Originální název: Cesta na sever

František Borový (1940) 285
František Borový (1939) 285
František Borový (1937) 285
František Borový (1936) 285

Cestopis z prostředí Skandinávie, kam podnikl Karel Čapek cestu se svou ženou. (Založil/a: trepka)

Karel Čapek Karel Čapek
*09.01.1890 - †25.12.1938

vladislaus
  11. 5. 2014, 15:19
Když píše cestopis takový pan spisovatel jako byl Karel Čapek, tak trochu jazykově exhibuje. Moderní cestopisy se dnes píšou úplně jinak a já jako moderní člověk jsem si Čapkova vyprávění moc neužil.
ilon-a
  14. 2. 2013, 14:56
Velmi krásná knížka, ve které Karel Čapek popisuje svou dlouhou cestu napříč celou Skandinávií. Velmi něžně a láskyplně se snaží vyjádřit krásu každičkého kousku jednotlivých zemí Severu a sem tam přihodí nějaký ten zážitek z cestování lodí nebo z rozhovorů s Laponci. Knížka je také oživena autorovými moc krásnými ilustracemi. Mě osobně se knížka velmi líbila, ale myslím, že pro ty, kteří nemají ke Skandinávii vztah, by byla nudná, zdlouhavá a nezáživná.
Gwaihir
  10. 1. 2015, 15:50
Přestože jsem já sám cestu na sever starého kontinentu podnikl v jiné době a v poměrně rychlejším tempu, nemohu než potvrdit dojem zaznamenaný v tomto milém díle. Mnohé se samozřejmě za ta uplynulá desetiletí změnilo a uchráněna “pokroku“ nezůstala ani drsná tvář severská, avšak mnohé se rovněž zachovalo, a tak i dnes můžeme stále obdivovat přírodní krásy skal, vodopádů či fjordů, architektonické zajímavosti dřevěných kostelů a hanzovních domků nebo také určité kouzlo povahy tamních příjemných a klidných lidí. Líčení v tomto cestopise je proto pro mě jakousi vzpomínkou s kresbami obohacenou básnickým nadáním Olgy Scheipflugové doprovázející svého muže. 85 %
eoj
  6. 12. 2014, 9:11
Tak tahle kniha mi opravdu vůbec nesedla. Moc příjemné, moc roztáhlé, příliš adorující. Vydžel jsem tak prvních 20 stran. Možná jednou zkusím znovu a změním názor.
Michal Piškot Nachtma
  26. 1. 2014, 15:10
Přečteno až po mé vlastní cestě na sever. Jistě, ve Skandinávii se od Čapkovy návštěvy mnohé změnilo, ale nátura lidí a příroda nikoliv. Člověka ta četba prostě vrátí zpátky do Norska.