Originální název: Claudius the God and His Wife Messalina

Argo (2016) 978-80-257-1756-1 608
BB art (2006) 80-7341-745-6 471
Odeon (1984) 01-012-84 447
Odeon (1972) 427

Ve druhé knize historického románu (první díl: Já, Claudius) přibližuje Robert Graves čtenářům neobyčejně zasvěceně i poutavě, s vtipem a ironií, formou fingované Claudiovy autobiografie jedno z nejzajímavějších údobí světových dějin. Vlasatec pátý, jenž zotročí stát, zotročí stát proti své vůli. Hlupák to bude, jímž zhrdají všichni. Bude mít vlasů bohatou kštici. Římu dá vodu a na zimu chleba. Zemře pak rukou své ženy neženy ve prospěch svého syna nesyna pravila prastará sibylská věštba, již pro její zlověstnost sice už císař Augustus nezařadil do oficiálních římských sbírek proroctví, jež se však přesto splnila. Pátý římský císař Claudius se stal vládcem z donucení, proti svému republikánskému přesvědčení. A tak se alespoň snažil panovat moudře a spravedlivě samozřejmě v mezích dobového pojetí spravedlnosti napravovat státní aparát, zkorumpovaný senát a soudnictví, vymycovat zlořády, dbát o veřejný blahobyt a leccos se mu dařilo; jeho bystrost a důvtip se osvědčily i ve vojenské strategii, například při tažení proti Británii. Méně už se Claudiovi dařilo v osobním životě; nakonec ho zradili i ti, jimž nejvíc věřil: jeho dlouholetý přítel, židovský král Herodes Agrippa, a jeho nejmilovanější manželka, krásná Messalina. Zavražděním Claudia v roce 54 našeho letopočtu, jímž se uvolnil trůn pro nového císaře, Claudiova adoptivního syna Nerona, uzavírá Graves druhou knihu svého románu fiktivního Claudiova vlastního životopisu. (Založil/a: lord.vader)

rt12
  16. 9. 2014, 19:14
Velmi působivá kniha, sice z mnoha postavami, což mi zpočátku dělalo potíže (bylo mi 14 let), ale napínavý děj vše vynahradil. K oběma dílům se ráda vracím. Musím vyzdvihnout i povedený TV seriál, který v té době šel u nás ještě černobíle a vlastně mě k četbě nakopl.
LadysR2
  27. 1. 2013, 20:34
Četl jsem na učňáku a pamatuju dodnes. Výborně napsaný. Klidně si to někdy přečtu za. I druho (resp. první) knihu o Claudiovi - Já, Claudius
Rominka
  14. 6. 2015, 18:27
Znatelně horší kniha než první díl, místy úplně zbytečné natahování děje. Nicméně stále rozhodně patří k těm lepším a určitě doporučuji přečíst.
RedDuck
  25. 11. 2011, 18:52
Claudiovi prý nikdo nerozumí...přiznám se že na konci Claudiovi nerozumím ani já, po celé dva díly se chová racionálně a na konci totálně nezodpovědně a hloupě. Vysvětlení v knize rozepisuje, ale je přinejmenším pokrytecké.
vladimirju
  1. 12. 2013, 0:26
Výborná kniha. Není sice tak akční, jako první díl. Claudius pokojně vládne, celkem solidně řeší problémy Impéria. Ale šťastný není. Jeho osobní život se mu hrubě nedaří.Klid střídají války, spiknutí, zrada...Ve stáří už na všechno rezignuje a nechá věcem volný průběh.Nemá sílu postavit se otevřenému zlu a je zavražděn.
skranak
  22. 8. 2013, 11:53
Kniha se mi libila,ale musim rict ze prvni dil byl lepsi. Autor moc rozepisuje nektere pasaze. Takze me misty kniha nudila. Ale stoji za precteni.
kiris
  30. 9. 2013, 17:36
Určitě u mne druhý díl nezabodoval tak jako první. Přitom se zdá, že z chronologického hlediska byl jeho život stejně zajímavý. Možná už jsem byla tohoto tématu přehlcená, nebo autor trochu polevil. Těžko říct...