Originální název: Rose Madder

BETA Dobrovský - 2011
ISBN: 80-86029-40-9

BETA Dobrovský (2011) 80-86029-40-9 416
BETA Dobrovský (1998) 80-86029-40-9 416

Příběh mladé ženy Rose, provdané za sadistického policistu-detektiva, který s ní nesmírně brutálně zachází. Jednoho dne se Rose rozhodne od svého muže utéct a začít nový život. V malé antikvariátu spatří podivný obraz starověké kněžky v růžovém rouchu na pozadí pohanského chrámu. Při pohledu na obraz pocítí zvláštní, silné pohnutí a rozhodne se ho koupit. Když jej doma pověsí na zeď, obraz se stane branou do tajemného světa.

vladislaus
  15. 3. 2014, 16:05
Je to jedna z povedenějších Kingových knih, i když nikdy nemohu pochopit ženy, které se nechají trýznit manžely. Rosie to s ním táhla 14 let.
Barabura
  15. 9. 2011, 8:28
Tato kniha mě velice příjemně překvapila. Byla jsem napnutá celou dobu jako struna. Mělo to nápad, hloubku, psychologii, tajemno, napětí, akci, lásku. No prostě super. Dokonce i můj přítel, který nemá rád nereálný věci byl unešen a to i částí s obrazem.
Peetuliska
  22. 2. 2014, 11:37
Rose Madder aneb Mořenová růže, vypráví příběh statečné ženy, která uteče od svého manžela policisty, který ji brutálně týrá. Začíná nový život, postupně si zařizuje byt a ve starožitnictví si kupuje obraz s názvem Rose Madder, který není tak obyčejný jak se na první pohled zdá.
VerenaLord
  29. 1. 2013, 23:48
Jedna z prvních knih, která se mi dostala od Kinga do ruky. Rose je ukázkou ponižované ženy , bohužel King vystihl veškeré týrací procesy tak mrazivě, že mi nejednou zatrnulo.
psychoklara
  19. 12. 2014, 14:33
Rose Madder je vlastně něco jako Alenka v Říši divů v nejdrsnějším provedení. Abyste v syrové realitě týrané ženy věřili na svět za obrazem, musí být autor skutečně hodně dobrý – a to King bez pochyby je.
Líbilo se mi, jakým způsobem vykreslil postavu Normana, že se nespokojil jen s popisem krvežíznivého šílence, ale po kapkách přidával i něco z minulosti, co pomohlo vysvětlit jeho chování, až skoro vzbudil ve čtenáři lítost.
Zároveň mě King dostal tím, jak dokáže udržovat napětí od první stránky – s malou přestávku v několika málo romantických scénkách – až do závěrečného rozuzlení.
A to, jak se dokázal vžít do role týrané ženy i se všemi podrobnostmi v její mysli (které si někdo, kdo to nezažil, nejspíš nikdy nepředstaví) je prostě úžasné.
Potěšil mě i rozvinutý závěr – popis Rosiina života i po mnoha letech od této události. Je příjemné, když se člověk kromě vyvrcholení závěrečné scény dozví, jak to bylo dál.
Jako svou první „kingovku“ knihu hodnotím opravdu pozitivně, a i když není označována za pro něj typické dílo, rozhodně zkusím něco dalšího.
chrispe
  2. 11. 2012, 19:11
Rose Madder se mi vážně líbila. Kniha měla spád a dobrý příběh, do kterého jsem se bez problému vnořila. Za mě čtyři.
MolkoZuzka
  26. 9. 2013, 10:52
Výborná kniha. King je můj člověk... :) Nikdy na něho nezanevřu a vždy bude mým nejoblíbenějším autorem, kterému něco dlužím.
Sabotteur
  20. 6. 2012, 22:30
Zamaskovaný Norman, reference na Temnou věž a epilog dodávající závěru knihy skličující atmosféru dávají dohromady další skvělý Kingovský horror.
Paio
  30. 9. 2012, 11:37
Trocha více fantazie, ale i přesto, že je spoustu věcí v knize nereálných , nemění na tom, že kniha je velmi dobře napsaná. Nepatří mezi nejlepší.
ronynka
  5. 9. 2011, 1:12
Neuveritelny pribeh. Napsany tak poutave jak jen to je mozne. I kdyz jsem ji cetla nekdy pred trema rokama, porad si vsechno pamatuju do detailu. Moc pekna, neni zde tolik krve jako v jinych ;)
Zelda knihkupec
  24. 7. 2013, 16:27
No jak bych to jen... Rose Madder je celkem netypická kingovina. Přehršel čehosi co nápadně připomíná červenou knihovnu hodně šmrncnutou trillerem v podobě drsně týrané ženy. Jak píše ve svém komentáři Leprechaunek: Kingovka pro ženské. Pro mě jedna z těch průměrnějších Stephenových knih, na druhou stranu pasáže z ,,Alenky a její země´´ byla zajímavá nicméně jaksi nudná buďto by neuškodilo její vyškrtnutí nebo naopak přidat na ,,stopáži´´ knihy a tím rozšířit stranu ,,za obrazem´´. Rosiin manžel Norman se mi stal jedním z nejdivnějších záporáků kingových knih hned vedle Randalla Flaga a pana Lelanda Gauta...
JarKun
  13. 4. 2014, 18:54
Ze začátku jsem si myslel, že to nebude můj šálek kávy, tato témata King už zpracovával víckrát. Ale nakonec to byl skvělý mix realného psychodramatu, horroru i fantazie, který mi navíc připomenul, že bych se měl vrhnout na poslední díl Temné věže. Takže super.
leprechaunek
  15. 7. 2012, 13:43
No... Já tomu říkám kingovka pro ženské. Bez negativního významu, nicméně... Trochu bolavá, příliš zasněná... a ve výsledku nic, co by mě zvlášť chytilo. Pro mě jedna z těch, ke kterým se zcela určitě vracet nebudu.

