Čeští svobodní zednáři ve 20. století

Čeští svobodní zednáři ve 20. století

Libri - 2008
ISBN: 80-7277-122-1

Libri (2008) 80-7277-122-1 528

Knížka nastiňuje osudy svobodného zednářství v Československu v první polovině 20. století. Téma samo bývá tradičně spojováno s nejrůznějšími tajemstvími, záhadami či senzacemi. Monografie ukazuje, jaké u nás svobodné zednářství doopravdy bylo. Ambicí autorky je popsat civilní stránku svobodného zednářství a seznámit s jeho hlavními protagonisty. Další rovinou je srovnání s podobnými společnostmi v Československu (Rotary, Odd Fellow, B'nai B'rith). (Založil/a: mitulka)

prkali
  29. 5. 2016, 9:11
Z rozhovoru s velmistrem Veliké lóže České republiky Jacquesem Huygebaertem (Lidové noviny, 19.10.2013):

Kdy a jak jste se stal zednářem?
Byl jsem velmi zvídavý mladík, takže jsem se nápadem vstoupit mezi zednáře zabýval již v osmnácti letech. Řekli mi, že jsem na to příliš mladý, že potřebuji nějaké životní zkušenosti.
Zednářem jsem se stal v Gabonu, když mi bylo 35 let. Každý nový adept je podroben prověřování, musí také se zavázanýma očima odpovědět na všechny položené otázky. Mě se zeptali: Co si myslíte o černých? Odpověděl jsem, že k nim cítím instinktivní odpor. Hned mě vyhodili. Závěr byl, že jsem přinejmenším upřímný. Mým ručitelem byl černošský lékař, který mi řekl: "Jak jsi mohl odpovědět něco takového?" A já: "Jak mně mohli takovouhle otázku vůbec položit?" Pak si mě pozvali ještě jednou a zase jsem udělal chybu: zeptali se mě, co si myslím o rosenkruciánech. Odpověděl jsem, že to byli podvodníci, což se dnes už všeobecně ví. Reakce: ticho. Nakonec mě vzali jako prvního Evropana od vyhlášení Gabonu.