvou tisících stranách. Víc už ani nelze dodat, mluví samo za sebe,že knihu jsem dočetla před dvěma měsíci a ani už si pořádně nepamatuju co se v ní dělo, zůstává jen pocit znechucení. Ještě bych chtěla závěrem dodat, že paní autorka této sra*ky nesahá naší Lence Lanczové ani po kotníky. Tam se sice taky dalo vše předvídat, ale postavy nebyly ploché, opravdu jste s nimi vše prožívali a když už se rozhodla zaplést do příběhu vážnější téma jako anorexie, cukrovka nebo vražda, opravdu to stálo za to. I červená knihovna se musí umět.
XZvire
  11. 9. 2013, 8:25
Uff, dočteno.. Co na to říct, musela jsem se u toho hodně pousmívat a brát s nadhledem. Pořád to samé, zase o něco více sexu než v předešlých dílech, zase neustále naštvaný Christien a "nesmyslné" chyby Anastasie.. Nejvíce mě znechucovala, čím dál větší, podobnost se ságou Smtívání.
Alaglesia
  15. 6. 2014, 12:15
No tak tenhle díl byl nejslabší. Autorka se na to měla vykašlat a vůbec ho nepsat. Dvě třetiny knihy jsou jenom o šukání a životě milionáře, poslední třetina je trochu akční, ale zápletka je rychle rozzuzlena a vše odpovídá tomu, že Ana má druhé povolání jako superhrdinka. Navíc autorce opravdu došly nápady, protože jsem se několikrát setkala, jak opakuje v knize pořád ty samé fráze. Konec knihy se dal očekávat, vzhledem k tomuto typu literatury. Ale ještě jednou říkám, autorka si tenhle díl měla odpustit. Byl zbytečný.
-Nikola-
  5. 3. 2014, 17:50
Četla se mi o poznání hůř, než dva předchozí díly. Šlo vidět, že autorka touží po více akce a díky tomu, že jsem ji očekávali se děj po navrácení Anny a Christiana po líbánkách do Seattlu urychlil. Rozhodně se mi líbila poslední část knihy, kdy Stín slavil své první Vánoce, to bylo opravdu dojemné a tím víc jsem Christianovi přála jeho pohádkouvý život. A taky jeho pohled na první setkání s Anou byl boží. Překvapující byl pro mě fakt, že když se na něj Ana dívala svýma modrýma očima, tak si před ní připadal obnažený.
melilotka
  31. 12. 2013, 18:05
Jsem zvyklá dotahovat věci do konce, takže mi nezbylo nic jiného, než i tuhle hrůzu dočíst do konce. Bylo to padesát odstínů utrpení!
gabce
  13. 5. 2016, 14:39
Erotické scény přeskakovány takže kniha mohla mít tak 200 stran... a ten konec srdce rvoucí, autorka prostě nevěděla jak knihu natáhnout
Tamaruška
  4. 8. 2015, 12:27
No..tak tímhle se asi už neprokoušu. První díl - fajn, ve druhém už nebyl sex skoro žádný, o ději nemluvě. U třetího dílu jsem zůstala viset cca na straně 30 a dál se nejspíš nedostanu.
Illaa
  2. 1. 2014, 18:15
Po přečtení prvního i druhého dílu je logicky jasné, že jsem byla velice zvědavá i na díl závěrečný. Každý kdo tuto trilogii četl ví, že se nejedná o žádné veledílo, ale spíše v nás rozechvívá naše nereálné sny. A tak se to musí i číst. První dva díly mě neskutečně vtáhly do děje, u tohoto musím přiznat, že už to nebylo úplně ono. Vše už bylo ohrané, vyřešené a netušila jsem, co se bude odehrávat dále. A proto to na mě působilo přibližně do půlky knihy tak trochu nezáživně. Až v té druhé se tam začaly objevovat situace, které jsme ještě nezažily. I tak ale určitě patřím k fanouškům této trilogie a už nezbývá nic jiného, než se těšit na filmové zpracování.
dalloway
  11. 9. 2013, 11:18
Jednoznačně nejslabší díl celé ságy. Nejvíc mi vadil uměle vykonstruovaný nepřítel a absence zápletky, problému, který by postavy musely řešit. Kniha navíc ztratila na jiskře, erotika se téměř vytratila a styl psaní, ta bezbřehá jednoduchost větné skladby je zkrátka ještě plytší než u předchozích dílů. Nikdy už nechci slyšet spojení "má vnitřní bohyně". I tak se však přiznám, že na film (filmy) se těším a s chutí si na ně zajdu do kina. Přeci jen není od věci nechat si jednou za čas vypláchnout hlavu růžovým mydélkem.
