Nonstop knihkupectví pana Penumbry

Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Host - 2013
ISBN: 978-80-7294-821-5

Host (2013) 978-80-7294-821-5 320

Románová prvotina snoubící moderní technologie a středověké záhady.

Do knihkupectví pana Penumbry v San Francisku nastoupí na noční směny nový prodavač Clay Jannon, webdesignér, který přišel o předchozí místo kvůli ekonomické krizi. Zákazníků není mnoho a do obchodu se vracejí stále titíž — ale vlastně si nikdy nic nekoupí.

Místo toho si půjčují obskurní svazky ze zadních koutů obchodu a hlásí se k členství v jakémsi tajemném klubu pana Penumbry. Zdá se, že knihkupectví je jen zástěrkou něčeho většího.

Clay spoléhá na to, že mu jeho přátelé — Neel, podnikatel ze Silicon Valley, a Kat, specialistka na vizualizaci dat zaměstnaná v Googlu — pomohou zjistit, co se vlastně v jeho novém zaměstnání děje. Z chování zákazníků vypozorují zvláštní vzorec, který je poté dovede k šifrovaným zprávám. Ukazuje se, že tajemství pana Penumbry dalece přesahuje zdi knihkupectví.

Vitální a oslnivě inteligentní kniha. Robin Sloan napsal dobrodružný příběh pro jednadvacáté století. Román evokuje pohádkový půvab knih Haruki Murakamiho, kyberpunkovou inspiraci Neala Stephensona i raného Umberta Eca. Má v sobě jedinečnost, citlivost i živost, která je v beletristickém světě vzácná. (Založil/a: Pihtipudas)

