Tři vyvolení

BETA Dobrovský - 2010
ISBN: 80-86278-32-8

BETA Dobrovský (2010) 80-86278-32-8 426
BETA Dobrovský (1999)

Jak už napovídá název, v tomto svazku plní Roland příkazy orákula z dílu prvního, vybírá si tři osoby, bez nichž by svůj úkol nikdy nesplnil. Při výběru se propadne do naší současnosti, dveřmi na mořském břehu vkročí do USA osmdesátých let a „prožívá“ jej očima feťáka Eddieho. Jake z Pistolníka, kterého si Roland zabitím teprve teď transformuje do svého světa, patří k tajemství knihy.

Tři vyvolení jsou po Pistolníku druhou knihou z celkem sedmi knih, které tvoří dlouhý příběh nazvaný Temná věž. Děj celé série se odehrává v neobyčejném světě, zaplněném ohromujícími vizuálními obrazy a nezapomenutelnými postavami. Temná věž se nepodobá ničemu, co jste zatím četli. Do rukou se vám dostává vizionářský příběh Stephena Kinga, magická směs fantasie a hororu, který může být i jeho vrcholným dílem. Připojte se proto k výpravě za nedostižnou Temnou věží…

Zdá se, že toto dílo je mou vlastní Věží. Víte, ti lidé mi nedají pokoj, hlavně Roland. Vím opravdu, co je ta Věž zač a co tam Rolanda očekává (pokud k ní dojde, a vy se musíte připravit na velmi reálnou možnost, že to nebude on, komu se to podaří)? Ano… a ne. Vím jenom to, že ten příběh mě volá zas a celých sedmnáct let. Tento delší druhý díl stále zanechává spoustu otázek bez odpovědi a vyvrcholení příběhu zůstává daleko v budoucnosti, ale já cítím, že tento díl je mnohem úplnější než ten první.

A Věž je blíž.

