Dlouhý návrat

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Odeon - 2013
ISBN: 978-80-207-1502-9

Odeon (2013) 978-80-207-1502-9 176

Dlouhý návrat je nesmírně poutavý, poetický i drsný příběh Jozefa Vinicha, slovenského pristěhovalce, který se po rodinné tragédii vrací se svým otcem z Colorada zpět do Košic. Narukuje do rakousko-uherské armády, přežije boje na Piavě a skončí v italském zajetí. Po mnoha peripetiích se navrací domů. Jeho cesta však nekončí – v Praze si vyřídí americký pas a definitivně opouští válkou zpustošenou Evropu.
Sugestivní příběh, připomínající Anglického pacienta i Cold Mountain, ukazuje nejen „zapomenuté“ události první světové války, ale především sílu lidského osudu a vůli přežít i za mimořádně obtížných okolností. (Založil/a: Laponka)

Morsie
  10. 9. 2013, 12:42
Kniha, jakých by mělo být víc - když se to tak vezme, docela vás vysaje. Je totiž náročná, je hrubá a drsná jako doba, ve které se odehrává celý děj. Stojí za to ji číst, stojí za to ji číst pozorně. Musíte se pročíst do ní, musíte ten příběh vnímat celým svým tělem, pak teprve pochopíte její výjimečnost.
teite
  9. 5. 2014, 13:20
Těžko se píše, že se mi kniha líbila, jelikož krásy (s výjimkou krás přírodních) v ní opravdu mnoho není. Je ovšem výborně napsaná, do hlavního hrdiny se člověk snadno vcítí a jeho očima vnímá osudové události. Rozhodně doporučuji k přečtení.
moonchild
  7. 11. 2013, 12:40
Prolog románu se odehrává na samám konci 19.století v colorádském hornickém městečku,v komunitě slovenských přistěhovalců.
tetrisek77
  13. 4. 2016, 15:16
Kniha, která je drsná a plná smrti, přesto jí nechybí něha, láska a život. Naprosto brilantní dílo, které stojí za to si přečíst a číst opravdu s chutí, nebát se, přímo hltat a po přečtení pozorně přemýšlet nad tím, o čem kniha vlastně byla. Nebyla to totiž jen obyčejná kniha, bylo v ní něco víc.