Schismatrix plus

Poprvé vydáno celosvětově: 1996

Laser-books - 2006
ISBN: 80-7193-213-2

Laser-books (2006) 80-7193-213-2 540

Zásadní kyberpunkové dílo, které ovlivnilo pozdější vývoj science fiction. Narozdíl od původního (pouze v zahraničí) vydaného Schismatrixu obsahuje Schismatrix plus navíc pár dalších povídek ze světa mechanistů a tvárných. (Založil/a: Astu.)

HELLBOY-DB
  23. 6. 2013, 16:40
Knihu jsem začal číst od povídek, kdy první dvě byly celkem zajímavé a hodně mě navnadily na román. Kdybych já bláhový ale tušil, že zbylé tři povídky, které byly kvalitativně už úplně někde jinde než první, předznamenávají kvalitu zbytku knihy. A tak co se týká románu, to bylo pro mě celkem utrpení, na pozadí několika staletí příběhu bylo hodně lokací, ale skoro ve všech se řešily celkem nezajímavé věci a tak jako už u pár knih jsem ji dočetl jen s přemáháním, protože mě strašně nudila.
Kdyby nebylo povídek tak je to jen za hvězdičku, s nimi za ===40%.

- Roj (Swarm) (1982) --- 80%
- Pavoučí růže (Spider Rose) (1982) --- 80%
- Královna Cikád (Cicada Queen) (1983) --- 20%
- Zapuštěné zahrady (Sunken Gardens) (1984) --- 60%
- Dvacítka evokací (Twenty Evocations) (1984) --- 40%
Tardis
  13. 4. 2015, 0:04
Nezvyklá sci-fi o transhumanismu a (jeho) politice. Hned asi po prvních 50 stranách jsem nedočkavě hledala, kde jsou ty slibované "povídky", protože jsem měla dojem, že jde o konzistentní a dlouhý příběh. A on jím taky je, minimálne do nějaké 250 strany, za ním následuje několik kratších, ale ne krátkých povídek. Samotný příběh za **** a povídky za ***, ale ta poslední je opravdu dobrá, má výborně-zajímavou strukturu vyprávění.
Zhabza
  19. 11. 2012, 15:01
Těžko hodnotit toto dílo jen krátkým komentářem. Sterling není zrovna jednoduché počtení a chvílemi dokáže i pěkně nudit. Na druhou stranu je… geniální. Kdybych se ale nepročetl až k úplně poslední stránce, větě, asi by pro mě tato kniha zůstala navždy nepochopena.

Sterling několikrát po sobě začíná budovat celou knihu téměř od znova, jako by lepil jednu povídku na druhou. Ze začátku vše sedí, ale když se po nekolikáté dočtete, místo pointy, k novému restartu začne to být docela flustrující. Člověk se ztratí a Sterlingovi trochu chybí spisovatelský um k udržení čtenářovi pozornosti. Je opravdu těžké knihu neodložit.
Teprve až na zmiňované poslední stránce, mi vše konečně zapadlo do jednoho celku. A já jsem pochopil to, o co se na předchozích stranách autor snažil. Velmi zajímavý a asi neopakovatelný zážitek. Okamžitě jsem dostal chuť přečíst knihu znovu.
Povídky už jsem na této vlně údivu zhltl bez žvýkání.
Matys
  13. 6. 2016, 12:25
Zprvu je třeba říct, že Sterlingovy povídky jsou naprosto geniální, především z hlediska představivosti a neuvěřitelných nápadů. Na druhou stranu román samotný nedokáže čtenáře prahnoucího po nějaké té akci zaujmout ani ze začátku a ani moc nikde jinde. Jeho tvorbu považuji za naprosto geniální... ale poněkud nudnou.