VÚ 7374

VÚ 7374

Svět křídel - 2013
ISBN: 978-80-87567-32-6

Svět křídel (2013) 978-80-87567-32-6 208

Ještě před tím, než skončila 2. světová válka byl svět na konferenci v Jaltě rozdělen dohodou velmocí na východ a západ a k řešení válečného konfliktu byly při bombardování japonských měst Hirošima a Nagasaki použity jaderné zbraně. Vzhledem k poválečné politické situaci se počítalo s tím, že pokud dojde k dalšímu světovému konfliktu bude tato válka nukleární. Na území Spolkové republiky Německo byly rozmisťovány rakety schopné nést jaderné hlavice. To vyžadovalo odpovídající reakci. Ta nepředstavovala rozmístění atomových zbraní na našem území, ale vytvoření specielní jednotky, která by byla schopná na území nepřítele zbraně tohoto typu vyhledat a likvidovat. Nepřítelem číslo 1 byla balistická raketa středního doletu „Pershing“ (MGM-1 Pershing). Po přijetí strategie vedení lokálních válek se však na úkolech této specielní jednotky nic nezměnilo, neboť s jadernými prostředky se stále počítalo. VÚ 7374 byl unikátní jednotkou ČSLA vytvořenou v této složité době, význam a důležitost této speciální jednotky nijak nesnižuje fakt, že „bojovala“ jen ve „studené válce“. (Založil/a: mitulka)

Jiří Dufek Jiří Dufek