Mildred Pierceová

Mildred Pierceová

Motto - 2013
ISBN: 978-80-7246-623-8

Motto (2013) 978-80-7246-623-8 304

V nelehkém období Velké hospodářské krize v 30. letech se Mildred Pierceová, rozvedená mladá žena, matka dvou dcer, nejen potýká s nedostatkem peněz, ale také si přestává rozumět se svou starší dcerou Vedou. Příběh líčí Mildrediny spletité vztahy nejen s vesměs netečnými a línými muži, ale hlavně se sobeckou a povýšenou dcerou, pro kterou by obětovala život. Jen díky odhodlání a vůli se Mildred stále ještě pokouší hledat štěstí pro sebe i svou rodinu. (Založil/a: alča87)

janeicka
  17. 12. 2013, 19:34
Knihu jsem si přečetla na základě skvělého seriálu, a i v této podobě si mě Mildred Pierceová okamžitě získala :-) Nelehký příběh ženy v době hospodářské krize, kdy se ze dne na den ocitne bez manžela i financí a musí se sama postarat o své dvě dcerky. Její jedinou kvalifikací je mnohaletá péče o rodinu a domácnost, umí výborně vařit, ale to jí na trhu práce v době krize rozhodně nepomůže. Proto je nucena ze svých nároků razantně slevit a rozhodnout se buď pro plný žaludek, nebo zachování vlastní pýchy - i kvůli dcerám volí první cestu. Později začne úspěšně podnikat, ale všechen její pracovní úspěch je vyvážen neúspěchem v osobním životě, což se týká nepovedených vztahů s muži či problematickým vztahem k dceři Vedě. Veda je chladná, sobecká a vypočítavá mrcha, která jen své matce ubližuje a využívá ji, nejednou jsem měla chuť Vedu uškrtit, za její chování. Ovšem mateřská láska nezná hranic a Mildred by za svou dceru i dýchala, pokouší se získat si její náklonnost všemi způsoby, což nevyhnutelně vede k hořkému vystřízlivění...

I přes malý rozsah povedená studie americké společnosti a vykreslení postav, ihned po přečtení jsem si knihu přidala do oblíbených, protože mě svým způsobem dílo zasáhlo. Rozhodně doporučuji přečíst a podívat se i na seriál z dílny HBO, obojí 5*
Nifrea
  8. 1. 2016, 15:18
Kdysi jsem viděla seriál podle knihy a moc se mi líbil, tak jsem se pustila i do knížky . Styl psaní se mi líbil, je to čtivě napsáno, nicméně pak už se mi skoro otvírala kudla v kapse jen při slově Veda :-). Skoro bych to už ani nenazývala láskou k dceři... Mildred je na jednu stranu silná, schopná žena postarat se sama o sebe a své blízké, ale stává se, že všechnu sílu přebije jediná slabost, která má moc rozbít všechno, co vybudovala.
Violeta
  17. 7. 2015, 8:38
Věřím, že tato kniha má něco do sebe. Ženy jakožto hrdinky pokoušející se obelstít nepřízeň osudu, jsou mi blízké. Ačkoliv o knize nemohu říci nic špatného, jednoduše mě nebavila, nehltala jsem stránky se zaujetím a tohoto pocitu sem se nezbavila ani po dočtení...