Mili232
  2. 11. 2013, 23:23
Tohle bylo tak zbytecne, tak dlouhe a tak nudne.. Cetla jsem jen z toho duvodu, abych vedela, jak cely pribeh skonci. A ano, skoncil presne tak, jak jsem predpokladala uz od zacatku..
Afire
  24. 9. 2013, 20:48
Kult Christiana Greye ♡. Díky za příběhy, u kterých se dá snít, které jsou úplne nereálné a tak chytlave. Komu se nelíbi ať nečte, ostatnim přeji příjemné snění, chtěla jsem říct čtení... :-D
01Baruska
  8. 12. 2015, 21:12
První knihu sem zvládla celkem dobře, druhá kniha už mi dělala celkem problémy, ale třetí díl tohoto "bestselleru" jsem opravdu nezvládla. Dokopala sem se asi na 50 stranu a nebýt toho, že sem knihu četla v telefonu, asi bych to vyhodila z okna.
Bajusik
  14. 3. 2014, 13:07
Taková Popelka no :D Celých 400 stránek jsem čekala, jak zvládne porod a nezvládla, alespoň v něčem není holka dokonalá :D Ale jinak dobrá ptákovina no
racice3
  1. 2. 2014, 13:56
Já to opravdu dočetla, neuvěřitelné ! Moc mě totiž zajímalo, jak to skončí..Navnadily me známé-teda, které to nezabalily už na začátku, říkaly, že ten konec se dal čekat, ale neprozradily (a já fakt byla taková optimistka, která si ve své fantazii představovala různě zajímavé konce - přece jen, jak by mohl dopadnout vztah s takovým nesnesitelným člověkem po té, co odpadne to 1. okouzlení a zamilovanost???). Ta úplně poslední kapitola (bonus) v knížce se mi ale líbala...Škoda, že se to vše nedalo shrnout do jedné knížky, takhle je to vše hrozně rozbředlé po vzrušení dávno ani památky.
koki.veru
  6. 11. 2013, 10:32
Třetí díl mi připadal o hodně horší než předchozí dva díly. Kniha mě už ničím nepřekvapila, řešilo se stále to samé dokola.
Bublina 10
  4. 4. 2016, 7:55
Mě takový příběhy nevadí a četlo se mi to dobře. Všechny tři díly, jsou jen o romantice. Za mě dobré :)
Ziggy
  17. 4. 2014, 17:08
Prvních asi dvě stě stránek byla prvotřídní slátanina, jako by se autorka snažila změnit styl psaní na akčnější a zajímavější (??), což se jí naprosto nepovedlo. Prolog mě rozesmál namísto toho, aby mě dojal. Kdybych neměla z předchozích dvou dílů obě hlavní postavy ráda, asi bych třetí knihu nedočetla. Po nějaké dvousté stránce se naštěstí vyprávění vrátilo do starých známých kolejí.

Těšila jsem se na rozhovor mezi Kate a Anou, ale o ten byli čtenáři ochuzeni, autorka jen do pár vět shrnula, že k němu došlo. Spoustu dalších věcí a událostí velmi rychle přeskakovala a čtenáře nenudila pracovními večeřemi atp., ale občas byla tak rychlá změna scény matoucí.

Jinak klasika, Ana je zas na facku i s tou svou Tečkou, Christian je opět dokonalý, vše ostatní neuvěřitelné, až pohádkové – a o tom to je, pohádka pro dospělé. Konec mě nezklamal, velmi příjemným překvapením byla poslední kapitola „Seznamte se - Stín“, ve které je jejich první setkání vyprávěno z pohledu Christiana, což bylo vítané oživení a pěkné zakončení série.
Klarisa
  19. 2. 2014, 13:49
Tragédie. Pořád se v drobných obměnách opakuje to samé, jak děj, tak slovní spojení...podle mého názoru by se celá kniha vešla do 1 dílu s max. 350 stranami a byl by to fajn nereálný romantický příběh.
klaranapoli
  13. 11. 2013, 17:08
Mno. Tak tohle je teda doooost nuda oproti předešlým dílům. Akce, která byla napínavá byla asi jen na 2 stránkách z celé knihy, jinak samej sex. Hádka, sex. Ráno vstanou, sex. Jdou do sprchy, sex. Setkají se v práci, ona je hned nadržená, sex. Jdou domů, sex. Probudí se v noci, sex. Bylo to dost nudný. Předešlé díly byli rozhodně lepší. Ale konec mě stejně dojal :D
KatkaN
  8. 10. 2013, 19:50
Třetí díl mě docela zklamal... Myslela jsem, že to nedočtu, ale nějak se mi podařilo se překonat. Možná už takové byly ty dva předchozí díly, já jsem to možná jenom nějak neviděla, ale místy hodně trapné...Dávám 2 hvězdičky jenom kvůli závěru s malým Christianem.
