Buzz

Buzz

Podtitul: Máte to pod kontrolou?

Knižní klub - 2013
ISBN: 978-80-242-4114-2

Knižní klub (2013) 978-80-242-4114-2 416

HP, hrdina kultovního švédského thrilleru Game, je zpět. Zmizel v nejhlubším utajení, aby si zaslouženě užíval v potu tváře vydělané miliony, ale něco mu začíná chybět: adrenalinové vzrušení z riskantních situací, do nichž ho dostávala tajuplná Hra. Po vášnivé noci, strávené v luxusním dubajském hotelu s neodolatelnou Annou Argosovou, je vtažen do víru událostí příliš neuvěřitelných, aby byly pouhými náhodami. A navíc u Anny zahlédl děsivě povědomý bezdotykový mobil... Jeho sestra Rebecca Norménová konečně našla normálního přítele a byla povýšena. Ale ne nadlouho. Navíc si to s ní začal na svých stránkách vyřizovat záhadný blogger a kolegové se dobře baví... Oba sourozenci se zaplétají stále hlouběji do přediva pravdy a lži. Co je skutečné a co je virtuální? Řídí nás všechny neviditelná síť manipulátorů? A co může člověk udělat, když mu vyhrožuje kdosi, jehož existence se nedá dokázat? (Založil/a: Nika_D)

Anders de la Motte Anders de la Motte
*??.??.1971

Eidalon
  7. 11. 2014, 14:55
Zdaleka nejlepší způsob, jak kontrolovat buzz – nebo jak si kdo chce ten informační tok nazvat – není přizpůsobovat se fámám, ale zakládat je“ . . . jedna z ústředních myšlenek knihy (Buzz) pana Andersona De La Motteho – druhý díl Game.

Tak to je fakt hustý – ale co se divíme, vždyť Buzz marketing je dneska naprosto běžná záležitost. Způsob ovlivňování veřejnosti, o kterém před pár lety neměl nikdo ani ponětí a přesto dneska vládne sociálním sítím . . . jak jsme snadno manipulovatelní a jak rádi podléháme, za trochu toho uznání, kdyby jen na zdi . . . a pak - umrtvování vláken, zaplňování odkazů trollími podvrhy, odvádění pozornosti . . . to vše běžný uživatel internetu, sociálních sítí, diskuzí a čtenář blogů zná víc než dobře z reality dne. Otázkou zůstává, jak dalece si tuhle manipulaci s námi samými uvědomujeme?

Kam se hrabou všechny ty dezinformační kampaně minulosti šířené shora k masám, dneska se vše šíří všemi směry, díky internetu, a kde to skončí . . . nedovedu vůbec odhadnout. Diskuze, blogy, doporučení . . . tzv. názory davu jsou mnohdy uměle vytvořené akce, které se trollují, blogují a především tvoří etalony toho co je IN, co je módní, co je cool . . .

A my jako stádo táhnem za davem, který ale většinou vytváří jen jistá komunita . . . využívající buzz . . . přátelé kdyby nic, pak rozkrytí této pravdy, která přemýšlivým jistě neuniká, je tato kniha velmi výživná i směrem k dnešní realitě, kterou zcela pravdivě odhaluje.

Znáte to . . . nenápadné rozhlasové hlášení . . . vítejte v Událostech. V poslední době se ozývá stále více hlasů pro . . . to a to . . . Vláda nyní avizuje návrh . . . pro to a ono . . . a to je dopad zneužívaní . . . buzz.

Náš hlavní hrdina z knihy Game HP je na útěku. S penězi Pořadatele cestuje pod jinými identitami celým světem a hledá, jak se zabavit. Zcela v duchu první knihy se i v pokračování střídají krátké obrazy z děje, který prožívá sám HP a ze života jeho sestry Rebeccy. Skoky jakoby navazují, mnohdy Vám trvá jednu i dvě věty, než si uvědomíte, že jste v jiném obraze.

A opět se dějí věci, HP je je na pokraji smrti, aby se vzápětí vyhoupl do lůna firmy, která umě využívá internet ve prospěch svých zákazníků, stane se nežádoucí, pak zase žádoucí, je bezdomovcem a obratem akcionářem.

Rebecca je po neúspěšné misi odvolána z funkce a prožívá si pracovní i osobní krizi, aby se v závěru rozhodla pro zásadní krok, ale kam?. . . Oba sourozenci jsou jen kousek od sebe a přesto na míle vzdáleni, aby se v závěru sešli v lůnu Hry.

A všude v pozadí se „vzduchem vznáší“ . . . Game . . . skutečnost je hra a hra je skutečnost.

Jen se zde nemanipuluje s lidmi, kteří konají na základě objednávky objednavatele zcela dobrovolně, pod chtíčem hry (viz první díl Game) . . . zde se manipuluje s informacemi, které manipulují davy . . .

Fakt síla . . . především tím, že víc než román je to popsání dnešní reality . . . reality, kterou si buďto neuvědomujeme a nebo nechceme přijmout.

A ten závěr, když dočtete poslední větu dere se Vám na jazyk výkřik . . . Jak to? Co se to sakra děje? Rychle otočíte a ono již dál nic není . . . a nebo vlastně je, ve třetím díle (Bubble). Tak vyzývavě otevřený konec jsem již dlouho nezažil.

Kniha mne zcela pohltila a přitom po otočení poslední stránky mám takové podivné mrazení . . .

