Nespavost

Beta books - 2011
ISBN: 978-80-7306-442-6

Beta books (2011) 978-80-7306-442-6 614
Melantrich (1997)

Hrdina románu má problémy. V poslední době nemůže spát. Má vidění, ale není si zcela jistý, zda jsou to opravdu halucinace. Nezvykl si ještě, že je vdovcem, a prožívá hrozné časy... A není divu, vždyť děj jednoho z románů Stephena Kinga se odehrává v Derry, malém městečku tak dobře známém všem ctitelům tohoto autora, kde pod klidným povrchem všedního života zuří nemilosrdné síly, strhávající jeho obyvatele do smrtícího víru.

vladislaus
  11. 3. 2014, 14:58
Do poloviny knihy byl příběh o nespavosti. Ralf pak začal vidět aury. Dejme tomu, ale co udělal King z příběhu dál, to je úplná pitomost.
jehlaspichlas
  15. 5. 2011, 12:48
Nespavost? Na 670 stran zbytečně zdlouhavá kniha, která by šla osekat na polovinu, potom
by z toho byl rychle čtivý horor. Je to jedna z mála jeho průměrných knih, která kdy
vyšla.
VerenaLord
  29. 1. 2013, 23:13
Velice pěkná kniha se zajímavým mystickým příběhem. Opět je zde výborný popis postav a detailní rozepsání atmosféry, takže vás kniha vtáhne. Jediné mínus vidím v některých pasážích, které jsou zbytečně natažené a leckdy i méně pochopitelné.
ronynka
  15. 10. 2011, 15:46
Trosku zdlouhava knizka, bala jsem s jit vecer na zachod sama :D A v noci jsem radsi nesla :-D SPOILER - holohlave dokturky jsem videla vsude, konec byl fajn:)
Hazakiros
  1. 11. 2013, 1:02
Pokud se člověk prokouše celou knihou, zjistí, že jde o fantastický nápad s brilantním zpracováním. To, co jsem se v závěru dověděl, zcela předčilo mé očekávání. Jsem nadšen.
Novinha
  29. 4. 2011, 13:06
King znovu prokázal, že je mistr vypravěč. Počáteční pozvolný děj umožňuje čtenáři důkladně až důvěrně poznat hlavní postavu, Ralfa Robertse. Řekla bych, že není právě typický hlavní hrdina: senior a vdovec pochybující o svém duševním zdraví a trpící nespavostí. Jak už to tak u Kinga bývá, je za tím něco víc než jen obyčejná porucha spánku... Tady se děj začíná komplikovat, stává se napínavým a plným nečekaných a zajímavých zvratů. Knihu jsem dočítala jedním dechem, čas mi plynul tak rychle jako na vyšším patře. Je to opravdu skvěle napsaná kniha, možná oproti jiným knihám od Kinga, které jsem četla, méně hororová a více mystická.
"Všechno, co dělám, rychle odbydu, abych se mohl věnovat něčemu jinému."
leprechaunek
  4. 1. 2013, 11:08
Četla, nedočetla... Kinga miluju, ale tohle nešlo. Nudné, zdlouhavé, místy nesrozumitelné, korunované naivními dialogy hlavních hrdinů, nad kterými se chtělo zavracet oči v sloup... Vyhrazuju si právo nečíst to, co mě nudí k smrti, a to ani z principu, takže Nespavost jsem odložila a nelituju.
Svatoslav.Svatomír
  5. 12. 2012, 11:31
Stephen King se vydal na tenký led. Namíchal nám podivný drink s příchutí sci-fi a fantasy thrilleru. Nezapomněl přidat zářivý deštníček v podobě vědeckých teorií a sladkou třešničku na dortu - samotný název městečka Derry. Městečka, které čtenáři znají z románů To a westernové fantasy ságy o pistolníkovi. Ač jsem objemný román vychválil do puntíku, nemohu dát absolutní počet procent. Samotná myšlenka experimentu s žánrovým mixem se mi zalíbila, ale z jejího provedení mám poměrně rozpačité pocity. Není to nijak zásadní kingovka, ale také není průměrnou, natož podprůměrnou.
Kosac
  9. 11. 2016, 9:29
Výborný příběh, ale na mne už moc sci-fi......některé scény už byly přehnané, jinak příběh jako vždy geniální.
chegulina
  7. 3. 2011, 18:57
Výborna kniha. Docela jsem se ze začátku bála těch 672 stranek (poprve jsem ji četla když mi bylo asi 16),ale neni proc... je čtiva,napínava...a originalni. jedna z nejlepších Kingovek pro me.
cenevrec
  21. 7. 2014, 13:51
Dočetla jsem do dvousté strany, a pak už to prostě nešlo. Ze začátku se mi to zdálo dobré, ale pak ty věčné aury a mužíci v pláštích. To už pro mě bylo spíš trápení.
Wictarion
  15. 5. 2014, 13:14
