Korespondence Fradiqua Mendese

Korespondence Fradiqua Mendese

Triáda - 2013
ISBN: 978-80-7474-065-7

Triáda (2013) 978-80-7474-065-7 248

Další svazek úspěšné Lusobrazilské knihovny, dosud vycházející v nakladatelství Torst, představuje i u nás proslulého klasika portugalského realismu a jednoho z nejvýznamnějších portugalských spisovatelů (1845—1900), jak ho dosud neznáme.
Kniha, jejíž první časopisecká verze pochází z roku 1888, bývá sice řazena mezi díla románová, sestává však z dochovaných dopisů „nejzajímavějšího Portugalce 19. století“, kosmopolity, dandyho, dobrodruha a polyhistora Fradiqua Mendese, uvedených rozsáhlou osobní vzpomínkou jeho obdivovatele a přítele. Jde ovšem zároveň o „korespondenci jedné abstrakce“ a autenticky působící ediční počin vypravěčův je důstojným pokračováním romantických mystifikací (ne náhodou tu epizodickou roli sehraje Rukopis zelenohorský) i předstupněm k pozdějšímu bujení „heteronymních“ tvůrců v autorské osobnosti světoznámého Fernanda Pessoy. Pod rouškou reality, která je fikcí, se nám formou tu sršatého fejetonu, tu literárněkritického či religionistického eseje s neodolatelným humorem předkládá empiricky žitá sžíravě ironická suma myšlenkového světa konce 19. století a v konfrontaci s ním se dekonstruují národní mýty a klade se otázka skutečné portugalské identity. (Založil/a: Kůstka)

José Maria Eça de Queirós José Maria Eça de Queirós
*25.11.1845 - †16.08.1900