Tleskám a dávám plné hodnocení.
Potulný mnich
  18. 1. 2014, 23:57
Buzz je stejně dobrý jako předešlý díl Game a možná o trošičku lepší. HP opět jedná impulzivně a tak není divu, když se zase zaplete do smrtelných problémů. 4 hvězdy.
cmuchal
  28. 11. 2014, 14:08
Obsahuje spoiler spoiler První díl mi přišel velice originální, překvapil mě výborným zpracováním. Do té doby jsem podobné dílo nečetl.
Kniha se mi četla jedním dechem, rychlé střídání dvou dějových linií z pohledu Rebeccy a HP má příznivý efekt, napíná čtenáře a podněcuje k pokračování číst.

Buzz pokračuje, kde Game skončila, druhý díl tedy hodnotím o hvězdu méně, přece jen tentokrát už ve mě nevyvolal takovou fascinaci a neodzbrojil mne, avšak k dokonalosti chybělo málo. Není to kniha, která by zaujala natolik, abych jí vzal do ruky podruhé, svým stylem psaní je poměrně jednodušší a tedy určena opět mladší generaci. Ocenil bych sofistikovanější verzi. Nejde rozhodně o slabý odvar, kterými jisté pokračování jiných knih bývají. Na začátku každé kapitoly mě zaujaly příspěvky uživatele MayBeyho na fóru Pilíře společnosti. Zpočátku jsem přemýšlel, že by bylo zajímavé uvést i obsah všech komentářů ke každému příspěvku, který zmíněný MayBey napsal. Poté k tomu částečně i došlo, ale nabyl jsem toho názoru, že by to bylo zbytečné, komentáře přece jen byly jednotvárné a nelišily se výrazně svým míněním.

Autorův humor mi je dost blízký, dovolím si zmínit pár úryvků z knihy níže.

Ve vězení:
"V železném sevření ho držela smrtelná úzkost, srdce metalo dvojité přemety a HP blil jako Alík na kamennou podlahu."

U Moniky:
"Foukl do čaje a musel hrnek postavit, aby si nespálil prsty. Hrnky bez ucha, určitě very feng-šuej, ale ne moc praktické, pokud nejste sadomasochistického založení."

V kapitole Let the games begin:

"Měl zrovna stejnou šanci na úspěch jako prsatá ženská v hororu, ale stejně mu nezbývalo než give it his best shot."

Ke konci, když začínám mít naději a radost, že HP hru poškodí, přijde strýček Tage a dá HP nabídku ohledně hry. A že Rebecca začne pracovat pro PayTag, to není zdaleka taková třešinka na dortu jako živá Anna Argosová!
Anders De La Motte je ve skvělé formě a upřímně se začínám ihned po dočtení poslední strany těšit na zavěrečný třetí díl - Bubble.
Desmond
  9. 6. 2014, 10:07
O něco slabší než předchozí Game. Mé mírné zklamání je ale způsobeno tím, že jsem od knihy čekal něco jiného.
Pokud se na román podívám jako na samostatné dílo, jedná se o velice dobře napsanou knihu se zdařile podaným námětem s varovným podtónem.
JarKun
  20. 3. 2016, 20:31
To co GAME načala, BUZZ ještě více prohlubuje a já se nemůžu dočkat třetího dílu BUBBLE. Zatímco v první knize jsem si delší čas zvykal na příliš velké množství anglických slov a vět, tak zde je postup opačný. Zatímco na začátku je těch frází až přehnaně, postupně opadávají a nastupuje zajímavý děj, perfektně rozepsané fungování Buzz marketingu. A že to tak i skutečně je, tomu nelze neuvěřit. A aby toho nebylo málo, šokující zvraty v závěru jednoznačně vybízejí - musíte pokračovat s Bubblem. Anders de la Motte to s námi motá úplně stejně, jak Pay Tag s mediálním Švédskem.
Francesco
  22. 5. 2014, 9:43
No popravdě, mě se jednička líbila více. Přišlo mi, že to ani s hrou nemá nic moc společného. Na první díl to ani nikterak nenavazovalo. Přesto byl děj napínavý, plný zápletek a do poslední chvíle nerozluštitelný. Knihu hodnotím kladně a těším se na třetí, závěrečný díl.
marcelline
  5. 2. 2014, 14:35
Kniha Buzz se mi líbila (stejně jako první díl Game) a opět nezklamala. Napínavý příběh se zajímavým rozuzlením na závěr. Anglických výrazů dle mně ubylo - nijak mi nevadily ani v předešlé knize, co se významu týče nedělalo mi problém si je přeložit, ale připadaly mi spíše zbytečné. Jejich použití nechápu a zdály se mi pro čtení rušivé. Jinak kniha super, tak se těším na závěrečný díl!
JeyKey
  22. 1. 2014, 20:23
Stejně našlapené jako první díl,vše do sebe zapadá a těším se jak dopadne v posledním díle,nemohu se dočkat :)
Shan
  20. 11. 2013, 10:09
Jak už jsem psal u Game, tahle knížka přes všechnu fantastičnost je snad více reálná, než Game. Samozřejmě jde o to, že tu máme dalšího skandinávského osamělého (anti)hrdinu, jakých bylo už dost, ale opravdu se mi to četlo dobře a tentokrát se mi zdálo, že autor opravdu ví, o čem píše.
Spoiler alert:

Možná to změní váš názor na internetové diskuse :)