Originální název: Christine

BETA Dobrovský - 2010
ISBN: 978-80-7306-410-5

BETA Dobrovský (2010) 978-80-7306-410-5 480
BETA Dobrovský (1997) 80-238-0949-0 480

Arnie a Dennis byli dva obyčejní sedmnáctiletí kluci, dokud Arnie neuviděl LeBayovo staré auto Christinu. Arnie byl k němu přitahován zvláštním kouzlem a koupil ho i proti vůli rodičů. Od této chvíle se hodný, neprůbojný kluk začal měnit. Christina si ho podmanila. Kdokoliv mu ublížil, byl Christinou zničen. I jeho dívka Leigha málem přišla o život. Christinin počítač kilometrů se přetáčí zpět a čím víc toho najede, tím je auto lepší. Christina ničí vše kolem Arnieho, ničí jeho duši, jeho lásku, kamarádství a nakonec.

vladislaus
  26. 2. 2014, 18:55
Nápad to je výborný, ale chtělo to být stručnější. Hlavně ke konci se to strašně táhlo. Stále jsem čekal, kdy už dojde k finálovému souboji.
Peetuliska
  24. 2. 2014, 16:39
Většinou je to naopak, čím více s autem jezdíte, tím více se ám postupně rozpadá, tady je ale vše přesně naopak, auto se neustále zdokonaluje, až začíná být i nebezpečné.