Janicza
  21. 9. 2013, 22:44
Hodně velké zklamání. Četla jsem to spíše ze setrvačnosti, abych prostě měla dočtenou sérii. Ale myslím si, že kdybych skončila hned po prvním díle, tak bych byla šťastná, sice ochuzena o jakousi dramatickou zápletku, rozchod a spoustu sexu, ale ráda, že jsem přestala dřív než bylo pozdě. Třetí díl byl opravdu slabý. A snad nejlepší na něm byl až úplný závěr, což byl vlastně začátek z pohledu Christiana. A upřímně doufám, že autorka nesplní svou "prozatím konec" výhružku.
petřííík
  22. 2. 2016, 17:44
poslední díl se autorce celem zdařil na to co psala v prvních dvou předchozích dílech. Na mateřské a po mateřské je tento typ slátaniny naprostý ideál :D dál k tomu nemám co říct.
Bludimíra
  18. 5. 2015, 22:10
Můj původní komentář po přečtení knihy se někde zatoulal. Někdy prostě člověk klikne vedle. No a po delší době mohu napsat: " O čem že to vlastně bylo?" Nicméně, co si ještě matně vybavím, je, že na rozdíl asi od většiny čtenářů se mi tento díl líbil nejvíce. Sice tu trošku hazarduji se slovem LÍBIT, ale risknu to. To, že je to přeslazená slátanina, s tím jsem se smířila už v předešlých dílech. Tady se aspoň něco dělo, jak to bylo trapné, nebo ne, to je u této četby jedno. Sice jsem po tomto tři-dílném maratonku trošku otupěla, ale Dick Francis s mojí oblíbenou klasickou detektivkou mě znova vykopl do sedla ;).
martinka28
  7. 9. 2013, 17:29
Zcela upřímně? První díl byl pohádkový, takový sladký, o ničem a de facto neublížil. Druhý díl byl už slabší, ale budiž. Ovšem u třetího dílu, kde na prvních sto stranách autorka neustále píše o sexu, mě to dost přestalo bavit! Detektivní zápletka nuda, sex s Greyem nuda, Ana stále stejně nudná a blbá. Charaktery postav se i přes značnou snahu autorky vlastně vůbec nevyvíjí.
teenka
  7. 9. 2016, 12:19
Tato kniha byla už velmi vyměklá, oproti předchozím dvěma. Nemohu říct, že by mne úplně nebavila, ale nadšená jsem z ní také nebyla. Použila jsem ji jako oddychovku po náročných dnech v práci, rozhodně bych ji však nečetla znovu.
Japi
  27. 6. 2016, 12:51
Dočetla jsem samozřejmě i poslední díl a také nemůžu říct, že by se mi nelíbil. Je to čtivé, stránky ubíhají, má to spád, zase se odhalí to co vás zajímalo 2 předchozí díly,...nejlepší asi zůstává 2. díl,ale tady se prostě dočkáme happy endu a je to.
martulin
  17. 5. 2016, 21:26
Vážně nedokážu pochopit co na tom mělo být tak úžasného a tak děsně čtivého. Snad ještě v žádné knize mě hlavní hrdinka tak neštvala. Vždyť ta holka byla úplně marná. Všechny "zápletky" jestli se tomu tak dá vůbec říkat, vznikly na základě její blbosti... No co dodat, přečetla jsem to jen z čiré zvědavosti a silou vůle.... Stačilo jednou a už nikdy více, děkuji...
Didi10710
  19. 6. 2015, 22:33
Trvalo mi strašně dlouho, než jsem se prokousala přes prvních asi 200 stran. Začátek byl prostě o ničem, nuda, ale pak už mě to zase chytlo. Občas mi přišlo, že některé pasáže jsou tam navíc, jiné zase chybí, ale jinak na odreagování to šlo.
tenshi-san
  22. 5. 2015, 10:43
Třetí a nejslabší díl, dost se to vleklo a půlka příběhu vcelku o ničem, dalo by se to zkrátit na polovinu, konec mi přišel dost ošizený, nepropracovaný....