Brány mrazu a jiné prózy

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Akropolis - 2013
ISBN: 978-80-7470-035-4

Akropolis (2013) 978-80-7470-035-4 372

Knihou Brány mrazu a jiné prózy se k českým čtenářům po letech vrací Karol Sidon jako vynikající prozaik, který se ve svých textech zabývá závažnými tématy: smyslem života, religiozitou a složitostí lidských vztahů; přitom však jeho prózy nikdy nepostrádají humor. Kniha nabízí texty v České republice dosud knižně nevydané. Úvodní povídkový soubor Hluší a slepí, obsahující prózy "Trnavský hřbitov", "Nevyhnutelný příběh" a "Ti, kteří přežijí", má autobiografické ladění. Povídka "Kdo chceš psa bít" se na popisu spolupráce židovské obce s nacistickými orgány dotýká vztahu mezi takzvanou "rozumností" a "bláznovstvím". Povídka "Maminka zpívá druhý hlas" je půvabnou konfrontací autorových dětských představ s dospělou realitou: fantazijní prolnutí obou světů, vyvolané smrtí matky, která patřila do obou jakoby oddělených životů hlavního hrdiny, se dostává na hranici absurdity. Vrcholem knihy je novela "Brány mrazu" s tématem hledání smyslu života, bilancování, samoty, složitého nalézání mezilidských vztahů a víry. Ať už Karol Sidon zůstává ve svých textech pevně nohama na zemi nebo vstupuje do světa fantazie, nikdy nepřestává být autorem bolestivé upřímnosti, hlubokého tázání a krásného českého jazyka. (Založil/a: Laponka)

Hledající
  26. 10. 2013, 19:22
Od doby, kdy jsem chodil na jeho přednášky, uplynulo pár let...jednou jsem byl po noční službě, hodně unavený, seděl jsem s kamarádem v první řadě, přímo před přednášejícím - a já usnul a málem spadl ze židle. Nepomohlo ani jemné nakopávání mě kamarádem, probudil jsem se až při hrozivém vychýlení ze židle. Přitom přednáška BYLA zajímavá (i když si teď nevybavím již téma). Styděl jsem se strašně, ale ON to okomentoval úsměvem a slovy - hlavně, že jsem přišel...tak to to byl jeden z důvodů, proč jsem si knihu pořídil, další je ten, že jsem přitahován vším, co se děje okolo židovského národa. Jejich smysl pro humor i ve vypjatých chvílích, smíření se s osudem se zatnutými zuby, hledání odpovědi na otázku existence / neexistence Boha po tom všem (pogromy, holocaust).. to jsem cítil hlavně v povídce "Kdo chce psa bít", ale promítá se to i do jiných textů, což snad ani u židovského autora jinak nejde. Opravdu dobrý soubor povídek, doporučuji.