Tichý dech

Paseka - 2014
ISBN: 978-80-7432-313-3

Paseka (2014) 978-80-7432-313-3 220
Paseka (2013) 978-80-7432-324-9 220

Tichý dech napsal Jan Trachta jako jiný pohled na svět z pozice českého lékaře, který měl možnost vidět život v Africe a na Haiti na vlastní oči.
Tichý dech je svědectví o způsobu života ve světě, o kterém sice víme, ale vůbec ho neznáme. Smrt a nemoc jsou brány jako každodenní realita, která je způsobena chudobou, nezalostí, minimálním technickým vybavením, ale také arogancí mocných, za které se místní lékaři a úředníci považují. Fakticky mají moc rozhodovat o lidských životech a smrtích a to jim místo odpovědnosti dává jen pocit vlastní důležitosti.
Tichý dech je napsán jako osobní zpověď člověka, který odjel do jiných zemí plný romantických představ a nadšení a postupně zraje pod dojmem mnohdy zbytečného lidského utrpení, jehož se stává svědkem. Zároveň je to příběh psaný s nadhedem, v němž nechybí humor ani realita. Barvité popisy krásných krajů, života domorodých obyvatel i jejich filozofie střídají dramatické události jako komplikované operace takřka na koleně uprostřed džungle či povstání a krvavé potyčky z nedávné doby. (Založil/a: Nika_D)

s-reader
  6. 9. 2013, 14:09
Tichý dech není beletrií v pravém slova smyslu. Je to však nesmírně poutavé čtení. Autor naštěstí neměl žádnou tendenci interpretovat své vzpomínky uměleckou formou, a tak je výsledný text strohý a syrový. Čtenáře určitě zaujme upřímnost, s jakou Jan Trachta své zážitky prezentuje, a domnívám se, že je to jeden s velkých kladů jeho knihy. Druhým je, samozřejmě, téma, které je natolik závažné, že bychom se s ním měli seznámit.
prkali
  6. 6. 2016, 21:48
Petra Hůlová, které v závěru knihy autor děkuje za to, že knížku dvakrát pečlivě přečetla, udělala z ní srozumitelný text a inspirovala ho svými komentáři k jejímu dopisování:
"Na některé Trachtovy obrazy z operačních sálů provizorních afrických nemocnic nikdy nezapomenu. Síla autentického prožitku se v jeho případě snoubí s vypravěčským talentem a výsledek bere dech."
Za sebe dodám:
111333/2700
(často jsem si při čtení téhle knihy vzpomněla na jinou, mnohem temnější Přísahu Hassana Bajeva..)
Lucky83
  29. 4. 2014, 10:36
Přesně tak, nesmírně poutavé a syrové. Nemohla jsem se odtrhnout a téměř za pár hodin bylo přečteno. Už jsem o organizaci MSF četla, ale ne z našeho pohledu, ale francouzského. Tohle bylo daleko lepší. Klobouk dolů před panem Trachtou a jemu podobným. Kniha je velmi čtivá, plná akce, ale i všelijakých dojmů. Určitě stojí za přečtení a zamyšlení. Člověk hned mávne rukou nad příplatkem u doktora, v lékárně. Nad politickou situací. Nad situací v zaměstnání a že mu vedle jeho vanilkového domu stojí v garáži "jen" fábie.
Pavlaj
  16. 7. 2016, 13:48
Přečetla jsem jedním dechem a nad stránkama si postupně rovnala i vlastní zážitky z Afriky. Ač nejsem lékař a nemusím rozhodovat, kdo bude žít a koho nechat zemřít, většina ostatních postřehů a dojmů z Afriky i místního zdravotnictví mi přišla úplně přesná. Včetně naprosté neschopnosti odpovědět po návratu na otázku "Tak jaký to tam bylo?".......
omackad
  13. 7. 2016, 12:51
Kniha, která by měla být povinnou četbou, aby už nevznikaly sobecké a nacionalistické skupiny odmítající pomoc komukoli odlišnému.
Filipes
  10. 6. 2016, 19:16
Očekávala jsem, že se pouštím do knihy "nespisovatele", po přečtení knihy už si to nemyslím. Kniha nejen že je plná zajímavých historek z výprav jednoho lékaře po světě, ale je daleko hlubší, přemýšlivější. Autor se pouští do úvah proč se na mise s lékaři bez hranic vydal a popisuje svůj psychický stav v průběhu misí, svoji bezmoc, bezradnost, ale i to co jej přinutilo pokračovat a co jej na tom všem tak strašně baví a naplňuje...
Barboocha0710
  25. 11. 2014, 11:35
Už na prvních stránkách mne kniha zaujala a doslava jsem ji hltala, i když jsem se rozzohnila, jak je s lidmi v chudých zemích zacházeno. Na druhou stranu si však člověk uvědomí, že to naše lékařství zase tak špatné není a že může být rád za to, v jakých podmínkách je o něj v případě nutnosti postaráno.