Poseidonův šíp

Poseidonův šíp Originální název: Poseidon's Arrow
Poprvé vydáno celosvětově: 2012

BB art - 2013
ISBN: 978-80-7461-385-2

BB art (2013) 978-80-7461-385-2 344

Ponorka schopná dosáhnout neuvěřitelné rychlosti… Ředitel NUMA Dirk Pitt se vydává na hon za pravdou ´ „Dirk Pitt je oceánografický protějšek Indiany Jonese,“ napsal Associated Press. „Exotické lokality, bezohlední zlosynové a mnoho úniků o vlásek – čtenáři si ke Cusslerovým přicházejí pro napětí a dostává se jim ho plnými hrstmi.“

Právě teď nám Cusslerové nabízejí dosud nejnebezpečnější Pittovo dobrodružstvím. Je to největší pokrok v amerických obranných technologiích za celé desetiletí – útočná ponorka schopná dosáhnout pod vodou neuvěřitelné rychlosti. Nic z námořních arzenálů jiných států se jí nemůže rovnat. Je tu však jeden problém: klíčová část prototypu zmizela – a člověk, který ji vyvinul, je mrtvý. Ve stejné době začnou uprostřed oceánu mizet lodi, které se zpravidla nikdy nenajdou, a pokud ano, bývají na palubě mrtvá těla spálená na uhel. Co se to děje? A co to má společného s italskou ponorkou, která zmizela v moři v roce 1943? Nebo snad nezmizela? Řediteli NUMA Dirku Pittovi nezbude, než aby se v doprovodu krásné agentky Námořní vyšetřovací služby NCIS a svých dětí, námořního inženýra Dirka a oceánografky Summer, vydal na zoufalý mezinárodní hon za pravdou, z Washingtonu do Mexika, Idaha a Panamy. To, co nakonec objeví, představuje mnohem větší hrozbu, než si kdy dokázali vyšetřovatelé představit. Pokud ve své misi selžou, svět, jaký známe, se možná změní na místo velmi odlišné – a nijak příjemné. Poseidonův šíp, kniha plná napětí a mimořádné imaginace, je dalším důkazem, že v žánru dobrodružných románů nemá Clive Cussler konkurenci. (Založil/a: Eli.)

Eidalon
  8. 10. 2014, 1:40
Clive Cussler je plodným autorem, který má za sebou již přes padesát knih, které spojuje dobrodružství, romantika, dobrý příběh, NUMA a moře jako takové.

Knihy jsou dnes uspořádány do pěti sérií, dle hlavních hrdinů, kteří jsou však vzájemně neustále propojeni (Dirk Pitt, Akta NUMA, Akta Oregon, Isaac Bell a Fargo) a v knize Poseidonův šíp (2012) se po delší odmlce autor vrací ke svému hlavnímu hrdinovi Dirku Pittovi, který je již ve zralém věku usazen na vedoucí židli ředitele NUMA, těšící se ze svých dětí dvojčat a milován krásnými ženami. V knize vystupuje řada další postav známých z jiných Cusslerových knih. A Dirk Pitt – to je hrdina, ve kterém se promítá značná autobiografie s autorem samotným.

Opět se rozehrává příběh Cusslerova formátu, ve hře je nová tajná technologie, státní zájmy i prostá lidská hamižnost. Ve svém příběhu Vás autor protáhne všemi oceány, přiblíží pobřeží Afriky a nakonec skončíte v atraktivním Panamském průplavu, kde je dokonáno vše, co dokonáno má být. Vše okořeněno osudem staré ponorky z druhé světové války.

Pro neznalce Cusslerovy tvorby čtení pro dovolenkové lenošení či propršené víkendy, kniha nijak nenadchne, ale ani neurazí. Ti co mají Cusslera načteného však musí vnímat jistý ústup ze slávy předchozích děl a jistou šablonovitost, která se pravidelně opakuje.

To může být výhoda i nevýhoda, to když očekáváte něco, co pak skutečně dostanete. Čekáte - li ale něco zásadně nového, pak můžete být zklamáni.

Slušné čtení, Cusslerův průměr za 3 hvězdy.
Fipo
  10. 2. 2015, 18:11
Obrovský podprumer. dej je nelogicky, příběh roztekany s nesmyslnými odbočkami, horší jak beckovy akční film, tolik náhod přežití jsem u hrdinu v knížce ještě nezažil, mel jsem problém ji vůbec dočíst do konce