64 Originální název: 64

Perplex - 2013
ISBN: 978-80-87370-10-0

Perplex (2013) 978-80-87370-10-0 64

Privátní záznam z cesty do podsvětí či k archetypům kolektivního nevědomí? Zpozdilý moralistní hanopis? Pomýlený manifest? Snad takto lze vnímat a číst nejnovější soubor básnických textů Daniela Hradeckého, který po sbírkách Muž v průlomu (2004) a V cirkuse Calvaria (2009) představuje svou zatím nejosobněji pojatou knihu. Autorova poetika, těžící z impozantní sečtělosti a jiskřící pádnými, aforisticky sevřenými formulacemi, je ve sbírce 64 méně širokodechá a získává až existenciální rozměr: řada veršů jako by zde chtěla sloužit něčemu mnohem podstatnějšímu, než je poezie. Deziluzivní zkušenost ikarovského pádu a zjištění, že „svět je přesně takový, jakým se jeví“, vede k důsledné, obnažené, smrtelně vážné zpovědi, při níž se autor neuchyluje k žádným básnickým trikům, které dnes tak rády nacházejí vděčné čtenáře. (Založil/a: Eli.)

Daniel Hradecký Daniel Hradecký
*21.04.1973

Preambule
  21. 6. 2014, 22:59
Ve svém hodnocení jsem jistojistě ovlivněna způsobem, jakým se ke mně tato sbírka dostala - totiž úplnou náhodou v hospodě přímo z rukou autora. Ale přesto - poezie ve mně musí něco pohnout, donutit mně se zasnít. Je to jedna z prvních současných sbírek, co jsem přečetla a i přes jistou mravoučnost z ní mluví zkušenost autora. A tak to podle mně má být. Poezie vzniká životem, ne pozorováním. Díky.