Originální název: Les vacances du petit Nicolas

BB art - 1997

BB art (1997) 120

Humorné historky ze života malého francouzského školáka, tentokrát z prázdnin u moře. (Založil/a: matrosh)

René Goscinny René Goscinny
*14.08.1926 - †05.11.1977

Magyana
  16. 5. 2013, 12:19
Krásná a ohromně vtipná knížka doplněná neméně vtipnými ilustracemi. Ráda se k ní čas od času vracím.

Tatínek si odkašlal, pak mi položil ruce na ramena a řekl mi:
"Mikuláši, chlapče, my s tebou letos na prázdniny nepojedeme. Pojedeš sám. Jako dospělý člověk."
"Jak to sám?" zeptal jsem se. "Vy nepojedete?"
"Mikuláši," řekl tatínek, "prosím tě, buď rozumný. My s maminkou chceme trochu cestovat a myslili jsme, že by tě to nebavilo, a tak jsme se rozhodli, že tě pošleme do dětského tábora. To ti prospěje, budeš tam mít kamarády stejně staré, jako jsi ty, a určitě se budeš dobře bavit..."
"Je to sice poprvé, co nebudeš s námi, Mikuláši, ale je to pro tvé dobro," dodala maminka.
"Tak co, Mikuláši... co říkáš, kamaráde?" zeptal se tatínek.
"Senzace!" zařval jsem a začal nadšeně poskakovat po pokoji. Jelikož, fakt, uznejte sami, letní tábory jsou zaručeně bezva. Je tam fůra kluků, chodí se na výlety, hrají se všelijaké hry, zpívá se okolo táboráku... Byl jsem tak nadšený, že jsem dal tatínkovi a mamince pusu.
Po večeři byl hrozně dobrý dort a já si mohl vzít několik kousků, poněvadž tatínek s maminkou vůbec nejedli. Jen jsem nemohl pochopit, proč se na mě dívají tak vytřeštěnýma očima. Vypadali dokonce trochu rozzlobeně.
Ale já vážně nevím proč, vždyť jsem byl přece rozumný, ne?
chrispe
  16. 2. 2013, 13:56
Tuhle si ráda beru na cesty! Nejraději mám první příběhy, kde Mikuláš jede na dovolenou s rodiči... i když teď to mám chuť zase přepsat a napsat, že skvělé jsou všechny.
cholstik
  21. 7. 2011, 17:54
Tato knížka vypráví prázdninové příběhy malého Mikuláše, které zažil se svými rodiči a kamarády. Mikuláš je kluk, kterého napadají samé klukoviny. Naštěstí pro něho a jeho kamarády zpravidla jejich dobrodružství dopadnou šťastně.
luucie
  9. 9. 2012, 11:07
Naprosto úžasná knížka, u které se zcela odreagujete a pořádně zasmějete. Je vhodná nejenom pro děti, ale i pro dospělé. Knížka mě vždy rozveselí a můžete u ní i zavzpomínat na vaše dětství. Už se těším na další Mikulášovy příběhy.
Naglice
  30. 1. 2012, 9:01
Když jsem knihu četla, nadávala jsem na velmi dlouhá souvětí, která autor často v této knize užívá.
Příklad: "Každý rok,chci říct loni a předloni, jelikož předtím jsem byl ještě moc malý a nepamatuju se na to, zkrátka rok co rok se tatínek s maminkou hádají, kam se pojede na prázdniny, a nakonec se maminka rozpláče a prohlásí, že pojede k mamince, a já se dám taky do breku, jelikož mám bábinku hrozně rád, ale u ní není moře ani pláž, a potom se stejně jede tam, kam chce maminka, ale ne k bábince."
Autor si také velmi rád hraje se jmény, během prázdniny Mikuláš potká své nové kamarády Ignáce, Horáce, Pafnuce, Pankráce, Serváce a Bonifáce. Na dalších prázdninách je to Hubert, Herbert, Gualbert, Robertek, Norbert atd. Je to na jednu stranu velmi povedené, na druhou stranu v knize postavy vystupují tak často, že jsem v tom měla chvílema pořádný zmatek.
Jednotlivé příběhy jsou veselé, je v nich krásně popsáno, jaké starosti mají s dětmi rodiče a jak se na to dívají samotné děti. Nicméně si neumím představit, že bych takové děti potkala, protože bych je asi zabila. :-)
dudy
  1. 6. 2011, 17:20
Já to raději nehodnotím, protože bych musel dál hodně málo. Je to moje první knížka o Mikulášovi (a i poslední) a tento žánr mi prostě nesedí. Toho kluka bych poslal na prázdniny na Sibiř a doufal, že se už nevrátí.