V šedých tónech

Poprvé vydáno celosvětově: 2011

CooBoo - 2013
ISBN: 978-80-7447-167-4

CooBoo (2013) 978-80-7447-167-4 287

Píše se rok 1941. Lině je patnáct let a těší se, že po prázdninách půjde na uměleckou školu. Ale jednoho večera k nim domů vrazí sovětská tajná policie a společně s její matkou a malým bráškou ji odvlečou pryč. Čeká je deportace do pracovních táborů na Sibiři.
Lina se musí naučit bojovat o život, přijímat obtížná rozhodnutí, spolknout ponižování a bití a hlavně nenechat se zlomit, udržet si vlastní lidství. A to se jí daří díky své rodině a také lásce k výtvarnému umění. I přes ohromné riziko si kreslí a zapisuje, co všechno ona a ostatní lidé okolo ní zažívají. Nejdříve kreslí, protože doufá, že se díky obrázkům a vzkazům podaří jejímu otci je najít a zachránit. Později proto, aby uchovala paměť národa a vzdala tak poctu tisícům nevinných lidí, kteří byli odsouzeni k smrti, ať už okamžité při popravách, nebo pomalejší v pracovních táborech.
Linin pohnutý příběh je plný lidské krutosti a nenávisti, ale zároveň lásky a naděje. Otázkou zůstává, zda naděje a láska dokáží udržet člověka při životě a s hlavou vztyčenou dostatečně dlouho… (Založil/a: Marlynka)

Ruta Sepetys Ruta Sepetys
*19.11.1967

Introvert
  9. 1. 2015, 15:06
Kniha v mnohém připomíná literaturu zabývající se hrůznými praktikami v koncentračních táborech. Nejen popisy praktikování útrap, které museli lidé podstupovat a jejichž následky si vybraly v mnohých případech tu nejvyšší daň, ale hlavně v přiblížení síly ducha a vnitřní statečnosti několika silných jedinců, kteří mohli ještě dodávat odvahu a udržoval naději pro ostatní. Nelidské podmínky a plynové komory koncentračních táborů nebo nelidské podmínky, mráz a těžká práce pracovních táborů na Sibiři. Všudypřítomná špína a hlad. Hitler a Stalin. Dvě podoby pekla...
Knížka je velmi čtivá a může v základě tuto část dějin ozřejmit opravdu všem. V jednom z komentářů níže zaznělo, že četba získává jiný význam proto, že uvedené postavy (Lina, její maminka a další) nikdy opravdu nežily. Já si to tak úplně nemyslím. Možná tyto konkrétní postavy opravdu neexistovaly, ale spousta jiných ano a pokud vyfabulovaný příběh na pozadí skutečných historických událostí lidem alespoň trochu přiblíží to, co se odehrávalo v poměrně nedávné minulosti, svou neoddiskutovatelnou cenu jistě má...
Kůstka
  7. 12. 2013, 1:29
Krásná knížka.. Vždycky si pak uvědomíte, co se tu všechno ještě ani ne před sto lety všechno stalo a je vám z toho až zle. Není to o minulosti a dějinách, co by vás ze začátku mohlo odradit, je to příběh holčičky, která se snažila společně s ostatními prostě "jen" přežít..
Tereeeza
  9. 10. 2015, 9:48
Docteno, ale jsem z toho hrozne smutna, posledni dobou na me knizky podobneho tematu hrozne dopadaji a drti me svymi silnymi pribehy. Tento mi ukazal zase neco noveho, o tom, jak se zachazelo s obyvateli Litvy, Lotysska a Estonska, potazmo Finska, jsem jeste necetla a rozhodne by se to melo vedet. Je to sice fikce, ale postavena na realnych zakladech a to me desi, jak k necemu takovemu muze vubec dojit.
Kazdopadne se knizka i pres hrozivou atmosferu a tizive tema cte sama, stranky ubihaji. Moc se mi libilo prokladani pritomnosti vzpominkami na minulost. Vsem jsem neskutecne fandila. Asi to jeste budu nejakou dobu vstrebavat.
psychoklara
  17. 9. 2014, 10:16
Linin příběh v mých očích zastínil Zlodějku knih i Stín banyánu (dvě velice úspěšné knihy na podobné téma: nedospělá dívka je v období války vyhnána ze svého domova…) a dalece obě knihy předčil. Možná je to proto, že Lininy myšlenky jsou v patnácti letech daleko vyzrálejší, svůj díl má také fakt, že hlavní hrdinka mi byla víc sympatická než předchozí zmiňované. Zajímavá je také postava Lininy matky Jeleny, která se v krutých podmínkách snaží v ostatních zažehnout jiskru solidarity a touhy pomáhat druhým tím, že začíná sama od sebe a dělí se o vše, co by mohla beze zbytku dát jen svým dětem a zajistit jejich přežití.
Doslova jsem hltala odstavce psané kurzívou (vzpomínky na dobu před deportací) a fascinovaly mě ty drobné detaily, které je dokázaly vyvolat. Kontrast mezi vzpomínkami a aktuálním dějem v příběhu byl srdcervoucí.
Jediná věc mě na této knize zklamala – že není doplněna Lininými obrázky.