Tak tuhle knihu jsem taky nedočetl. Ve chvíli, kdy začal hlavní hrdina střílet světelné paprsky po "holohlavých doktůrcích", jsem ji raději zavřel. Bylo to trochu moc fantasy i na mě. Mimo to i samotný Stephen King tvrdí, že tahle kniha mu moc peněz nevynesla. Není se čemu divit.
depeche
  3. 2. 2013, 9:05
Mr.King je nejčetněji zastoupen v mé knihovně, jeho styl psaní mi sedí, ale Nespavost mě nepotěšila. Po dlouhé době jsem neměl chuť číst dále a knihu odložit, ale to se nedělá a tak jsem ji zdolal. Měl jsem velká očekávání a tak jsem byl mírně zklamán. Není to špatná kniha, vždyť kdyby ji Mr.King nenapsal Temná Věž by padla, stejně jako Roland ...
Honzy
  27. 12. 2011, 18:41
WTF? Víc snad ani nejsem schopen napsat. Jednoznačně nejhorší knížka od Kinga a to už jich mám minimálně 30 přečtených. Mě prostě ani trochu nechytla a četl jsem ji asi dva měsíce (pro srovnání - Pod kopulí, která má 1000 stran jsem četl měsíc). Nevím, co se mi King tímhle snažil říct. Příště snad vyberu lepší..
mailo-s
  3. 6. 2013, 20:16
No než sem se pustil do téhle knihy přečetl sem si co oní tady píšete většinou že jeto nuda utahaný atd... a to mně donutilo tuhle knihu vzít a číst. Jsem teprve na straně 250 což je kousek za první třetinou ale už ted musím říct že mně to baví a líbí se mi příběh zasazení do místa kde se odehrávalo TO tudíš je zde i spousta odkazů na to co se odehrálo v nejlepším románu jaký jsem kdy četl a zamiloval se do něj.Ikdyž v jiném příběhu znovu se procházím po Witchham street a kansas street a znovu se oběvuje i postava knihovníka Maika Hanlona.
Nespavost zatím teda není vubec utahaná a zdlouhavá ,příběh plyne ve slušném tempu a pořád je co číst a opravdu se těším co se z toho vyvrbí protože už ted je tam hodně tajemných věcí které budou mít na další spád a děj velký vliv
TOUHLE KNIHOU VUBEC NEJSEM ZKLAMÁN BA NAOPAK JSEM VELMI MILE PŘEKVAPEN A NAPNUT.
kittyMITTY
  17. 4. 2013, 9:39
Tak a další knížka, kterou jsem od Kinga nedočetla. Neuvěřitelně vlelká knížka, zápletka nijak tajuplná, spíše dost předvídatelná. Ze začátku to ještě jde, člověk čeká, co že se to na něj chystá, ale postupem je to horší a horší....No a posledních 50 stránek jsem si už vážně nechala ujít...
tinkakopek
  31. 3. 2013, 0:05
Není to jeho nejlepší kniha, rozhodně ale také ne nejhorší. Příběh je velmi zajímavý a knihu mi opravdu netrvalo přečíst dlouho. To co ubralo hvězdičku je, že to bylo zbytečně dlouhé, ale jinak velmi krásná kniha
sheylka
  13. 11. 2012, 23:11
Neuvěřitelná kniha. Je fakt, že jsem ji četla o něco déle, než u mne bývá - co se týče čtení Kingovek - zvykem, ale stálo to za to. Už na začátku knihy, kdy mi došlo, že Ralf je důchodce jsem si říkala, že mne kniha nejspíš moc nechytne - trošku jiná generace. Ale opak byl pravdou. Začátek malinko zdlouhavý, ale později, kdy si člověk dosadil souvislosti, začala "zábava".
...SPOILER...
Moc se mi líbilo, jak se v této knize (a nejen v ní) nepatrně (nebo snad zásadně?) prolíná víc Kingových děl - Susan Dayová (mluvilo se o ní i v Rose Madder), a teď má oblíbená pasáž o malém Patrikovi, malujícím si na zadní stranu omalovánek od McDonalds ....
........"Uprostřed se tyčila k modrému nebi s buclatými bílými obláčky tmavá věž, postavená z černých kamenů. Obklopovalo ji pole sytě rudých růží. Kousek stranou stál nějaký muž ve vyšisovaných modrých džínsách. Kolem pasu měl dva nábojové pásy a u boků dvě pouzdra na pistole. Úplně na vrcholku té věže stál muž v červeném plášti a díval se na pistolníka dole s výrazem, v němž se mísila nenávist se strachem. Ruce měl na parapetu věže a zdálo se, že je má také červené. ... "Kdo je tohleto?" zeptala se (Sonia, Patrikova matka) a ukázala na malou postavu, shlížející žárlivě z vrcholu tmavé věže. "To je Červený král," řekl Patrik. "Aha, Červený král. A kdo je ten muž s pistolemi?" ... "Ten se jmenuje Roland, mami. Někdy se mi o něm zdá. Je to král."