---------------------

twiGGy88
  29. 9. 2013, 21:57
Jedna z knih od Kinga, která ve mě opravdu zanechala dojem. Možná je to tím, že je zároveň první knihou, kterou jsem od něho četla.
čarodějka999
  14. 3. 2012, 20:42
Jako vždy, další u jeho super knížek, které nenechají člověka v klidu než ji dočte. Po delším čase se k ní opět budu vracet.
SaraG
  4. 5. 2015, 10:35
Pro mě velice milé překvapení. Od knihy jsem toho moc neočekávala, vlastně ani nevím proč. Příběh mě ale chytl a nepustil, přečetla jsem ji jedním dechem a celou dobu jsem držela Rose, která prošla tak úžasnou proměnou (nejen fyzickou), palce. Navíc nechybělo ani propojení s Temnou věží, které to u mě pozvedlo o další stupeň. Opravdu skvělý příběh.
Mariona
  25. 12. 2014, 18:20
Rose Madder se mi líbila moc, už od začátku to byl pro mě napínavý příběh, jen mě trošičku ,mrzelo, nadpřirozeno díky obrazu. I bez obrazu by to byl poutavý příběh.
lennyd
  21. 6. 2013, 17:29
Rose Madder je velmi působivý thriller - minimálně ze tří čtvrtin, Kingovi se podařilo vykreslit pocity týrané ženy nadmíru přesvědčivě (samozřejmě, nejsem týraná žena, takže věrohodnost posoudit nemohu), a stejně tak její manžel Norman, psychopatický šílenec, je napsán úžasně.
Co mi ale na této knize vadilo bylo to tajemno, ten svět za obrazem - jednak mne celá příběhová linie za obrazem nebavila, a navíc působila rušivě a kazila dojem z takřka dokonalého díla. Myslím si, že (nejen já) bych tento prvek v této knize oželel, a nechal bych to jen jako "reálný" thriller ze života, bez nadpřirozených prvků - i když je mi jasné, že Stephen King, právem označován za mistra hororu a nadpřirozena, si nemůže dovolit napsat jen tak nějakou detektivku.
TerezaDou
  26. 1. 2014, 0:04
Tato kniha od Kinga byla má první, díky této knize čtu Kinga stále. Líbilo se mi zpracování a podrobné popisování týrané ženy, bylo mi z toho až na nic. Skvělá kniha!
sheylka
  16. 9. 2012, 23:43
Musím říct, že tato kniha je poněkud zvláštní, nejspíš si nezíská každého Kingova čtenáře, maličko mi připomíná "Lisey a její příběh" - taktéž od Kinga. Hodně psychologicky laděný příběh, spíš takové zamyšlení a možná i návod, pro ženy, jako je Rose... Je obdivuhodné, jak mistrně dokázal popsat myšlenkové pochody všech zúčastněných. A co se týče tajemna, byla jsem spokojená - tím se to právě odlišuje od ostatních knih tohoto námětu - obraz Rose brala jako posvátný, nějaký její vzor, útěchu, útěk od děsivé reality... pomáhalo jí to překonat strach. Každý si musí najít důvod proč žít, Rose ho měla díky přítelkyním, obrazu a nakonec i kvůli své nové lásce. Bylo to obtížné, ale ona to vyhrála...
cajdex
  14. 7. 2011, 15:02
Jedna z mých nejoblíbenějších od S. Kinga. Vlastně ani nevím čím mě tak uchvátila, ale udělala to tak, že mě inspirovala ke slohovce k maturitě. Jedna z mála knih, ke které se vracím.
teenka
  7. 9. 2016, 11:39
Velmi zajímavé dílo, které opět mistrně vtáhne do děje. Líbilo se mi, protože bylo velmi nepředvídatelné a člověk nikdy neví, co se na další stránce stane. Musí číst dál a dál. Velmi zajímavý námět knihy.
spil.la
  6. 3. 2016, 22:23
Decentni kniha...která po psychologické stránce je opravdu silná a i přes nepříliš složitý děj je hodně mrazivá. Jedno z lepších děl od mistra.
tenshi-san
  25. 4. 2015, 10:52
Moje první zkušenost od Kinga, zaujal mě přebal v knihovně, tak jsem to prubla a byla mile překvapená. Tenhle autor má skutečně hodně fantazie, ale nesmím ho číst těsně před spaním.....
Jane_Prague
  3. 7. 2013, 15:54
Jediná Kingova kniha, u které jsem brečela. Už je tomu víc než deset let a pořád si pamatuju, jak ji ne a ne odložit. Určitě jedna z knih, ke které se musím vrátit.
terunka003
  18. 3. 2013, 22:12
Zajímavý děj, který asi jen tak někdo nevymyslí. Útěky před manželem, ten strach byl skoro hmatatelný. A nabývání větší a větší odhodlanosti a síly z knihy přímo sálalo. Asi jako z toho obrazu.
Cherylin
  12. 6. 2012, 16:48
Hodně zajímavá kniha, nejvíce mě asi chytla na úplném začátku. Souhlasím s tím, že je fascinující, jak se mohl tak bezchybně vžít do role ženy v této situaci...
MankaManka
  5. 9. 2011, 21:02
Místy trochu předvídatelná, ale stejně skvělá. Kolikrát jsem se vůbec nemohla odtrhnout. A znovu musím na Kingovi obdivovat, že se nebojí dotknout i témat jako je domácí násilí, a jak skvěle dokáže vystihnout myšlenky postav.