Originální název: La Nuit

ISBN: 978-80-87864-16-6

Kartuziánské nakladatelství (2014) 978-80-87864-16-6 112
Sefer (2007) 978-80-85924-53-4 103
Sefer (1999)

Snad nejvýznamější svědectví holocaustu, sepsané do knihy chladně, z povzdálí a přitom s děsivou blízkostí. (Založil/a: trepka)

Introvert
  31. 8. 2015, 18:42
Příběh otce a syna. Netypické ,,holocaustové" čtení - nejde zde jen o holá fakta a úvahy nad obecným dobrem a zlem, nad svědomím tyrana. Jde zde i o svědomí autora, který je oním synem. Otázky nad vlastními pochybeními tváří v tvář smrti, o volbě - vnitřní hrdinství a čest - nebo život.

,,Nikdy nezapomenu na tuto noc, první noc v táboře, jež proměnila můj život v jedinou dlouhou, na sedmkrát zamčenou temnotu. Nikdy nezapomenu na ten kouř. Nikdy nezapomenu na tváře dětí, jejichž těla se před mýma očima měnila ve žhavé spirály pod němým nebem. Nikdy nezapomenu na ty plameny, jež navěky sežehly mou víru. Nikdy nezapomenu na noční ticho, jež mi navždy vzalo chuť k životu. Nikdy nezapomenu na okamžiky, které zabily mého Boha, mou duši a mé sny, jež na mne hleděly tváří pouště. Nikdy na to nezapomenu, ano kdybych byl odsouzen žít dlouho jako sám Bůh. Nikdy."
ForFreedom
  22. 9. 2012, 12:41
O téhle knize je zbytečné cokoli psát, všechna slova, všech, kteří TAM nebyli, kterých se TMA nedotkla, budou vždy už jen prázdné, falešné, nic neříkající. Vedle Wieselových. Prostě si to přečtěte a doporučte dalším. Noc je hořká ironická reportáž; symbol, nepřítomnost světla, snů i spánku, člověka, lidství, víry, života. Bylo nebylo, byl nebyl, žil nežil. 4/5
Lecter
  5. 9. 2015, 19:42
Mám pocit,že jsem se nadechla,přečetla tuhle knihu a vydechla.A je to přesně,jak se píše tady v komentářích.Je stručná,chladná a přes svoji útlost vyjadřuje všechno.Možná o to víc se mi líbila,než některé s ,,omáčkou ".
mosem
  24. 5. 2014, 15:00
Knížka, která pros svoji zdánlivou prostotu a jednoduchý jazyk, pro mne představuje obrovsky silný myšlenkový impuls. Přečtete jej jedním dechem a ještě dlouho budou ve vás rezonovat slova jako krutost, zlo, víra, sobectví, soucit, naivita, odhodlání, vytrvalost, apatie. To vše, a ještě mnoho dalšího v knize, i přes její útlost najdete.
klenotka
  3. 6. 2014, 8:34
Kniha, kterou by měl přečíst každý bez výjimky! Naprosto neuvěřitelné, otřesné, avšak bohužel více než skutečné... Kniha je krátká, ale úderná, psána 'stručně a jasně', nejspíš i proto je tak silná..
Sauron
  5. 11. 2011, 10:17
Naprosto neskutečný, navíc bohužel pravdivý příběh otce a syna z období, na které by svět neměl zapomenout. Dodnes si pamatuji poslední věty knihy a mrazí mě přitom v zádech. Nutnost pro všechny, kdo chtějí pochopit, co to byl holocaust.
Kavischka
  27. 6. 2010, 14:34
Díky přečteným recenzím jsem se na knihu velmi těšila, ale čekala jsem rozhodně víc. Možná je to ovlivněné tím, že jsem viděla mnoho dokumentů, četla plno věcí. Někdo by mohl říct, že chybí rozvinutí příběhu. Začíná a po pár stránkách hned končí, ale je pravdou, že určitá témata je lepší nerozpitvávat. Lidem se pak chce zvracet!