#knihy  #beletrie
Robin Sloan Robin Sloan
*??.??.1979

vladislaus
  23. 11. 2013, 12:49
Já jsem touto knihou nebyl příliš nadšen, ale vyprovokovala mne v pátrání po záhadném jméně Gerritszoon. Víte, že toto jméno je vlastní jméno filozofa Erasma Rotterdamského?
alča87
  24. 3. 2015, 17:56
Krásná pohádka, sice jsem na začátku čekala propracovanější "záhadu", ale i tak se mi kniha moc líbila. Velmi dobře se mi četla, děj se pořád posouval dál bez zbytečných kudrlinek. Skvělá atmosféra knihy mě pohltila a já si jí užívala do poslední stránky. Žádná vysoká úroveň to sice není, ale myslím, že stojí za přečtení. Pokud ji hodnotím jako pohodovou knihu na oddech, tak musím hodnotit jen kladně.
S.monika
  7. 2. 2014, 0:14
začátek vypadal velmi slibně, ale od polovina byl děj přišel předvídatelný a konec mě nijak nepřekvapil. Ale kniha určitě stojí za přečtení, taková oddechovku do křesílka, když není nic lepšího na práci
Potulný mnich
  26. 12. 2013, 10:58
Knihkupectví, kde se tajemství dá krájet snad i nožem a kam si prapodivné lidé chodí vypůjčovat ještě prapodivnější knihy. Opravdu úžasná kniha s dějem, který na našem trhu chyběl. 100%
Taylor
  4. 3. 2014, 14:22
Velmi čtivá kniha, která spojuje starý svět s tím novým...tedy knihy s počítači. Knihkupectví v knize je snad snem každého člověka, který má rád záhady. Kniha je hodně velká oddechovka. Velmi příjemný debut. Snad nám mistr Sloan neusne na vavřínech a přidá něco podobně nápaditého a čtivého.
Pihtipudas
  3. 12. 2013, 11:12
Nonstop knihkupectví pana Penumbry je román, ve kterém si najde to své snad úplně každý.
Je psaný živým současným jazykem, ale zároveň v pasážích o starých knihách a tajném spolku nepůsobí rušivě - jakoby autor dokázal vše propojit bez jakýchkoli problémů.
Ostatně propojit nepropojitelné mu jde velmi dobře - jak jinak vysvětlit román o starých knihách, počátcích typografie a nejmodernějších systémech Googlu? Nejsem žádný odborník na moderní technologie a možnosti Googlu, ale mi vše vyznělo opravdově a uvěřitelně.
A zmínky ze "starého" světa pět 500 lety, kdy Aldus Manutius vydával své knihy, to je parádička pro všechny milovníky literatury, typografie a skvělé oprášení znalostí z dob studií - kdo by to byl čekal, že si na staré dobré "aldinky" vzpomene při četbě románu, který napsat mladý Američan, co se živil na Twitteru?
K tomu všemu je úžasná postava pana Penumbry (není to hlavní hrdina, kdo vás nejvíc upoutá, ten je jen jakýmsi vypravěčem a hledačem pravdy, který se do víru událostí dostal tak nějak náhodou a zalíbilo se mu v něm). Pan Penumbra je postava velice sympatická, milá, odhodlaná, ale zároveň jaksi zranitelná a nenápadná. A taky trošku nepropracovaná (jako vlastně všechny postavy). Každopádně autor to snad napraví v nové knize, která vychází v USA a v níž se bude věnovat právě postavě Ajaxe Penumbry v době předtím, než se událo to, co se událo v Nonstop knihkupectví.
Knihu rozhodně doporučuji a moc ráda bych se dočkala i jejího zfilmování - nemohla jsem si pomoct, ale během čtení jsem prostě všechno viděla tak živě a filmově (přestože bych román neoznačila za "filmově napsaný"). Tak třeba se dočkám. Nebo alespoň toho pana Penumbry v nové knize. V češtině.
lacertacz
  9. 6. 2015, 12:58
Triviální literatura pro intelektuály. Vzácný žánr. :) Čte se jedním dechem. Začátek výrazně lepší než konec, jako by to dopsal někdo jiný.
Zuzzi
  1. 9. 2014, 20:35
Strašně milá knížka, která v sobě kombinuje klasickou fantasy s hi-tech dobou a současnými vymoženostmi. "Souboj" hrdinské fantasy s technologickou vyspělostí Silicon Valley - kdo asi zvítězí? :) Příběh ke konci už nemá takový spád, ale vlastně to vůbec nevadí...
Krásná pocta pocta klasickým fantasy autorům.
hodnocení 8/10
kure91
  6. 11. 2013, 20:58
Poslední rok, dva čtu téměř výhradně severské krimi, ale tohle byla příjemná změna, Hodně zajímavě a čtivě napsaná knížka se zajímavou zápletkou a dobře promíchaným "starým světem knih" a "novým světem IT"
katchenka
  22. 2. 2014, 20:31
Kniha je velmi čtivá. Hlavně první třetina knihy, kterou jsem "zhltla" ani nevím jak. Rozuzlení příběhu mne nebavilo. Jako by to najednou psal někdo jiný. Ale oddechovka po práci dobrá:)
turtle.lulu
  5. 9. 2014, 18:06
Ze zacatku jsem si rikala, jestli mam vydrzet a cist dal, nebo knizku odlozit. Jsem rada, ze jsem ji neodlozila! Do pulky se dej trochu tahne, ale od poloviny dostava dej zajimavy spad. Musim rict, ze zaver knihy a jeji vyvrcholeni je naprosto skvely a uplne me nadchnul!
mischka
  14. 5. 2014, 0:08
Milá, zábavná, vtipná a inteligentní knížka. Máloco z toho, co jsem v poslední době četla, mě tak pobavilo. Vtipný a přitom více než současný střet starého s novým, pro mě, starého knihomola se slabostí pro papírové knížky a odporem ke všem čtečkám, doslova balzám na duši. A ještě jedno velké plus - díky korektorům - jedna z mála knih poslední doby, kde se to nehemží překlepy a pravopisnými chybami!
mistule
  22. 4. 2015, 14:02
Moje čtenářská dušička chrochtá blahem :-) Nenáročné, ale velmi zábavné a chytlavé čtení, sem tam něco napětí, sympatické postavy...
krampi
  26. 3. 2015, 9:33
kniha mne docela bavila. lehký čtivý příběh, kde se setkává moderní svět s lehce magickým. Příjemná změna v době, kdy letí jen detektivky a násilí
Sahara
  19. 2. 2014, 20:14
Mě tato kniha tedy ničím nenadchla. Jednoduchý příběh, jednoduchý jazyk...tipla bych, že ji budou mít rádi spíš "náctiletí", asi už jsem starší ročník :-)
Zazu
  17. 1. 2014, 11:46
Páni! :)
Neuvěřitelně poutavý a živý příběh! Právě jsem dočetla jedním dechem a smekám před touto knihou, kde se podařilo zajímavě propojit "dnešní svět" s dobou dávnou. Hned první stránky vás přímo vcucnou do děje a až do posledních z nich nedočkavě čekáte "Jak to vlastně dopadne?"...
Díky hlavnímu hrdinovi vás i úsměv bude provázet. :-)

Dobrá kniha ve správný okamžik!
;-)
Petya H.
  28. 10. 2013, 15:06
Tato kniha je naprosto pohodové, příjemné čtení, které potěší duši každého knihomola i milovníka technologií.