zdroj: www.legie.info

Peetuliska
  22. 4. 2014, 13:44
Pistolník Roland je raněn, potřebuje léky z jiného světa a zároveň i další tři "pistolníky". Kouzelnými dveřmi přinese do svého světa Eddieho, Odettu/Dettu/ Susannah. Díl, který když jsem dočetla, s netrpělivostí jsem běžela pro další díl.
LuciusWlk
  2. 11. 2011, 20:38
Po poněkud vlažnější první knize, jsem rád, že jsem dal dalšímu dílu šanci. Tři vyvolení mě vtáhly do děje a má zvědavost má vzestupnou křivku. Doufám, že i série Temná věž si udrží zatím slibnou vzestupnou tendenci :)
scajo
  23. 8. 2014, 19:00
A Věž je zase o něco blíž... I přes rozporuplné pocity z Pistolníka jsem věděl, že sága Temná věž je něco mimořádného, ale ani omylem jsem nečekal, že mezi prvním a druhým dílem bude tak propastný rozdíl v dějovosti, čtivosti a emocích. Navíc King ve Třech vyvolených konečně naplno rozjel to, v čem je největší mistr - postavy. Ty jsou tady, jak už název napovídá, kromě Rolanda tři, a do jednoho perfektní. Pokud bych měl jmenovat největší přednost této knihy, byla by to její chytrost. Chytrost s jakou King poskládal všechny tři vyvolené a především Rolandovu cestu k nim. Hned po nahlédnutí do prvních dveří se od toho nebudete chtít odtrhnout. A nejspíš neodtrhnete. :-)
ondrasek
  19. 2. 2016, 7:49
Na Temnou věž jsem se vyloženě netěšil. Fantasy nepatří k mým srdcovým záležitostem, ale King ANO, takže jsem se do Temné věže nakonec pustil. Píšu "nakonec", protože vše ostatní jsem už od něj přečetl.
A tím myslím i Pistolníka, kterého jsem dal plácnu před 5ti lety a který mě absolutně nebavil a nezaujal.
Ale Tři vyvolení, no to je úplně jiný materiál a četlo se mi to krásně. To jak se Roland dostával osamocenými dveřmi na pláži do minulosti pro své vyvolené, je spíše ze soudku scifi a proto se mi to asi líbilo.
Jsem rád, že mám od Stývý ďábla ještě co číst.
Valim pro Pustiny.
90%.
Ailees
  24. 6. 2011, 21:37
Skvělé pokračování vynikajícího prvního dílu. Perfektní je především zpracování všech tří (čtyř, pěti?) charakterů postav, které na Rolanda čekají za jednotlivými dveřmi. A začátek na pláži? No, každopádně nedoporučuji číst slabším povahám po půlnoci :)
Ghoulman
  27. 9. 2016, 17:53
Roland přibírá další společníky a zvláště s postavou Eddieho se nám to pěkně rozjíždí. Více akce, napětí a paralelních světů. Snad ve všech ohledech lepší než jednička.
Blueberry
  21. 1. 2015, 20:17
Mnohem lepší a zajímavější díl. Eddieho ,dveře' byli asi ty nejzajímavější ze všeho, ale celkově ten příběh mi byl mnohem více sympatičtější než Pistolník, který byl hodně zmatečný a symboličtější, než mi bylo po chuti - a navíc tak kingovsky symbolický - a to mi úplně nesedí. Hodně se mi líbila Detta Walkerová - pořádná záporačka a asi nejzajímavější postava ze všech a ty její rasistické nadávky byly boží =P. Snad jí King ještě v ději nějak použije.
VaclavB
  19. 5. 2015, 11:34
Po poněkud rozpačitém úvodu v Pistolníkovi se autor chopil tématu oběma rukama a kniha nabrala strhující spád. Všechny postavy jsou krásně rozpracované - jenom mi chybělo více Detty Walkerové - ta mohla celý příběh ještě více okořenit. Těším se na další vývoj.
kingmaker
  27. 12. 2011, 14:17
Tenhle díl není propracovanější, neni lepší, chybí mi filozofický nadhled Pistolníka a z Rolandova světa se trochu vytratilo tajemství. Jedno plus ale tahle kniha má-je čtivěší. Je to především tím, že King přenesl většinu děje z tajemného světa (ten se smrskl na jednu dlouho pláž) do New Yorku padesátých a osmdesátých let. A to je jeho parketa, v tom je silný a v tom si věří. Má na to právo, protože on v tom opravdu dobrý je.
Aratar
  7. 9. 2014, 22:47
Rozhodně lépe srozumitelný, akčnější a celkově povedenější díl než Pistolník, který nám na konci knihy doslova rozdal karty pro další pokračování Rolandova příběhu. Moc se mi líbil mrazivý začátek s humroidy a mezihry (míchání), které vždy oddělovaly hledání dalšího člena skupiny. V celé knize byl Roland slabý, díky čemuž byl dán prostor hlavně ostatním postavám, proto se těším, že se v Pustinách snad dozvíme více zase o Rolandovi.
JarKun
  11. 8. 2013, 18:10
Tak pokud jsem kritizoval úvodní díl, Pistolníka ( strohý děj, telegrafický styl psaní ), tak toto pokračování už mělo pěkný šmrnc. Dobrého Kinga poznám podle toho, jestli se mi při čtení začnou odvíjet obrázky. Tři vyvolení mě hodně bavili a jejich charaktery jsou tak zajímavé, že už se těším na třetí díl. Prolínají světů dodalo příběhu kouzlo a šťávu.
Novinha
  13. 8. 2012, 12:51
Atmosféra o poznání jiná než v Pistolníkovi, méně temná, více akční, plná narážek a vtípků. Čtení, od kterého jsem se jen těžko odtrhávala. King perfektně vykreslil různé charaktery a zápletku dovedl do neuvěřitelného konce. Už se těším na další díly.
TheArleen
  28. 11. 2015, 18:33
První díl jsem přečetla na jeden nádech, ničím mě výrazně nezaujal. To však napravil druhý díl, který jsem si opravdu užila. Je to opravdu skvělé pokračování, doufám tedy, že mě třetí díl nezklame.
Honzy
  11. 12. 2010, 19:56
Po ne moc dobrému prvnímu dílu přichází díl druhý, podstatně propracovanější a ve všech směrech lepší. U Pistolníka jsem měl občas problém, že jsem myslel, že knížku nedočtu. U Třech vyvolených mě ani jednou nenapadlo, že bych knížku odložil. Skvěle napsané, těším se na další díl!
Mariona
  15. 5. 2015, 7:11
Oproti prvnímu úvodnímu dílu super děj, nejvíc mě asi bavilo, když Roland vstoupí do Eddíeho hlavy v letadle, dobře napsaný a taky sem se pořád musela smát, dávám 5*

