Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Domov

84%
4 16
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Domov
Autor:


Nejnovější vydání:
Odeon - 2013
ISBN: 978-80-207-1508-1
Počet stránek: 128
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Odeon (2013) 978-80-207-1508-1 128

Píše se rok 1953, zrovna skončila Korejská válka a Frank Money se vrací domů, do malého městečka ve státe Georgia. Prožil různé válečné hrůzy, jeho zranění nejsou jen fyzická. Vrací se do země a doby, kdy reálná práva černochů byla spíše papírová než skutečná. Svůj domov zprvu nepoznává, za tu dobu se hodně změnilo. Stejně tak je otřesen svou vlastní netečností, pokud jde o mladší sestru, kterou zneužíval lékař v soukromé nemocnici. Posléze se Frank rozpomíná na své dětství, na svůj domov, na svou rodinu, a začíná v sobě nacházet odvahu k činům, na které dříve neměl ani pomyšlení.

Ukázka z textu Když se Frank ukládal do tmy modelované měsíčním svitem lemujícím obrysy rolet, doufal, že mu tahle křehká střízlivost, v níž se bez Lily až dosud udržoval, nepřivodí staré známé sny. Ale můra se vždycky dostavila v noci, nikdy netloukla křídly za denního světla. Doušek skotské ve vlaku, dvě piva o pár hodin později – zvládl to docela dobře. Usnul celkem rychle a před očima měl jen obraz bosých nohou – nebo to byly ruce s krátkými prsty? Po několika bezesných hodinách ho však náhle probudil zvuk připomínající cvaknutí spouště nenabité zbraně. Posadil se na posteli. Kolem byl klid. Až po chvíli rozeznal ve čtverci světla z okna siluetu mužíčka z vlaku s nezaměnitelným kloboukem. Natáhl se po lampičce u postele. Záře odhalila malého chlapíka v bleděmodrém elegantním obleku. „Hej! Kdo sakra jste? A co mi chcete?“ Frank vyskočil z postele a zamířil k postavě. Ale udělal sotva tři kroky a elegantní mužík se rozplynul. Znovu si lehl a napadlo ho, že tenhle živý sen není ve srovnání se všemi ostatními z dřívějška vlastně tak hrozný. Nebyli v něm psi ani ptáci požírající to, co zbylo z jeho kamarádů, jež vídal v halucinacích, když seděl na lavičce v městském parku. Byl vlastně docela legrační. O těchhle hejskovských oblecích už slyšel, ale ještě nikdy nepotkal nikoho, kdo by je nosil. Jestli měl být takový oděv symbolem dospělosti, dal by přednost bederní roušce a uměleckým bílým čmáranicím na čele a na tvářích. A v ruce oštěp, přirozeně. Jenže tihle elegáni zvolili jiný kostým: vycpávky v ramenou, klobouk s širokým okrajem, hodinky na řetízku, nohavice s úzkými manžetami nabírané k pásku skoro až v podpaží. Dostatečně nápadná módní vizitka, aby přilákala zájem policejních hlídek na východním i západním pobřeží. (Založil/a: Nika_D)

(více)  
Toni Morrison Toni Morrison
*18.02.1931

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Fade
100% 100% 100% 100% 100%
  14. 2. 2014, 11:09
Morrisonová mě s každou další knihou přesvědčuje, že je neobyčejná a výjimečná spisovatelka, která umí vytvořit atmosféru jako jen málokdo. Nemusí v knihách používat velká odhalení, a pokud tak činí, dělá to jen nenápadně. Čtenář tak při čtení nelapá zděšeně po dechu, ale spíš ho v průběhu děje nepříjemně mrazí v zádech. Její knihy si prostě užívám a s Domovem to nebylo jiné. Frank Money, jehož jméno je však spíše smutnou ironií, je další obětí války. Nemůže ho zachránit žádná obyčejná žena, nadějí mu je jeho sestra, která však svůj život také nemá pevně v rukou. Jednou si tenhle příběh o záchraně a odpuštění přečtu ještě jednou. Stojí to za to.

Šárka Knihomolka
80% 80% 80% 80% 80%
  3. 10. 2016, 12:15
Knížka je útlounká, ale navzdory nízkému počtu stran v ní najdete mnoho. Připomenete si, jak černoši žili v Americe v padesátých letech minulého století. Že pro bílé nebyli víc než dobytek. Neměli žádná práva. Autorka dobu místy popisuje opravdu drsně. Už jen záblesk vzpomínky na samotném začátku příběhu, kde Frank a Cee ještě jako malé děti potají sledují zakopávání černošského těla. Některé pasáže jsou naopak napsány s větším citem.
Pokud knihu nebo autorku neznáte, podívejte se po ní. Jde o syrový a nepřikrášlený pohled na onu těžkou dobu.