Jak se kdysi

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Arista - 2013
ISBN: 978-80-87867-03-7

Arista (2013) 978-80-87867-03-7 216

Jaký je náš dnešní svět? Hektický, uspěchaný, dramatický, bezohledný, přetechnizovaný ... a zapomnětlivý. Často zapomínáme na to, co bylo, co předcházelo dnešku, jací byli naši předkové, jak se chovali, zkrátka co nás formovalo do současné podoby a z čeho bychom se mohli, ba měli poučit.
Nedbáme ke své vlastní škodě na veledůležitou moudrost: kdo chce porozumět dnešku a zítřku, měl by znát včerejšek. Minulost však bývá nejen velmi poučná bohatstvím faktů, ale též inspirativní myšlenkami a etikou.
Jak se kdysi ... dělalo to či ono, o tom vypráví ve dvaceti kapitolách své knihy PhDr. Eva Jančíková, historička umění, etnografka a zkušená publicistka. Živě líčí, jak se dříve žilo, čili oblékalo, bydlelo, mluvilo, vařilo či stolovalo, ale i jak se platilo, lichvařilo, loupežilo, soudilo a trestalo, anebo čarovalo, namlouvalo ... a rodilo i umíralo. Barvité líčení různého konání a zvyků dokresluje spoustou příkladů z domácího prostředí i zahraničí, z historie dávné i nedávné. Díky němu mnohem lépe pronikneme do tajemství a atmosféry hradů a zámků, muzeí či skanzenů, ale i do současného života, v němž na každém kroku najdeme nesčetné stopy různých "jaksekdysů", pouze si je neuvědomíme.
Dvacatero výletů do minulých dob a tradic není nezáživným dějepisem, ale zábavným a duchaplným počtením pro všechny věkové kategorie čtenářů. (Založil/a: Laponka)