did-a-čem, dik-a-čok........humroidi se začali vyptávat
Tomáš Lánský
  25. 3. 2014, 22:54
Nejakčnější díl série. King už si přiznal, že příběh o Temné věži bude skutečně sága na pokračování, takže příběh osazuje novými postavami, které se v knize zjevují za dramatických okolností (výborná scéna s Dveřníkem nebo Eddieho záchodovým entrée v letadle) a čtenář má konečně komu fandit. Mistrně napsaná Detta/Odetta/Susannah mě při prvním čtení přišla jako otravná postava (černoška bez nohou trpící schizofrenií se mi zdála dějově dost zdržující a odvádějící pozornost od příběhu), později jsem si názor poupravil, hlavně v dalších dílech ságy.
chegulina
  22. 4. 2016, 0:08
Je to možné? Milionkrát lepší jak první díl a ten se mi velmi líbil. Fakt se těším a jsem zvědavá jak tohle dopadne :) A znovu : King is god :)
flaming foot
  2. 4. 2015, 12:30
Velmi chytře a dynamicky napsané pokračování prvního dílu. Po těžkopádném ale o to víc mystickém a zádumčívém Pistolníkovi, je tohle přímo dějová smršť. Detailně vybroušené popisy těžkých a a složitých situací, jenž máme možnost vidět současně více úhly pohledů (zde to platí doslova) a tím tak získávají úplně jiný rozměr a hloubku. Zápletka se může místy zdát až příliš komplikovaná a složitá, nechybí jí však logika. Svižné a živé tempo příběhu skvěle podkreslují opravdu vtipné hlášky Edieho. Za zmínku také rozhodně stojí Rolandovi někdy až mrazivě trefné myšlenkové pochody při jeho vstřebávání moderního světa, jimž je osudem nucený procházet a který má s tím jeho tak málo společného. Světa, kde je papír laciný jako písek a zázraky se dějí na každém rohu.
Lucie Šilhavá
  22. 6. 2014, 17:50
Ačkoliv je to delší kniha, než první díl Temné věže (Pistolník), četla se mi lépe. Tady už jsem začala chápat, že Temná Věž bude geniálním dílem.
Flynn
  28. 1. 2011, 9:09
Jak jsem psal u Pistolníka, že nejsem spokojený na 100%, tak u Třech Vyvolených jsem byl spokojený na 10000%. Jakmile Roland otevřel první dveře, stal jsem se otrokem knihy a četl ji v každé chvíli, kdy jsem měl možnost. Skvělá kniha a její poslední třetina je neskutečně napínavá.
JayCZ
  15. 1. 2011, 13:40
Po přečtení Pistolníka jsem hned zašel do knihovny pro další pokračování. Doufal jsem, že tato kniha bude minimálně stejně kvalitní, jako Pistolník. Ale ukázalo se, že je lepší, než díl první. Od chvíle, kdy se Eddie seznámil s Rolandem jsem nemohl knihu odložit. Pan King dokazoval na každé straně, že jeho přijmení mluví za vše ;)Myslel jsem, že lepší už to být nemůže, ale poslední třetina knihy? Na to nikdy nezapomenu. :)
freestyla
  29. 10. 2015, 14:49
"Bůh ti močí na zátylek každý den, ale utopí tě jen jednou."

"Vidíš to Cimi? Náš život je jako ty domky z karet, které stavím. Někdy spadnou a mají proč, jindy spadnou úplně bezdůvodně."