„Jeden člověk! Dva kbelíky. Někdo mrtvý?“ ptali se strážní.
Dohodli jsme se, že se budeme střídat. Takhle se ven dostaneme všichni. Dnes byla řada na mně. Snila jsem o tom, že uvidím modrou oblohu a ucítím na tváři slunce. Ale než jsme zastavili, začalo pršet. Všichni jsme se nahrnuli k okénku a chystali dešťovou vodu do hrnků a krabiček.
~
Zaklapla jsem deštník a setřásla z něj vodu na chodník. Z restaurace vyšel pán v obleku a rychle uskočit před kapkami, které ode mě odletovaly.
„Pardon, pane!“
„Nic se nestalo, slečno,“ odvětil, pokývl hlavou a dotkl se prsty krempy klobouku.
Z restaurace se linula vůně pečených brambor a kořeněného masa. Objevilo se slunce, rozprostřelo po asfaltu zlatý filtr a zahřálo mě na temeni hlavy. Skvělé – koncert v parku dnes večer bude, nezruší ho. Matka naplánovala, že do košíku sbalí večeři a uděláme si piknik za svitu měsíce.
(…)
MargarethMatthews
  4. 8. 2014, 22:14
Nádherná kniha, silný příběh... I přes hrůzy, které jsou vykreslovány na jednotlivých stránkách, jsem se od románu nemohla odtrhnout a stránky mi samy plynuly mezi prsty. Moc jsem obdivovala hrdinství určitých osob, ať už "jedněch" nebo "těch druhých". Líbí se mi poukázání autorky i na Sovětské zločiny, o kterých se dodnes mluví až příliš málo. Myslím, že každý by si ji měl přečíst, aby mohl být záměr zmíněný v epilogu naplněn.
Pim
  29. 9. 2014, 8:10
Knížka, která se četla sama. Přečetla jsem hodně rychle. Je zarážející, jak krutě se chovají některé režimy - někteří lidé - asi povětšinou malí a mocní. Je to ze strachu? Všechny zničit. V poslední době se mi množí knihy o hrůzách a hladu lidí, kteří nejsou či nebyli v souladu s některým režimem, kteří jsou nepohodlní, a zdaleka nejde jen o válku. Tady je to o to horší, že se zde střetávají hned dva zákeřné a kruté světy - Stalin a Hitler.Budu muset načíst víc o Stalinovi, jelikož se nestačím divit.
Je alarmující, jak krutě se mohou chovat lidé k lidem. Nešlo zdaleka jen o Hitlera. Čína, Kambodža, všechny totalitní systémy...
Je neuvěřitelné, že podmínky, o nichž píše Lina, mohou lidé dokonce i přežít. Jak silný je lidský tvor. Epilog mě dostal.