...A hodiny smrti tikají...
Childe
  16. 11. 2016, 22:32
Tuto knihu jsem četl již před drahnými roky a nezanechala ve mě moc dojmů, v knovně leží, neměl jsem už nikdy odvahu ji otevřít znovu. Uvítal jsem tedy audioverzi a snažil se znovu začíst, teda zaposlouchat, do dlouhého příběhu.
Nevím jestli to bylo tím, že už mi některé části vypadly z hlavy nebo mi to poslouchání více vyhovuje než tlustá kniha na klíně, ale docela mě to bavilo. Příběh je originální, dozvíte se jak to dopadne, když málo spíte, proč nechodit k doktoru Litchfieldovi (nejen k němu), co se prodává v lékarně a proč to nekupovat, také něco o neziskovkách a fanaticích kolem nich. Postřehnete i nikoli drobné propletení děje Nespavosti s Temnou věží, nechybí reálie z Derry, říčka Kenduskeag, vodojem a věci co spadnou do kanalizace a pak se zase po čase objeví, ó.
Je to zkrátka pro ty co Kinga milují a leccos mu odpustí. Rozhodně s Nespavostí, podobně jako já kdysi s Osvícením, u Kinga nezačínejte, nebo to nedočtete... i po letech nechávám 3 hvězdy, no 3 a půl, ať nespím!
HDosoudilová
  3. 7. 2016, 13:52
Moje první zkušenost s tímto autorem a musím říct, že mě to nijak zvlášť nechytlo. Ale nemyslím si, že by to bylo stylem, jakým autor píše. Rozhodně mu dám ještě šanci u jiného díla. I když některé části mě bavily víc, celkově bych řekla, že by kniha klidně mohla mít o polovinu méně stran.
HellFire
  1. 1. 2012, 22:25
Nespavost je teprve druhá kniha, kterou jsem od Kinga četl (i když jako první pro mě byla lahůdka Temná věž, což je knih více :)) a přes počáteční odpor co se týče tloušťky knihy jsem se do děje začetl a nakonec vůbec nelituji. King je opravdu velmi čtivý. Nenápadná zmínka o Rolandovi mne fakt potěšila :).
Martina Horáková
  6. 6. 2016, 8:45
Ze začátku hodně slibně vypadající, ale od chvíle, kdy Ralf začal vidět aury, šla veškerá atmosféra i čtivost čím dál víc do háje. Kinga mám nejradši, ale tohle se nepovedlo.
SamanthaClara
  14. 3. 2016, 20:13
Nejlepší kniha, kterou jsem od něj četla, a že jsem jich přečetla opravdu hodně. Líbí se mi, že autor vždy dokáže překvapit! A to takovým způsobem, že jen zírám :D
Máťa71
  10. 6. 2014, 14:04
Dočetl jsem do konce a řekl si, že například Nezbytné věci se mi líbili mnohem víc. Není to špatná kniha, ale to nadšení a těšení se na vývoj příběhu jako u jiných titulů Stephena Kinga se u Nespavosti nekonalo.
Neithan
  28. 4. 2012, 16:59
Kniha od které jsem očekával mnohé, ale rozhodně ne utrápených nudných a zdlouhavých 614 stránek. Dočel jsem ji dá se říct přes bolest, nenašel jsem v ní nic čím by mě zaujala, nedokázal jsem se vžít do role postav ani si představit děj. Inu, 100 lidí 100 chutí. King už má pěknou řádku vysoce hodnocených knih a je proto normální že čas od času se najde výjimka.
Topolina
  3. 3. 2011, 21:32
Skvělá knížka, jako snad téměř všechny Kingovky. Je to hodně dlouho co jsem ji četla a když jsem si ji chtěla koupit, nebyla nikde k sehnaní a vydavatel mě ujišťoval, že další vydání není zatím v plánu.... Ale když jsem zjistila, že ji tento rok vydávají znovu, měla jsem ohromnou radost....samozřejmě okamžitě objednávám :-)
Manny
  17. 2. 2011, 20:52
Nespavost byla moje druhá "Kingovka" (první byla Řbitov zvířátek)...musím říct že mě to hodně dostalo...a na konci mi bylo lehce do breku:-)perfektní nápad, perfektní sepsání a kdyby to šlo tak tomuhle dílu dám šest hvězdiček...tu jednu navíc kvůli tomu že sem se nad celou problematikou Náhody a Účelu dlouho zamejšlel a stopa po tomhle románu ve mě zůstala i tak dlouho po přečtení
Luchan
  26. 8. 2010, 15:29
Typický King. Skvělý nápad, skvělé prostředí známého Derry, a výborné charakteristiky postaviček v něm žijících. Začátek má poměrně pomalý rozjezd ovšem druhou polovinu přečtete jedním dechem:-)Jedna z jeho nejlepších knih.