"Vina se nachází pořád na stejném místě, milánkové: na tom, kdo je tak slabý, že tu vinu dává."
Palicka
  3. 7. 2014, 16:52
V druhé části své ságy o Temné věži, nazvané Tři vyvolení, přichází Stephen King s něčím takřka zcela odlišným. Formálně je příběh mnohem více přímočarý, než ten z Pistolníka, a i proto je možná čtivější. Roland je zasažen chorobou, způsobenou nenažranými humroidy (kteří jsou ale jistě okouzlující... ded-a-čok? :-)), a je tak v příběhu mírně zatlačen do pozadí.Co je to však Temná věž? A jaký účel ve světě (či mnoho-světě) hraje? A proč k ní Pistolník tak silně touží dojít? Odpovědi na tyto otázky, stejně jako na mnohé jiné, které před čtenářem jistě vyvstaly po přečtení první části, ve Třech vyvolených čtenář nenajde. Naopak, nabalí se na ně obrovská hromada dalších ...avšak, jde přece o začátek dlouhé cesty. Ta se navíc po tomto druhém dílu nezkrátila téměř ani o píď, protože zde o cestu tentokrát skutečně nešlo. To ale vůbec nevadí ...vše je nahrazeno poznáním několika postav, jimž nepochybně vévodí zhýralý feťák z New Yorku Eddie Dean se svým vytříbeným slovníkem a zvláštním smyslem pro humor. O stupínek níž pak stojí Odetta-Detta - postava, ze které vám jistě bude běhat mráz po zádech...doporučuji panu kusakovi je to jedna velká adrenalínová jízda.

rightname
  21. 1. 2014, 19:49
První díl mě příliš nezaujal, a kdyby nebylo řady příspěvků, které druhý díl chválily, nevím, jestli bych pokračoval. Dvojka je mnohem lepší a hned jsem se pustil do trojky. Dějí se tam divné věci, to je v pořádku, trochu moc je ale snad jen to, jak Pistolník přesně věděl, jak naložit s Mortem...
Marťa Vachová
  30. 11. 2013, 12:29
Knihy od S. Kinga nemám moc v oblibě. Přečetla jsem jich opravdu jen pár... tato sága mezi ně patří. Četba byla náročná a vyžadovala naprosté soustředění. Byla jsem ráda, že jsem si knihu přečetla a už se těšila na třetí díl!!!
vencamf
  11. 1. 2013, 9:50
První kniha byla na Kinga netypická. Chvíli mi trvalo, než jsem se do ní dostal... Tři vyvolení jsou ale naprostý opak. Strhující a pro mě jedna z nejlepších "kingovek"!!!
eddiedean
  15. 3. 2011, 10:54
Kniha nadupaná akcí napětím a smrtící zápletkou, charaktery postav jsou obnaženy až na dřeň...muj nejoblíbenější díl celé ságy. Taky jste po dočtení neměli zrovna chuť na humra? :)
nenia
  11. 1. 2011, 13:16
Bohužel nejsem fanouškem fantasy a King mi k tomuto žánru nesedí. Vím, že cyklus temné věže patří mezi vrcholy jeho díla, ale pro mne je to jedno veliké ne. Proto jsem druhým dílem s četbou tohoto díla skončil a vrátím se k tomu, až na to čtenářsky vyzraju a budu schopen příjmout fakt, že King píše fantasy.
maphiosso
  8. 1. 2011, 18:13
Skvělá kniha, posunující příběh o Temné věži o kus dál a zároveň zanechávající nespočet nových otázek. Nutno řící, že Tři vyvolení je mnohem záživnější a zábavnější kniha než Pistolník a pokud jsem u Pistolníka váhal, zda číst dál nebo ne, tak tady jsem měl od prvních stránek jasno..
pistalka
  18. 9. 2010, 17:57
Delší, propracovanější, zábavnější a po všech stránkách více kingovštější pokračování Temné Věže. Pokud jste měli u Pistolníka pocit, jako by to ani nenapsal King, tady Mistrův rukopis poznáte od první stránky. Část v letadle je very funny.