MolkoZuzka
  7. 10. 2013, 18:27
Nádherná kniha, která ve mně zanechala hluboký dojem. Příběh mladé dívky, která snaží utrpení v pracovním táboře. Kniha se čte velmi dobře.
Tardis
  11. 12. 2014, 21:07
Poutavý popis dění a zajímavé tematicky navazující "flashbacky". Ale na druhou stranu také hraní na city. A dost zbytečné. Příběh, který končí konstatováním, že by měl být vyprávěn, aby se to už nikdy nestalo, je totiž z velké části umělě vykonstruovaný. Prý se to stalo kterýmsi Litevcům a možná ještě zástupcům jiných národností, ale informace byly získány formou vyprávění, nic z toho se nestalo jedné malé, osiřelé teenagerce a ani jediná postava doopravdy neexistovala...takže to pak celé získává úplně jiný význam.
Nikolka001
  5. 11. 2013, 17:15
Nemám slov. Tato kniha je plná emocí, lásky, zla a všeho možného. Člověka vtáhne do děje a nutí prožívat ty nejhoznější chvíle za doby Hitlera a Stalina. Knihu doporučuji všem čtenářům.
Jana Edita
  7. 5. 2016, 12:39
Určitě to není knížka, ze které bych si sedla na zadek, ale šlo o velmi dobré čtení. Jen mi vadilo, že charaktery postav byly příliš černobílé a v podstatě se v průběhu času vůbec nijak neměnily.
jirka77
  21. 1. 2016, 16:34
Kniha nesplnila vůbec mé očekávání. Málo popsané charaktery postav,minimální popis prostředí,děj knihy nevyvážený ,hlavně konec knihy mi přišel moc rychle useknutý .Na téma pracovní tábory jsem četl o hodně lepší knihy.Jediné pozitivum knihy je že autorka poukázala na málo známe téma dějin pobaltských republik .
Illaa
  29. 11. 2014, 15:15
Velice silný příběh. Sice celou knihu autorka napsala velmi stroze, ale na druhou stranu výstižně. K hrůznostem, které se v příběhu děly, ani moc slov nepotřebujete. Kniha byla obsahově zajímavá, díky krátkým kapitolám se četla sama, ale mám raději knihy, do kterých se můžu začíst a zacházejí více do detailů.
cenevrec
  26. 6. 2015, 21:36
Nedalo se prestat. Proste jsem cetla, dokud jsem nedocetla. Skvela kniha a tisice pocitu. Ani presne nevim, jak hodnotit. Prave jsem docetla a jsem toho plna.
W
  2. 8. 2014, 23:23
Nemám slov. Tahle kniha mi vzala dech..velmi silný příběh, plný emocí a bohužel spíše zklamání.
Rozhodně každému doporučuji k přečtení.
E Vů Na
  1. 1. 2014, 20:01
Vůbec nelituji, že jsem ji koupila!Doporučuji všem čtenářům.Děj patnáctileté Liny mě unesl do děje hned na začátku,kniha se nedala pustit z ruky!
Jahůdka79
  2. 10. 2016, 16:36
Krásná kniha...příběh rodiny, dětských snů, bolesti, smutku ze ztráty svobody, hladu a smrti. Četla se skoro sama.
Daniel Janko
  13. 5. 2016, 15:15
Co dodat, kniha se čte jedním dechem ... Věděl jsem o gulag-ech ale bylo to moje druhá kniha (po Krvavých jahodách) a myslím že asi ne poslední. Velmi dojemný příběh. Na konci se sice dozvím že příběh jako takový je smyšlený ale jsem šokován že zhruba třetina obyvatel pobaltí skončila na Sibiři - což je neskutečné množství. Zaznělo tady že když to není "autentické" vyprávění že kniha ztrácí ten vyšší punc - osobně si to nemyslím. Obávám se že realita byla ještě horší - my co zažili předešlý režim víme co znamená mlčet a nemít problémy. A tak se opravdu nedivím že drtivá většina má panickej strach cokoli říci i dnes.
Za mě - rozhodně doporučuji přečtení na rozšíření obzorů - snad jen pozor na slzy - při čtení se jim neubráníte ...
HDosoudilová
  21. 7. 2015, 14:07
Kniha mě naprosto uchvátila, až nemůžu uvěřit tomu, že se něco takového ve světě dělo (děje) a nikdo s tím nic nedělal. Obdivovala jsem hlavní hrdinku a neskutečně jí držela palce, občas mi i ukápla slza. Doporučuji!
KnihomolkaMary
  4. 7. 2016, 23:35
Velice dojemná kniha, která mne uchvátila! Tento příběh na mne zanechal kousek sebe. Na konci mi stekla po tváři slza. Slza vzájemného štěstí i neštěstí v jednom. I když to bude pár měsíců co jsem ji dočetla, pořád cítím mrazivý dotek Sibiře, bolest těch postav, kterou zažívali. Tu prazvláštní atmosféru, tato doba byla velice těžká. A možná je čas, poděkovat bohu, za to že se proplétám touto generací lidstva.
margarethcross
  21. 12. 2015, 13:11
Krásná kniha o otřesných, šílených a děsivých událostech v pobaltí, které pro mě dosud byly velkou neznámou. Přesto jsem ráda, že jsem knihu přečetla a mohla tak poučit další lidi,kteří o tomhle teroru neměli ani nejmenší ponětí. To jak je kniha napsána vás nutí pokračovat a pokračovat a sledovat osudy mladičké Liny a její rodiny.
123.Iveetka
  10. 12. 2014, 20:18
Super knížka, kterou by si měl přečíst každý! Dostala mě, opravdu. Příběhy lidí, kteří byli stále plní naděje a hlavně lásky, vás opravdu vezmou za srdce a uvědomíte si, jak se před pár lety dokázali lidé k sobě chovat.
Dzinka
  15. 7. 2014, 22:44
Tuto knížku rozhodně doporučuji k přečtení. Byla prostě nádherná. Hned první věta vás vtáhne do děje a pak už jen čtete a čtete.
AnnieDark
  15. 3. 2014, 23:05
Tuto knížku jsem zhltla jako malinu. Bohužel jsem ji měla jen z knihovny, ale mám v plánu si ji pořídit, je to velmi krásně napsaná kniha, která mi vyrazila dech. Čte se ke všemu velmi dobře a já ji dávám plné hodnocení a doporučuji.
ewcam
  16. 1. 2014, 12:59
Kniha se čte jedním dechem. Díky rozdělení na mnoho kapitol cca po 3-5 stranách byste se od ní sice mohli snadno odtrhnout, potíž je ale v tom, že nechcete. Je to kniha psaná na jednu stranu velmi lehce, díky dětské vypravěčce. Hrůzy v ní sdělované navíc s tím, že je to realita, jsou ale v kontrastu s dětským podáním jsou na druhou stranu tak naturalistické... Hladovění, bolest, výsměch, nemoci a smrt jsou popisovány jako běžná součást života - tak, jak to tehdy skutečně bylo. Kniha vás možná nedojme k slzám, ale dojmy z ní a některé obrazy si ponesete ještě dlouho v hlavě...