Další skvělý kousek od mistra ve svém oboru.
VerenaLord
  29. 1. 2013, 3:22
Tady už je vidět typické Kingovské rysy knihy. Horor jak se patří, mrazí, přesto nepustí z děje. Přestože hlavní hrdina, dá-li se to tak říci, auto, mi není příliš blízké, i tak se snažím hodnotit zcela objektivně. Rozhodně jedna z nejlepších Kingových knih.
HPL
  8. 9. 2013, 16:33
Váhal jsem, jestli dát 4 nebo 5*, ale nakonec dávám plný počet. Určitě se nedá zaředit po bok Kingových nejlepších děl, přesto to byla výborná jízda. Dokonce ani nezařvalo "tolik" lídí. Vztahy mezi postavami jsou (jako vždy) dokonale promyšlené a plně funkční, posedlost pomalu ale jistě graduje. Prim ale jednoznačně hrají pasáže, kdy se Christina vydává na lov (nejlepší byla hodička Fury vs. Camaro!). Konec se taky povedl, přesto že bylo jasné, jakým směrem se bude ubírat.
Kéž by se i moje auto samo opravovalo, ikdyž ta cena za to...
chrispe
  25. 10. 2012, 19:21
Christina se mi četla velmi dobře, jen nerada jsem tu knihu odkládala, abych se věnovala něčemu jinému. Myslím, že děj měl spád a navíc bych nikdy neřekla, že mě bude bavit příběh o autu.
Paio
  12. 12. 2012, 2:58
Skvěle propracované kniha, King se nezapře. Hororový příběh je velmi čtivý, napívavý. Myslím, že bych tuto knihu nezařadila mezi nejlepší kingovky, ale něčím zaujme, má své kouzlo.
ronynka
  28. 7. 2012, 16:30
Četla jsem od něj spoustu jiných děl, a tohle bohužel nepatří mezi ty úplně nejlepší. Byla spousta krásně odporných pasáží, ale zdálo se mi, že se stále opakovaly (například výjevy v autě). Nechci dávat 3 hvězdičky a ani pět, protože to v sobě pořád má něco, co se mi líbilo.
Hazakiros
  31. 10. 2013, 23:52
Zajímavé téma a mistrné zpracování dělají z Christiny poměrně solidní záležitost. Nejde sice o extra špičku, kterou se King projevuje ve většině svých věcí, ovšem jako taková je Christina jistě hodna přečtení.
JarKun
  26. 7. 2015, 17:59
Váhal jsem mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami, ale přece jen nakonec si nechávám "rezervu" pro další knihy. King znovu ukázal, že mu stačí malé téma na velkou knihu a že kromě napětí a hrůzy dokáže krásně vykreslit i postavy. Příběh rozpadajících se vztahů kolem Arnieho je možná ještě silnější, než hrůza toho zatraceného auta. A King umí dostat do děje tak parádně, že člověk si ani neuvědomuje, že se vlastně ani nedozví, jak se to auto vlastně stalo tím, čím je.
Maus
  12. 8. 2015, 7:02
První polovina knížky mi trvala celkem dlouho, ale tu druhou jsem zhltla hned. :) Je to povedená knížka s krásným dějem. Tahle se Kingovi fakt povedla! :)
Mar tty
  17. 1. 2015, 3:40
Miluju Arnieho fanatickou zaslepenost a ujetej vztah k Christine,King má samozřejmě lepší knížky,ať už horory nebo drama,ale tohle je povedeny..Bavilo mě to,přečetl jsem to za den a tejden nemyslel na nic jinyho..
JayJay23
  20. 5. 2014, 23:07
Díky panu Kingovi jsem si i já, (v minulosti) zapřísáhlý ignorant aut, přeci jen jedno auto zamilovala: Plymouth Fury 1958! Děsivé, ale něčím naprosto hypnotizující. Nádherné křivky vozu, rudá barva, skvělá atmosféra a "něco temného". Je pravdou, že se příběh ke konci vleče, čtenář dychtí po finálovém boji a proto se v jistém momentu zdá kniha nekonečná. Pouze z tohoto důvodu dávám 4 *
Alessi
  28. 3. 2012, 14:11
Zdařilé Kingovo dílo. Děj příjemně plyne a člověk hltá stránku po stránce. Velice příjemně se mi četla.
King
  21. 10. 2011, 9:30
Tohle je jeden ze slabších románů, ačkoli není úplně špatný. Sedělo mi tam prostředí, postavy i jejich charaktery, dokonce i střídavý styl psaní. Ale nesedělo mi to auto. Nebylo to vyloženě špatné, ale King dokázal i lepší věci.
Phoebe_Esteban
  18. 7. 2011, 8:47
Dá se napsat horor i o něčem tak obyčejném, jako je auto? King nás přesvědčuje, že ano, dá. A dokonce se dá napsat tak, aby při čtení čtenáři běhal mráz po zádech.
Kniha zaujme a rozhodně se čte dobře, ale podruhé bych ji pravděpodobně nečetla.
Hal_Moore
  4. 4. 2011, 9:56
Posedlá auta, stroje či použité spodní prádlo nejsou vděčná hororová témata. Tohle zaměření se na techniku, která by potřebovala vymítače, svádí v hororovém žánru k posměškům a počáteční nedůvěře. Naštěstí se pod knihu podepsal mistr hororu Stephen King, který pozvedl potenciální hororový skeč na čtivý příběh o dospívání na americké střední škole, do kterého jakoby omylem patřilo i auto, které by českému Upírovi z Feratu natrhlo zadek už v polovině prvního okruhu. Christina je stejně jako samotné auto dravá četba, která se dokáže dostat pod kůži, ovšem jen místy. Zbytek knihy tvoří dvoření se, vztahy v rodině či vztahy mezi kamarády - klasická témata knihy o dospívání. Ne, že by tato část knihy nebyla dostatečně zajímavá, ale hororový fanda by mohl být mírně zklamán. Já si však knihu užil jako celek a fanouškům dobré knihy i Stephena Kinga bych Christinu klidně doporučil.
bren
  20. 1. 2011, 14:10
Nejprve mě ta kniha moc nezaujala, přeci jen auta nejsou moje parketa, ovšem po nějaké době jsem stejně neodolala, jako žádné knize od Kinga, a musím říct že jsem ji přečetla jedním dechcem, je to fascinující horor. Určitě doporučuji k přečtení.