Arabské revoluce

Arabské revoluce

Podtitul: Demokratické výzvy, politický islám a geopolitické dopady

Originální název: Arabské revoluce

Academia - 2013
ISBN: 978-80-200-2298-1

Academia (2013) 978-80-200-2298-1 304

Začátek roku 2011 přinesl do řady arabských zemí změnu v podobě svržení několika dlouhověkých a zdánlivě neotřesitelných režimů. Byla to právě éra těchto autokratických režimů, která definovala podobu velké části Blízkého východu mnohdy už od padesátých let 20. století a která po sobě zanechala nefunkční politické instituce, občanskou společnost a do značné míry i ekonomiku. Přes odstup dvou let je stále příliš brzy na definitivní názory o povaze a dopadech revolučních událostí. Snahou autorů této knihy je především popsat různé jevy a geopolitické změny, k nimž v souvislosti s revolucemi došlo. Zabývají se důvody, které vedly k pádu tří režimů v severní Africe, ekonomickými aspekty revolucí, vývojem politického islámu (v jeho liberálních i konzervativních podobách), dopadem událostí na regionální (Izrael, Turecko) i mezinárodní aktéry (USA, EU) a konečně i íránským vměšováním v Bahrajnu a postavením Saúdské Arábie. Vychází v edici 21. století. (Založil/a: Moreanne)

Ducii
  29. 5. 2014, 11:51
Na tuhle knihu jsem se hodně těšila, o to více jsem asi byla zklamaná. Vlastně již první článek/kapitola za to může. Nechápu, jak něco takového může vyjít. Obávám se, že to co napsala paní Jiránková by mi neprošlo ani jako blbá seminárka, natož aby to někdo publikoval. Pojmově je úplně mimo, její část nemá hlavu a patu, nemá to cíl a logiku. Takový začátek knihy mne bezpochyby rozladil. Zbytek už byl mnohem lepší. Nejzajímavější mi přišly informace obsažené v posledním článku věnovaném Bahrajnu.