Řezníkova žena

Podtitul: tchajwanská próza

IFP Publishing - 2013
ISBN: 978-80-87383-20-9

IFP Publishing (2013) 978-80-87383-20-9 148

Kniha Řezníkova žena vychází ze skutečné události ze Šanghaje z let čtyřicátých. Li Ang tragický osud ženy, kterou tradiční společnost utiskuje natolik, že je dohnána k vraždě vlastního manžela, okamžitě zaujal. Li Ang v této své vůbec první novele popisuje nejen vykořisťovatelský charakter tradičního manželství, ale zejména prostřednictvím postavy A-wang-kuan také krutost některých žen, jejichž potlačovaná sexualita je proměňuje v spolupachatele patriarchální společnosti v pronásledování a utlačování ostatních žen.
Současný český čtenář si nejspíš jen těžko představí, jaké pozdvižení vzbudila novela mezi čtenáři a kritiky, když byla na počátku osmdesátých let poprvé na Tchaj-wanu publikována. Řezníkova žena sice získala roku 1983 cenu deníku United Daily za nejlepší novelu roku, ale když začala vycházet na pokračování v literární příloze periodika, musela být záhy stažena. V době, kdy byla sexualita víceméně stále ještě společenské tabu, šokovala Li Ang svými naturalistickými popisy a otevřeností, s níž popisuje sexuální vydírání a brutalitu, s jakou řezník Čchen se svou ženou zachází. I nyní po třiceti letech od svého vydání zůstává toto pozoruhodné dílo důležitou součástí tchajwanské literární historie a zároveň také významným milníkem tchajwanského ženského hnutí za emancipaci. Ne náhodou se jedná o do současné doby nejpřekládanější dílo tchajwanské literatury, se kterým se může český čtenář nyní konečně v jeho plné šíři seznámit. (Založil/a: Eli.)

Li Ang Li Ang

Aleyka
  20. 10. 2014, 23:54
Drsné, kruté, bez naděje. Takový je stručný popis děje této knihy, jenž je založen na skutečné události. Člověk se nestačí divit, jak v takových podmínkách dokázala nějaká žena přežít a zda si mohla uchovat zdravý rozum. Autorka jej navíc dokázala napsat tak dobře a čtivě, že jsem se těžko mohla odtrhnout i přesto, co jsem četla. Je to skvělá kniha o hrůzném životě žen tehdejší doby.