35 mrtvých

35 mrtvých

Host - 2013
ISBN: 978-80-7294-685-3

Host (2013) 978-80-7294-685-3 400

Kdo v téhle zemi nikoho nezabil, nemá žádnou budoucnost...
Třicet pět drsných let v podání vypravěče, který se pokaždé objeví na nesprávném místě a dělá špatné věci. Vyprávění o dobrodružstvích jednoho smolaře a desítek dalších postav, se kterými se na své cestě střetává, dohromady tvoří obraz Kolumbie na konci dvacátého století. Poutavý literární výlet a nový důkaz toho, že v Latinské Americe nadále vítězí fiesta, násilí, exil a zapomnění. (Založil/a: Nika_D)

Martin Klíma
  11. 11. 2016, 18:26
Byť jsem v Kolumbii nikdy nebyl, tak po přečtení knihy mám pocit, že Kolumbie je jako tahle kniha. Plná protikladů aneb bez pravidel a přitom s pravidly, veselá a přitom plná smutku, krásná a přitom škaredá, bohatá a přitom chudá, plná energie a života a zároveň taková nudná a místy i jakoby bez elánu. A právě v tomhle tkví její kouzlo. Člověk jakoby si nemohl být jistý, jakou tvář mu tato země zrovna dnes ukáže.

Upozorňuji, že někomu může dělat problém orientace v ději, jelikož místy je kniha i trochu nepřehledná a rozhodně tomu napomáhá i fakt, že pan autor tak trošku neuznává odstavce. K oné špatné orientaci v ději pak ještě lze přidat i opravdu velké množství postav. Útěchou budiž pak to, že jsou autorem sepsány naprosto věrohodně, kouzelně a budete je milovat i nenávidět zároveň. Hlavně bezejmenná hlavní postava chlapce se povedla na výbornou.

Místy možná knize ubližuje přílišná snaha o zachycení všeho podstatného, co Kolumbii na konci minulého století ovlivnilo na úkor vypravěčského umu autora. Nejedná se však o žádný markantní problém a věřím tomu, že mnohým čtenářům to ani vadit nemusí. Další možný problém se pak může u čtenářů vyskytnout přes možnou přemíru sexu v příběhu obsaženou.

Rozsahově se pak opět kniha řadí do vod průměru (464 stran). Příběhově nenudí a je rozhodně originální.

Svým způsobem jsou knihy takovou pocitovou, časovou a kulturní cestovní kanceláří, jelikož díky nim se podíváme po celém světě a mnohdy vlastně i mimo něj. A přesně všechny tyto aspekty nabízí i kniha 35 mrtvých. Doporučuji Vám tak sbalit si svá ,,čtenářská zavazadla“ a vydat se s nimi na cestu do Kolumbie. Rozhodně na vás bude čekat knižní zážitek, který já hodnotím 100 %.
Děčínský
  3. 7. 2016, 18:47
Kniha z nepříliš známého prostředí pro Evropany. Známé jsou asi politické převraty, drogové a protidrogové operace. Román je složen z různě dlouhých příběhů, které jsou volně svázány do dějového období několika let. Autor střídá vyprávění stejného příběhu z pohledu několika zúčastněných osob. Nad popisovanými činy a událostmi Evropan, podle mne, jen krotí hlavou "Je to vůbec možné?" Člověk získává až nedobrý pocit pro bezvýchodnost života některých skupin lidí. Citát autora: Vždycky pro nás (Kolumbijce) bylo obtížné být to, co jsme. Sníme o tom, že se jednoho dne všichni probudíme bílí, západní a civilizovaní..
zuzkala
  14. 3. 2014, 16:12
Zajímavá kniha. Ze začátku jsem se trochu ztrácela v příbězích, protože se v každé kapitole měnil vypravěč. Ale hlavní linií byl příběh hlavního hrdiny od jeho narození, dětství, dospívání až do dospělosti... Od cca poloviny mě to celkem bavilo a byla jsem zvědavá, jak to s povedeným hlavním hrdinou dopadne, ale ten "nijaký" konec mě celkem zklamal...